Windows kurulum dosyalarından ISO oluşturmak


Windows kurulum medyasından ISO oluşturma
ISO dosyalarının bize sağladığı birçok avantaj mevcuttur , mesela Bir kurulum medyası kırılabilir , kaybolabilir bozulabilir çünkü fiziksel birşeydir oysa ISO dosyasını bulut hizmetlerine yedeklersek ayrıca harici HDD


imizde vs saklarsak biryerde kaybolsa diğer yerden ulaşabiliriz , Sanal makinalara işletim sistemi kurmak için yine ISO dosyası gereklidir bir diğer avantajı ise ISO dosyasından DVD ye sistem yazdırmadır elbette bunun terside mümkündür bir kurulum medyasından Kolayca ISO dosyası yapabilirsiniz , bunun için farklı ücretsiz uygulamaları paylaşmıştık Burada ve Burada gel gelelim bu yazılarımızda hep birer yazılım kullandık gelin isterseniz bu işi hiçbir program kullanmadan birkaç komut ile halledelim :

1. ISO dosyası oluşturmak için oscdimg isimli bir yardımcı araçtan faydalanacağız , bu küçük araç Window 7 Automatic installation kit in içerisindeki bir Komut satırı aracıdır ve Windows'un özelleştirilmiş bir 32-bit veya 64-bit sürümünün görüntü dosyasını (.iso) oluşturmak için kullanılır dosyayı direkt olarak Buradaki linkten indirebilirsiniz.

2. oscdimg.exe dosyasını zipten çıkartıp "C:\Windows\System32" içerisine kopyalayalım (sisteminiz başka bir dizinde kurulu ise Windowsun kurulu olduğu dizindeki System32 içine atacaksınız)

3. Elimizdeki Windows DVD sini (Windows 10 , Windows 8.1 , Windows 8.1 , Windows 7) Bilgisayarın DVD/CD Romuna takıp içeriğini bir klasöre kopyalayalım (bendeki D:\win_7 ye kopyalandı)

windows kurulum medyası

4. Komut istemini Yönetici (Admin) yetkileri ile çalıştıralım , sonrasında oluşturmak istediğimiz ISO dosyasının türüne göre komutlarımız farkılık gösterecektir

a) MBR destekli ISO oluşturmak için (Klasik BIOS) aşağıdaki komutu giriniz

oscdimg -bD:\Win_7\boot\etfsboot.com -h -u2 -m -lWIN_EN_DVD D:\Win_7 D:\windows_7uefi.iso

b) MBR ve EFI (UEFI) destekli ISO oluşturmak için (Modern BIOS)

oscdimg -m -o -u2 -udfver102 -bootdata:2#p0,e,bD:\Win_7\boot\etfsboot.com#pEF,e,bD:\Win_7\efi\microsoft\boot\efisys.bin D:\Win_7 D:\windows_7uefi.iso

Enter tuşuna bastığımızda işlem tamamlanacak ve ISO dosyamız hazır olacaktır

windows medyasından ISO yapma

bu arada şunu hatırlatmakta fayda görüyorum x64 (32 bit) ISO dosyası ile UEFI kurulumu yapamaya kalkmayınız hata verir , x64 bit ile UEFI kurulumu yapabilirsiniz.


2 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha