Windows 10 daki Otomatik Bakım Görevleri listelensin


Otomatik Bakım Görevleri listesi
Bilgisayarımız boşta iken Windows 10 bir dizi bakım görevi gerçekleştirir bunlar genellikle zamanlanmış görevlerde yeralıp otomatik olarak devreye girerler , amaçları işletim sistemini temiz tutup doğru şekilde

yapılandırmaktır. Kırık kısayollar kaldırma , Bilgisayar saatini senkronize etme, HDD i sistem hatalarına karşı tarama ... gerçekleştirilen zamanlanmış görevlerin bazılarıdır. Windows 10 kullanıcılarının bir kısmı sistemlerinin ağır çalıştığından şikayetçidir mesela bende 1703 aşırı ağır çalışırken 1709 daha seri çalışmaktadır oysa bazılarında durum bunun tam tersidir. Kişisel tecrübelerime dayanarak şunu açık ve net söyleyebilirim ; Her format farklı sonuç verir , belki tuhaf gelecektir lakin aynı şekilde formatlanıp aynı yazılımlar kurulan aynı donanıma sahip bilgisyarlar farklı hızda çalışabilmektedir biri açılışta daha fazla gecikir daha hantaldır , diğeri oldukça seri çalışabilir, hatta aynı bilgisayara format atıp aynı yazılımları kurun yine iki format arasında fark olabilmektedir.

Windows 10 da üstte bahsettiğimiz otomatik bakım görevleri dışında farklı zamanlanmış görevlerde mevcuttur ve tüm bu görevler sistem boştayken devreye girip geri planda işlerini yürütürler. Windows 10 daki tüm bakım görevlerinin bir listesini görmek istiyorsak tek bir Powershell komutu yeterlidir. Bilindiği üzere Powershell ; gelişmiş bir komut istemidir. NET framework / C # kullanma yeteneği ile birlikte gelir, Kullanımı kolaydır ve çok çeşitli cmdlet'lerle genişletilir.

Otomatik bakım görevlerini Powershell komutu ile Listeletme:

1. Öncelikle Windows 10 da sol alt köşedeki arama kutucuğuna Powershell yazalım ve çıkan sonuca sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştır diyelim

powershelli yonetici olarak çalıştıralım

2. Açılan ekrana aşağıdaki kodu kopyalayıp yapıştıralım ve enter tuşuna basalım

Get-ScheduledTask | ? {$_.Settings.MaintenanceSettings} | Out-GridView

Karşımıza aşağıdaki gibi bir liste gelecektir

Zamanlanmış görev listesi

Get-ScheduledTask cmdlet Görev Zamanlayıcı API'si çıktısı yalnızca Windows bakım görevlerini gösterecek şekilde filtrelenir.

windows 10 da zamanlanmış görevler

Mesela listede kullanıcı deneyimi geliştirme diye bir zamanlanmış görev gördüm (Customer Experience Improvement program) bence bu gereksiz bir görevdir. Bu şekilde gereksiz bulduğunuz zamanlanmış görevleri belirleyip bunları not alarak . sonrada durdurmayı deneyebilirsiniz. Eğer üsttekli Powershell komutu ile uğraşmak yerine bu listeyi bir tıkla almak istiyorsanız aşağıdaki indirme linkinden edineceğiniz "schedule.vbe" dosyasını kullanınız.

Download


4 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha