Windows 10 daki Modern dosya gezgini


Modern (Uwp) dosya gezgini
Windows 10 un 14936 sürümü ile (Redstone 2) birlikte Modern (UWP) yada Metro diye tabir edilen dosya gezgini uygulaması kullanıma sunuldu. UWP bilindiği üzere "Universal Windows Platform" kelimelerinin

baş harflerinden oluşan bir kelime olup Evrensel Windows Platformu olarak türkçeye çevrilmiştir. Evrensel ismi her ortamında çalışabilmesinden gelmektedir mesela Windows yüklü Bilgisayar, tablet,cep telefonu , televizyon .... gibi her ortamda çalışabilir. Yüksek ihtimalle ilerde microsoft klasik Dosya gezginini bu modern olanı ile yenileyecektir. Dokunmatik odaklı olan bu yeni dosya gezgini şu anda herhangi bir Ribbon (şerit) veya bir shell uzantısına sahip değildir. modern dosya gezgini uygulamasını kullanarak, kullanıcı şu anda klasik Dosya Gezgini'nde bulunan tüm temel dosya işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. Gelelim Bu yeni dosya gezginin nasıl çalıştırılacağına.

Metro (UWP) dosya gezgini

Modern , Mağaza , metro veya UWP Dosya gezgini

Windowsun birçok sürümü birkaç küçük değişiklik içersede aynı dosya gezgini ile sunulmuştur mesela Windows 10, Sık Kullanılanların değiştirilmesi , Hızlı Erişim gibi birkaç değişiklik dışında, çoğunlukla Windows 8 ile aynı Explorer sürümüne sahiptir. Fakat bu yeni dosya gezgini tamamen farklı olarak bir UWP uygulamasıdır. Dokunmatik ekranlı cihazları olan kişilerin bu yeni Dosya gezginini denemek isteyeceğini düşünüyoruz. Hernedense Bu yeni gezgini başlatmak için herhangi bir kısayol sunulmadığından kendimiz oluşturmak durumundayız, modern dosya gezginini bir komutla başlatmak için çalıştır kutucuğuna aşağıdaki komutu yapıştırıp tamam dememiz yeterlidir.

explorer.exe shell:AppsFolder\c5e2524a-ea46-4f67-841f-6a9465d9d515_cw5n1h2txyewy!App

lakin bu komutu hatırlamak zordur bu sebepledirki komutu bir kısayol oluşturmak için kullanabiliriz.

1. Masaüstümüzde boş bir yere sağ tıklayıp yeni kısayol diyelim ve açılan boşluğa üstte verdiğimiz komutu yapıştıralım

UWP dosya gezgin kısayolu

2. İleri deyip bir sonraki ekranda Yeni dosya gezginine bir isim verelim mesela ben UWP Dosya gezgini dedim

UWP dosya gezgini ismi

3. Son butonuna tıkladığımızda masaütümüzde UWP dosya gezgini kısayolu oluşmuş olacaktır , artık dilediğimizde bu kısayolu kullanarak Modern dosya gezginini kullanabiliriz

Metro dosya gezgini kısayolu

Tüm bunlarla uğraşmak yerine sayfa sonundan indireceğiniz bir vbs scripti ile bir tıkla masaüstünüze UWP dosya gezgini kısayolu oluşturabilirsiniz.

Vbs ile UWP dosya gezgini kısayolu

Sayfa sonundaki dosyayı indirip zipten çıkartın ve "UWP_Dosya_Gezgini_kisayol.vbe" dosyasını çift tıklayıp çalıştırın , karşınıza aşağıdaki gibi bir uyarı gelecektir. İnen dosya içerisindeki "Dosya_gezgini.vbe" dosyasına tıklandığında ise direkt olarak Yeni metro dosya gezginini açacaktır.

- Windows 10 da Dosya gezgini Bu bilgisayar menüsünü açsın Burada

- Başlat menüsüne dosya gezgini ilave edelim Burada

- Dosya gezgini altında Ağ simgesi yeralmasın Burada

- Dosya Gezgini Hızlı Erişim Araç Çubuğunu Sıfırlama Burada

- Dosya Gezgini Hızlı Erişim Araç Çubuğunu Özelleştirme Burada

- Dosya gezgini otomatik tamamlama özelliği çalışmıyor Burada


12 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha