Excelde Sütunlardaki verileri satırlara dönüştürme


Excelde sırayı değiştir
Geçenlerde Bir konu için alt alta sıralanmış verilere ihtiyacım vardı gel gelelim bulduğum tablo hernedense yan yana sütunlara sıralanmıştı , Oysa alt alta olması çok daha kullanışlı ve işe yarar olacaktır


,elbette bunun tersi bir durumd a başınıza gelebilir yani veriler alt alta sıralanmıştır ama siz bunları yan yana sıralamak isteyebilirsiniz (Satırlardaki verileri sütunlara sıralama)

Excelde sütunları satır yapma

Üstteki resimde de gördüğünüz üzere Bu şekilde 50 ye yakın veri her biri bir sütuna gelecek şekilde yan yana sıralanmış elbette bunlar çok daha fazla olabilir. peki bu durumda kolayca , Satırlardaki verileri sütunlara yada sütunlardaki verileri satırlara dönüştürme işlemini nasıl gerçekleştirebiliriz işte bugünkü konumuz bu , Kullandığım Excel 2016 dır.

1. Amacım sütunlardaki tüm verileri satırlara aktarmak (Alt alta sıralamak) bunun için tüm verileri seçiyorum ve kopyala diyorum

Excelde kopyalama

2. Bir alt satıra iniyorum ve buraya sağ tıklayıp sırayı değiştir ikonuna tıklıyorum (Aşağıdaki resim)

Excelde Sırayı değiştir özelliği

Yan yana sıralanmış olan tablom anında alt alta sıralanıyor. Eğer tam ters işlem yapmak isteseydik yine aynı özellikten faydalanacaktık yani verileri kopyaladıktan sonra "Sırayı değiştir" komutunu verecektik.

Excelde sutunları satır yaptık

Excelin tarihine kısaca bir gözatacak olursak:

Excel , 30 Eylül 1985 te ilk sürümü yayımlanmış olan hücre tabanlı hesaplama yapabilen bir Microsoft Office bileşenidir ozamandan beridin şirketlerin vazgeçilmezi haline gelmiştir bunda özellikle de Finans , Muhasebe , Bütçe planlama... gibi birimlerin işlerini inanılmaz kolaylaştırması etkili olmuştur. Elektronik tablolama aslında 1979'da Dan Bricklin tarafından icat edildi (VisiCalc) , bu teknoloji 1983 yılında çizelgeleri ve tabloları aynı programa entegre eden Mitch Kapor'un Lotus geliştirme şirketinde büyük bir atılım yaptı (Lotus 1-2-3) , Microsoft'un kendi elektronik çizelgesi vardı fakat satışları Lotus 1-2-3 ün gerisindeydi bunun üzerine Douglas Klunder ve küçük bir ekip, Excel'in neye benzeyeceğini planlamak için Washington'un Bellevue şehrinde bulunan Red Lion Hotel'de buluştular , Grup, program müdürü olacak Klunder'in arkadaşı Jabe Blumenthal'ı ve sonradan milyarder olacak olan ozamanlarda bir Microsoft yöneticisi olan Charles Simoyni'yi ve Bill Gates ten oluşuyordu işte bu toplantıdan sonra bazı köklü değişiklikler oldu ve bugünkü excelin temelleri atıldı.

Hangi ülkede yaşadığınız farketmez eğer Exceli biliyorsanız size iş dünyasının kapıları açılacaktır , bana göre Office bileşenleri içindeki en önemli Microsoft yazılımı Exceldir. Excelin gelişiminde büyük katkısı olan Charles Simonyi (10 Eylül 1948; Budapeşte, Macaristan doğumlu) dir gel gelelim Exceli excel yapan birçok özelliğinde kimler tarafından geliştirildiği bir soru işaretidir çünkü Excle hakkında microsofta açılmış sayısız dava ve kazanılan Milyonlarca dolar tazminat vardır.


4 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha