Windows 10 1909 sürümü özellikleri


Windows 10 1909 yenilikleri
Microsoft Kasım ayında Download'a sunulacak olan Windows 10 1909 sürümünün (19H2) ISO dosyalarını Microsoft serverlarından dağıtmaya başladı ilgili indirme linkini sayfa sonunda bulabilirsiniz. Bu sürümün


özelliği kalite güncellemesi olması ve bir servis paketi şeklinde sunulacak olmasıdır dolayısı ile normal bir güncelleme olarak yüklenebilecek. 1909 sürümünün kurulabilmesi için sisteminizde 1903 Mayıs sürümünün kurulu olması gerekmetedir. Sisteminizde hangi windows 10 sürümünün kurulu olduğunu çalıştıra "winver" komutunu yazıp öğrenebilirsiniz. Windows 10 1909 un kasım ayı içerisinde herkesin indirimine sunulması beklenmektedir. Gelelim kurulumuna ayar ve performansına. Aşağıdaki makalemizde bu konulardan kısaca bahsedeceğiz.

Windows 10 1909 sürümü

Windows 10 1909 da Yerel hesap (Çevrimdışı hesap) oluşturma seçeneği yok

1909 ISO sunu Microsoft serverlarından indirdikten sonra kurulum sırasında ilk dikkatimi çeken şey Yerel hesap oluşturmak için herhangi bir seçeneğin bulunmaması oldu. Yüklediğim sürüm Windows 10 Single language idi , eğer benzeri bir sorunla karşılaşırsanız yapmanız gerekenler.

1. internet bağlantısını kesin ve Kurulum ekranındaki pencereyi bir önceki adıma alın , mesela kablolu bağlantınız varsa ethernet kablosunu çıkartın veya Wi-Fi (Kablosuz) ile bağlıysanız modemi kapatın çünkü İnternet bağlantısı olmadan bir Microsoft hesabı oluşturamazsınız bu nedenle Microsoft size yerel hesap oluşturma seçeneği sunacaktır.

Microsoft hesabı ile oturum aç

2. Farklı bir yöntem isterseniz, kurulum sırasında Komut istemine geçiş yaparak (Shift ve F10 tuşarı ile) aşağıdaki komutu kullanarak. Ağ bağlantılarından interneti devre dışı bırakabilirsiniz.

control netconnections

Kurulumu yaptıktan sonra sisteminizi güncelleştirin ki ilk resimdeki sürümü yada daha üst bir sürümü edinmiş olun.Microsoft Nihai sürümde yerel hesap ile ilgili bu davranışı sürdürecekmidir bilinmez. Umarım bu saçma ve zorlayıcı davranıştan vazgeçerler.

Windows 10 1909 daki yenilikler nelerdir

Bu sürümün bir özellik güncellemesi olmadığı göz önüne alındığında pek fazla yenilik beklenmemesi gerekir. Belli başlı yenilikler aşağıdaki şekilde sıralanabilir.

1. Takvim uygulamasını açmadan yeni bir etkinlik oluşturabilirsiniz. bunun için saatin üstüne birkez tıklayın ve açılan takvimde bir tarih seçtikten sonra "Bir etkinlik veya anımsatıcı ekle" boşluğuna hatırlamak istediğiniz etkinliği kolayca yazın.

Windows 10 da yeni etkinlik

2. Dosya Gezgini Aramasında OneDrive sonuçları da yeralmaktadır. OneDrive hesabında oturum açan Windows kullanıcıları, Dosya Gezgini'nde arama yaptıklarında OneDrive sonuçlarını görebilirler. Microsoftun bu özelliği nihai sürümde bu hali ile verip vermeyeceği henüz belirsiz.

3. Bildirimler ve Eylem Merkezinde birkaç yeni seçenek ve iyileştirme var. Bildirim Ayarlarını açtığınızda, örneğin. Başlat - Ayarlar - Sistem - Bildirimler ve eylemler'i seçerek, "Bildirimlerin sesi çalmasına izin ver" kutucuğunun yeraldığını ve tiki kaldırarak bildirim seslerini devre dışı bırakabileceğinizi fark edeceksiniz.

Eylem merkezi

Ayrıca varsayılan bildirim sıralamasında değişikliğe gidilmiş "en son" işaretli olarak geliyor , anlamı ; en yeni bildirimler her zaman ilk önce görüntülenecektir.

4. Önceden, Başlat menüsü panelini genişletmek için menü simgesine tıklamanız gerekiyordu 1909 da ise fare imlecini üzerine getirdiğinizde panel otomatik olarak genişlediğinden artık menü ile işlem yapmak gerekli değildir.

Windows 10 başlangıç

5 - Windows 10 artık üçüncü taraf dijital asistanları destekliyor böylece kilit ekranı üzerinde sesle kontrol imkanı olabilecek.

6 - Microsoft, işlemci çekirdekleri arasında işi daha adil şekilde dağıtmak maksadı ile yeni bir rotasyon politikası uyguladı. (Intel'in Turbo Boost Max Teknolojisini temel alarak)

7 - Windows Defender Kimlik Bilgileri Koruması, ARM64 aygıtları için de kullanıma hazırlandı.

8 - Windows 10 S modu ilkesi , Microsoft Intune'dan geleneksel Win32 (masaüstü) uygulamalarına" izin verir hale geldi.

9 - Ekran Okuyucu ve diğer yardımcı teknolojiler, klavyedeki FN tuşunun durumunu ve konumunu biliyor olacaklar.

10 - Windows 10 1909 da Bazı işlemcilere sahip cihazlar için genel batarya ömrünü , güç ve verimliliği arttırıcı iyileştirmeler yapıldı.

11 - MDM tarafından yönetilen AAD cihazlarındaki BitLocker korumalı sürücünün kilidini açmak için kullanılan kurtarma şifresinin güvenli bir şekilde taşınması sağlandı böylece kullanıcılar tarafından yanlışlıkla kurtarma şifresinin ifşa edilmesinin önüne geçildi.

- Windows 10 Anniversary Güncelleme incelemesi Burada

- Windows 10 için sistem gereksinimleri arttırıldı Burada

- Windows 10 un en stabil sürümü olan LTSB nedir Burada

- Windows 10 da Görev çubuğu rengi nasıl değiştirilir Burada

- Bir komutla Windows 10 ürün anahtarımızı bulalım Burada

- Windows 10 sistem bilgisinde isminiz yazssın Burada


16 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Ferid445
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Serdar

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha