Windows 10'da Arama Kutusu Metnini değiştirin


Windows 10'da Arama Kutusu Metnini değiştirin
Windows 10 da varsayılan olarak sol alt köşede bir arama kutusu bulunur.Diyelimki Not Defterini açacaksınız , aramaya "Not" yazdığınız anda karşınıza Not defteri dahil diğer alakalı sonuçlar getirilir. Hatta aramaya


herhangi birşey yazmadan sadece arama kutusuna tıklamanız bile sık kullandığınız uygulamalara erişmenizi sağlayacaktır. Arama kutusunun daha seyrek kullanılan özelliklerinden birisi ise buraya yazdığınız web sitelerini Microsoft edge ile açmasıdır, buda kullanıcıya önce tarayıcıyı açıp ardından URL satırına Web sayfa adresini girip Enter'e basma veya favorilerden ilgili web sayfasını seçip tıklama zahmetinden kurtarmaktadır.

Windows 10 arama kutusu

Üstteki resimde dikkat ettiyseniz Arama kutusunun içerisinde "Aramak için Buraya yazın" ifadesi yeralmaktadır. Dilerseniz buradaki yazıyı değiştirebilirsiniz.

Arama kutusu Metni nasıl değiştirilir

Öncelikle bu metni değiştirmek kimin ne işine yarar kısaca açıklayalım . Buraya kendi isminizi veya varsa web site adresinizi yazabilirsiniz. Bu da size mesela bilgisayar tamircisi iseniz dükanınızın veya varsa web sitenizin reklamını yapma imkanı sağlayacaktır. Gelelim işlemin nasıl yapıldığına.

1. Klavyenizdeki Windows ve R tuşlarına basıp açılan çalıştır boşluğuna aşağıdaki kodu girin

regedit

Enter tuşuna bastığınızda Kayıt defteri düzenleyicisi açılacaktır. Aşağıdaki kayıt defteri anahtarlarına sırası ile gidin.

HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Search\Flighting\1\SearchBoxText
HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Search\Flighting\0\SearchBoxText

Sağ tarafta yeralan "Value" Dize değerini çift tıklayıp açtığınızda Arama kutusunda yeralan metnin burada Değer Verisi olarak yeraldığına şahit olacaksınız.

Arama kutusu metni registry değeri

Bu yazı yerine İstediğiniz herhangi bir yazı yazabilirsiniz. Mesela ben sordum.net yazdım ve arama kutusunun içerisinde aşağıdaki şekilde yeraldı.

Arama kutusu metni değişti

Bazı Windows 10 sürümlerinde sistemi yeniden başlatınca bu yazının varsayılana döndüğü söylenmiş lakin bende en son güncellemeler kurulu ve yazdığım metin değişmedi. Eğer Bir tıkla üstte anlatılan değişikliği gerçekleştirmek istiyorsanız sayfa sonunda sizler için kodladığımız Vbscripti kullanabilirsiniz.

1. Dosyayı indirip zipten çıkartın ve "Arama_kutusu_metni.vbe" dosyasına çift tıklayıp çalıştırın, karşınıza Arama kutusu yazısını belirleyin diyen bir pencere gelecektir.

2. Boşluğa dilediğiniz bir yazıyı yazın ve Tamam butonu ile onaylayın , ardından Arama kutusu metni ... olarak ayarladı diyen bir pencere belirecektir.

Arama kutusu yazısını script ile belirle

Son olarak Dosya gezgini yeniden başlayacak ve Arama kutusundaki Metin değişerek "Aramak için buraya yazın" yerine sizin belirlediğiniz metin yazacaktır.

- Windows 10 Arama kutusunu kayboldu Burada

- Windows 10 da cihaz arama geçmişi nasıl kapatılır Burada

- Windows 10 Arama çalışmıyor Burada

- Windows 10 arama dizinini silip yeniden oluşturalım Burada

- Arama sonuçlarında bulut içeriği gösterilmesin Burada

- Google çevrimdışı arama nedir nasıl kullanılır Burada

- Google de görsel arama ipuçları Burada

- Windows dizin oluşturma özelliğini kapatalım Burada

- Arama sonuçlarında bulut içeriği gösterilmesin Burada

- Bilgisayardan telefon araması yapın Burada


8 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha