Power Point ile ekran kaydı nasıl yapılır


Power Point ile ekran kaydı nasıl yapılır
Power Point genellikle işyerlerinde ve okullarda sunum yapmak için kullanılan bir Microsoft Office bileşenidir. Bildiğiniz üzere bazı durumlarda ekran kaydı yapmak son derece önemlidir mesela bir bilgisayar


teknik servisinin telefonda bilgisayar kullanımında acemi olan birisine herhangi bir sorunun çözümünü anlatması son derece zordur, elbette TeamViewer gibi uzaktan bağlantı yazılımları ile karşıdaki kişinin bilgisayarına bağlanılabilir lakin bazen bu yazılımı indirmesini bilmeyen kişilere de hizmet vermek durumunda kalabilirsiniz. Sebep ne olursa olsun ekranınızda yaptığınız şeyleri kaydedip video şeklinde çözüm sunmak en pratik yardım yöntemlerinden biridir. Hatırlanacağı üzere Windows 10 da ek yazılm kullanmadan ekran kaydı yapma konusunda bir makalemiz vardı buna sayfa sonundaki linklerden ulaşabilirsiniz. Eğer bilgisayarınızda Microfot Office kurulu ise PowerPoint in ekran kaydı özelliğini kullanarak ta ekran videosu çekebilirsiniz. Aşağıdaki yazıda konunun ayrıntılarını açıklamaya çalışacağız.

Microsoft PowerPoint ile ekran kaydı

Aşağıdaki anlatım Microsoft office 2016 üzerinden yapılmıştır fakat diğer sürümlerde de benzer olması yüksek olasılıktır.

1. PowerPoint te boş bir dosya açınız , ardından Üst menüden "Ekle" kısmına geçiş yapın sağ tarafta yeralan "Ekran Kaydı" kısmına tıklayın.

Powerpoint ile ekran kaydı

2. Ekranınızın üst kısmında bir Ekran kaydı kontrolcüsü belirecektir, Alan seç kısmına tıklayıp ekran kaydı yapacağınız alanı belirleyebilirsiniz veya fare ucunuzla tüm ekranı seçebilirsiniz.

3. Seçimi tamamladıktan sonra ilk buton olan "Kaydet" butonunun aktif hale geldiğini farkedeceksiniz buraya bastığınızda önce bir geri sayım penceresi belirecektir

Ekran Kaydı durdurma kısayolu

ve hemen ardından seçilan alan için ekran kaydı başlayacaktır.

powerpoint ekran kaydı alanı

Ekran kaydını durdurmak için Windows + Shift + Q Tuşlarını kullanmanız yeterlidir. kaydı durdurduğuınuzda video Powerpoint ekranında açılacaktır. Artık videonun üzerine sağ tıklayıp "Medyayı farklı kaydet" diyerek videoyu mp4 şeklinde dilediğiniz bir yere kaydedebilirsiniz.

Medyayı farklı kaydet

Uzantısı .Mp4 olan video saniyede 10 kare hızında olup ses kaydıyla birlikte oynamaktadır.

Farklı kaydet ekranı

boyutu oldukça düşük olan videonun ayarları için powerpoint ekranındayken sağ tuş menüsünde yeralan "Boyut ve Konum" kısmına tıklamanız yeterlidir. Diğer profesyonel ekran kaydı yazılımları gibi seçenekler sunmasa bile düşük boyutlu ve pratik ekran kayıtları yapılması gerektiğinde oldukça işe yarayacaktır çünkü herhangi bir render işlemi yoktur.

- Ms Officede Otomatik kaydetme süresini değiştirelim Burada

- Office de görüntüleme dili nasıl değiştirilir Burada

- Excel de Link bağlantı ayarları nasıl yapılır Burada

- Youtube videolarını MS Office te kullanalım Burada

- Microsoft Office Picture Manager i kolayca edinin Burada

- Excel de Ekle ve Sil ikonları silik çözümü Burada


4 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha