Putty yazılım ayarları nasıl yedeklenir


Putty ayarları nasıl yedeklenir
PuTTY, ilk olarak Simon Tatham tarafından geliştirilen ve ardından bir grup gönüllü tarafından Windows platformu için geliştirilmeye devam edilen , açık kaynaklı bir SSH ve telnet istemcisidir.Özellikle Web

siteleri bulunan kişiler için Linux servere bağlanıp site veritabanı yedeği almak , bu yedeği geri yüklemek ... gibi işlemlerde kullanılır. Eğer forum sitesi gibi büyük boyutlu veritabanlarınız varsa Cpaneldeki PhpMyAdmin üzerinden bunların yüklenmesi neredeyse imkansızdır oysa mesela 500 Mb lık bir veri tabanını Putty ile bağlandığınız linux servere vereceğiniz bir komutla kolayca dışa aktarabilir sonrada bunu FTP üzerinden indirebilirsiniz. Aynı şekilde FTP den Hostun bir klasörüne atacağınız veritabanı yedeğini kolayca Putty ile servere bağlanıp bir Linux komutu ile geri yükleyebilirsiniz.

Putty ayarlarını bir tıkla dışa akatarın

Putty yazılımında, hostunuz ile ilgili bazı ayarlar yapmadan servere bağlanmayacaktır. Mesela Host Adı veya IP si , Port Numarası , Kullanıcı ismi...

Putty ayarları

Putty uygulamasında ayarları dışa aktarma seçeneği bulunmadığından sisteminize format attığınızda veya ikinci bir bilgisayar üzerinden servere bağlanmaya çalıştığınızda tek tek ayarları yapmak durumundasınız . Peki ama bunun kolay bir yöntemi yokmudur ? derseniz , evet var , Putty yedekleme özelliği sunmasa bile ayarları registryde saklar bu sebepledirki registryde aşağıdaki yere gidip.

HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\SimonTatham

Bu anahtarı sağ tıklayıp Ver (Dışa aktar) derseniz bu registry dosyasını formattan sonra veya farklı bir bilgisayarda çalıştırıp Putty ayarlarınızı kolayca geri getirebilirsiniz.

Putty Registry ayarları

Bu registry yedekleme işlemini kolaylaştırmak için bir script kodladık , sayfa sonundan indireceğiniz "Putty_yedekle" klasörünün içerisinde yeralan "Putty_yedekle.vbe" dosyasını çalıştırdığınızda masaüstünüze Putty ayarlarını içeren bir registry kaydı oluşturacaktır.

Putty ayarları yedeklendi

Bu Registry kaydını güvenli bir yere kopyalayıp gerektiğinde çalıştırarak yazılım ayarlarını geri yükleyebilirsiniz. Elbette başkasının bilgisayarından Putty ile hostunuza bağlanırsanız ilgili ayarlar Registry ye kaydedileceğinden güvenlik açığı oluşturmaması için bu kaydı ya sağ tıklayıp sil diyerek yada inen dosya içerisindeki "Putty_ayar_sil.vbe" dosyasını kullanarak silmenizi tavsiye ederiz. Putty yazılımını indirmek istiyorsanız - Buradaki linki kullanabilirsiniz. Açılan sayfada Alternative binary files altındaki dosyalar kurulumsuz (Portable) dir.

- Putty ile ssh bağlantısı oluşturup servere bağlanmak Burada

- PuTTY ile otomatik SSH bağlantısı oluşturalım Burada

- SSH bağlantısı ile dosya yedekleme Burada

- Veritabanı yüklemenin en kolay yolu (BigDump) Burada

- WordPress te databank (Veritabanı) temizligi Burada

- Hostunuzdan başkalarına yer ve veritabanı verme Burada

- Windows 10'da OpenSSH nasıl etkinleştirilir Burada

- EasyPHP de veritabanını onaralım Burada


3 Yorum Var
  1. Avatar for Özgür Özkan
  2. Avatar for Velociraptor
  3. Avatar for Tuba

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha