Kayıt defteri düzenleyicisini yasaklayalım


Kayıt defteri düzenleyicisini yasaklayalım
Windows üzerindeki birçok değişkliği Registry de düzenlemeler yaparak gerçekleştirebilirsiniz, mesela masaüstüne sağ tıkladığınızda çıkan yeni menüsünü görünmez yaparak kullanılmaz hale

getirebileceğiniz gibi,dosya ilişkilerini düzenleyebilirsiniz. yazılımlar kurulurken veya kaldırılırken çoğu zaman registr ye yazarlar bu sebepledirki eğer varsa yazılımların portable sürümlerini tercih ederseniz sisteminiz daha stabil kalacaktır. Eğer Bilgisayarınızı Aile bireyleri ile ortak olarak kullanıyorsanız kayıt defteri dediğimiz Registry nin editlenmesini devre dışı bırakmak isteyebilirsiniz Böylece çalıştıra veya aramaya Regedit yazıldığında karşınıza aşağıdaki gibi bir uyarı çıkacaktır.

Kayıt defteri düzenleme devre dışı

Aynı şekilde Herhangi bir registry dosyasını çalıştırıp bundaki kodları kayıt defterine eklemeye kalkan biri yine üstteki uyarı mesajı ile karşılaşacaktır.Güvenlik amacıyla Registry editlemeyi devre dışı bırakmak bazı durumlarda oldukça faydalı olabilecektir. Bunu gerçekleştirmek için aşağıdaki yöntemlerden birini uygulayabilirsiniz.

Kayıt defteri düzenleyicisini manuel devre dışı bırakalım

Aşağıdaki registry anahtarına gidin , Registry anahtarlarına bir tıkla ulaşmak için gerekli ipuçlarını sayfanın sonundaki linklerde bulabilirsiniz.

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies

Policies anahtarının üzerine sağ tıklayıp Yeni - Anahtar diyerek "system" isminde bir alt anahtar oluşturun ardından bu system alt anahtarı içerisinde Yeni - DWORD (32 bit) değeri oluşturarak ismine de "DisableRegistrytools" deyin ve çift tıklayıp değer olarak "1" değerini atayın

Disable Registry Tools

Böylece sisteminizde Registry editleme devre dışı bırakılmış oldu. Eğer daha sonrada bu kısıtlamayı kaldırmak isterseniz "system" alt anahtarına sağ tıklayıp Sil demeniz yeterlidir.Elbetteki üstteki şekilde manuel registry editlemek yerine bu konudaki hazır registry kayıtlarını da kullanabilirsiniz.

Registry kayıtları ile kayıt defteri düzenleyicisini devre dışı bırakın

aşağıdaki registry kayıtlarına bir isim verip uzantısı .reg olacak şekilde kaydettikten sonra dilediğiniz zaman Registry yi devre dışı bırakabilirsiniz ,

Regediti devre dışı bırakan kayıt

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System]
"DisableRegistrytools"=dword:00000001

Regediti tekrar aktif eden kayıt

Windows Registry Editor Version 5.00

[-HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System]

lakin burada şöyle bir handikap var , ilk kayıt ile registry yi devre dışı bıraktıktan sonra ikinci kayıt ta bir registry kaydı olduğuna göre çalıştırmaya kalktığınızda sayfa başındaki hata mesajını verecek ve çalışmayacaktır.

Vbs ile bir tıkla kayıt defterini devre dışı bırakıp tekrar aktif edin

Bir üstte bahsettiğimiz olumsuz durumunu yaşamamak için sayfa sonundan edineceğiniz dosyayı zipten çıkartıp içrisinde yeralan "No_registry_edit.vbe" dosyasını ilk çalıştırdığınızda kayıt defteri düzenleme devre dışı bırakılacak , ikinci çalıştırdığınızda tekrar aktif hale gelecektir .

Vbs ile registry yi devre dışı bırakın

NOT: Script ve üstteki ayarlar Windows 10 , Windows 8.1 , Windows 8 , Windows 7 ve muhtemelen daha düşük sürümlü windowslarda da sorunsuz çalışmaktadır.

- Çalıştır kutusuna erişimi engelleyelim Burada

- Komut istemi (Cmd) kullanımını yasaklayalım Burada

- Duvar Kağıdını değiştirmeyi önleme Burada

- Microsoft Mağaza uygulaması nasıl yasaklanır Burada

- Denetim masası öğelerini kolayca yasaklayalım Burada

- Windows 10 işlem merkezini yasaklayalım Burada

- Program ekle kaldıra kısıtlama getirelim Burada


6 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for TEST
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Hasan Bakırcı
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for Sezer Tahmaz

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha