Windows açılmayıp 0x0000098 hatası veriyor


Windows açılmayıp 0x0000098 hatası veriyor
İşim gereği Multiboot bir sistem kullanırım yani ; sistemim açılırken bana hangi windowsu kullanmak istiyorsun diye sorar ve karşıma Sabit diskimde kurulu tüm Windows işletim sistemlerini sıralar. Genellikle


yazılımları test ederken , Windows 10 güncel bir sürüm, Windows 8.1 ve bir adet te Windows 7 bulundururum. Sistemlerimi Microsoft yayımladığı gün indirip temiz formatla kullanmaya başladığımdan, Windows 10 sürüm 2004 ü de aynı şekilde kurdum gel gelelim kullandığım VHD lerden birini çalışmıyor diye silmiştim bunun girdisi boot menüsünde geçersiz bir şekilde kalmış bende "EasyBCD" yazılımı ile Bu girdiyi silmek istedim bunu yaparken de ; Önyükleme menüsünü düzenle dedikten sonra sağ tarafta yeralan girdileri tek tek sildim.

Easy BCD ile boot menü sırasını değiştirmek

Sadece Yeni kurduğum Windows 10 sürüm 2004 ü bıraktım , ardından boot menüsü düzelmişmi diye sistemi yeniden başlattım ve sistem açılmadı , meğerse ekrana yansımamış ama tüm boot girdileri silinmiş , seyrekte olsa bu tür bir hata oluşabiliyor.

Windows açılmıyor 0x0000098 hatası

Daha önceki makalelerimizden birinde Eğer windows açık iken boot girdilerini silerseniz neler yapmanız gerektiğini açıklamıştık Burada. Bu yazımızda ise windows önyükleme (Boot) ekranında takılı kalan ve 0x0000098 hatası veren sistemde Windows önyükleme girdisi nasıl oluşturulur onu açıklamaya çalışacağız.

Gerekli bir aygıta erişilmediği için Önyükleme seçimi başarısız oldu

Windows hiç açılmadığından bu tür bir hatada müdahale etmek için iki farklı seçeneğimiz mevcut bunlardan birtanesi varsa Sistem onarım diski ile sistemi açıp başlangıç onarımı yaptırmak diğeri ise Windows kurulum medyasından (Bu bir USB olabilir DVD olabilir) boot edip Kurulum ekranında Komut istemine ulaşıp sırası ile belirli komutları uygulamak.

1. Sistem onarım diski ile 0x0000098 hatasını gidermek

Sistem onarım CD nizden veya ISO dosyanızdan boot edin ve Türkçe Klavye düzenini seçin ardından başlangıç onarımı yapmayı deneyin , muhtemelen hiçbir işe yaramayacaktır bende öyle oldu, sonrasında aşağıdakileri sırası ile uygulayın

1. Bir seçenek belirleyin ekranına geri dönün ve Sorun Gider kısmını seçin

win 10 sorun gider

2. Sonraki ekranda Gelişmiş seçenekler kısmını seçin

Gelismis seçenekler

3. Gelişmiş seçenekler penceresi açıldıktan sonra komut istemi ne tıklayın. Aslında üstte de belirttiğim gibi ilk önce başlangıç onarmayı seçmiştim (1) fakat onaramadı diye bir uyarı verdiği için, Gelişmiş seçeneklere geri dönüp Komut istemini seçtim ve cmd ekranını açtım (2)

baslangiç onarma

Komut istemi ekranında sırası ile aşağıdaki komutları uygulayın

bootrec /rebuild
bootrec /fixmbr
bootrec /fixboot

Son komutta yetkiniz yok gibisinden bir hata verirse üstteki komutları sırası ile birkaç kez daha tekrarlayın ve Windows u boot edin (yeniden başlatın)

2. Windows kurulum medyası ile 0x0000098 hatasını giderin

Normal windows kurulumu yapar gibi USB belleği veya DVD sini takıp kuruluma başlayın ve aşağıdaki ekran geldiğinde klavyenizdeki Shift ve F10 tuşlarına birlikte basın.

Windows kurulum ekranı

Açılan Komut istemi (Cmd) ekranında ilk maddenin sonunda verdiğimiz  komutları sırası ile uygulayın ve bilgisayarı yeniden başlatın sisteminizin açılması gerekir.

- Silinen önyükleme (boot) kaydı nasıl düzeltilir Burada

- Windows ta Başlangıç onarma nasıl yapılır Burada

- Windowsta Önyükleme ayarlarını yedekleyin Burada

- ISO dosyasından boot edelim Burada

- UEFI bioslu Windows 10 veya 8 i silip Windows 7 kuralım Burada

- DISM komutları ile hızlı Windows kurulumu Burada

- Windows sistem onarım iso dosyası oluşturun Burada


6 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Oğuz Kaan
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for m.aydemir
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for Tuba

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha