Windows 10 da cihaz arama geçmişi nasıl kapatılır


Windows 10 da cihaz arama geçmişi nasıl kapatılır
Microsoft, Windows 10 sürüm 1903 'Mayıs 2019 Güncelleştirmesi'nde Cortana ve aramayı birbirlerinden ayırdı . Böylece Mekanik sabit disklerdeki yoğun disk kullanımın önüne geçilmiş oldu bu da

performans artışı getirdi. Windows 10, görev çubuğunda klavye ile arama yapmak için kullanılabilecek bir arama kutusuna mevcuttur buraya yazacağınız sorgu sonuçlarını hem yerel bilgisayarınızda hemde internette aratabilirsiniz. Elbette internet aramaları Bing arama motoru üzerinden gereçekleşecektir.

Windows 10 arama

Arama geçmişi, Arama önerilerini iyileştirmek için , Windows search özelliğinin arama geçmişinizi bu cihazda yerel olarak saklamasına izin verir. Eğer arama geçmişinizin saklanması sizi rahatsız ediyorsa bunu kapatabilirsiniz.

Ayarlar uygulaması ile Cihazdaki arama geçmişini kapatın

1. Sol alt köşedeki windows ikonuna ardından Ayarlar - Ara kısmına tıklayın karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa açılacaktır , kaydırma çubuğunu biraz aşağıya kaydırıp "Geçmiş" başlığını bulun.

Cihaz arama geçmişi

2. Burada yeralan "Bu cihazdaki arama geçmişi" yazının altında bir açma kapatma butonu bulunmaktadır. butonu kaplı konuma getirip arama geçmişini devre dışı bırakabilirsiniz. Yine aynı yerde yeralan "Cihaz arama geçmişini temizle" butonuna tıklayıp arama geçmişinizi silebilirsiniz. Hemen bunların alt kısmında Bulutta arama geçmişinizi görüntüleyin ve silin diye bir seçenek yeralır , silmek için "Gizlilik Panosu" Linkine tıklamanız gerekir tıkladığınızda sizden Microsoft hesabı ile oturum açmanızı isteyen bir web sayfası açılacaktır. Aynı şekilde bunun da altında yeralan "Bing Arama Geçmişi Ayarları" linkine tıkladığınızda da benzer şekilde bir Websitesi açılacaktır.

Registry ile Cihazdaki arama geçmişini kapatın

Üstte anlatılan ayarda "Bu cihazdaki arama geçmişini silin" butonunu kapalı konuma getirdiğiniz anda Registrde bir değer oluşturulur işte aşağıdaki ayar ile bunu gerçekleştireceğiz , bunun için aşağıda belirtilen anahtara gidin.

HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\SearchSettings

Ardından sol tarafta "IsDeviceSearchHistoryEnabled" isminde yeni bir REG_DWORD değeri oluşturun ve değer verisi olarak "0" değerini girin.

Windows arama Registry ayarı

Tüm bu işlemleri otomatik olarak bir tıkla yaptırmak istiyorsanız , sayfa sonunda sizler için kodlayıp indirime sunduğumuz scripti kullanbilirsiniz. İlk tıklamada arama geçmişiniz açıksa kapatacak ikinci kez çalıştırdığınzda ise tam tersi işlem yapacaktır.

Vbs ile arama geçmişini kapat

Microsoftun ikide bir karar değiştirmesi (Cortana ve aramayı ayırması, ki daha başından böyle olmalıydı) Windows 10 un bir türlü BETA lıktan çıkmamasına sebep olmaktadır. Bu ne yaptığını bilmemezlik nereye kadar devam edecek merak konusu.

- Windows 10 Arama kutusu kayboldu Burada

- Windows 10 Arama çalışmıyor Burada

- Windows 10 arama dizinini silip yeniden oluşturalım Burada

- Windows dizin oluşturma özelliğini kapatalım Burada

- Chromium EDGE de arama motoru Google olsun Burada

- Google de görsel arama ipuçları Burada

- Arama sonuçlarında bulut içeriği gösterilmesin Burada

- Bilgisayardan telefon araması yapın Burada


6 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha