Uygulamaların kameranıza erişmesine izin vermeyin


Uygulamalar web kameranızı açamasın
Günümüzde modern diye tabir edilen tabletler , cep telefonları , laptop gibi cihazlar tümleşik kamera ile gelir , bu sebepledirki windows 10 da varsayılan olarak bir kamera uygulaması bulunmaktadır

kameralar ; resim çekme , video çekme skype gibi mesajlaşma yazılımları üzerinden görüntülü görüşme işlemlerinin vazgeçilmezidirler gel gelelim gerek skype gerek Win32 uygulamaları yada Universal diye tabir edilen Evrensel uygulamalar kameramıza erişmek için bizden izin almazlar buda mahremiyet ve kişisel güvenlik riskleri oluşturur bu sebepledirki windowsumuzda bulunan hangi uygulamaların Kameramıza erişim izni olduğunu kontrol etmemiz ve istemediklerimizin kameraya erişimini iptal etmemiz yerinde olacaktır .

Kameraya erişen uygulamaları kontrol edelim

Kameraya erişen uygulamaları görüntülemek için öncelikle Ayarlar - Gizlilik kısmını açalım

Windows 10 gizlilik ayarları

Açılan ekranda kamera kısmını seçelim. Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi varsayılan olarak bütün uygulamaların kameramıza erişimi mevcuttur bunlardan istemediklerimizin erişimini kapatabileceğimiz gibi en üstte bulunan "Uygulamaların kameramı kullanmasına izin ver" kısmından tüm uygulamarın kameraya erişimini yasaklayabilirsiniz.

Uygulamalar kameraya erişemesin

busayfada yapılan yasaklama bütün uygulamaları kapsayacağından eğer bazı uygulamalar ile kameranızı kullanmayı düşünüyorsanız tavsiyemiz tekil olarak izin verme veya yasaklama yapmanızdır.Aynı sayfaya Çalıştır penceresinden vereceğiniz bir komutla erişmek istiyorsanız aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.

ms-settings:privacy-webcam

Eğer güvenlik amacı ile tüm uygulamaları yasaklayacaksanız illa da üstteki yolu takip etmemize gerek yoktur Windows size registry yolu ile toplu yasaklama imkanı vermektedir bunun için yapmanız gereken tek şey aşağıdaki registry kaydını kullanmaktır.

Hiçbir uygulama web kamerasını kullanmasın

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\CapabilityAccessManager\ConsentStore\webcam]
"Value"="Deny"

Varsayılan ayarlara geri dönelim

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\CapabilityAccessManager\ConsentStore\webcam]
"Value"="Allow"

NOT: Üstteki registry kaydı Windows 10 un 20H2 sürümünde test edilmiş olup daha düşük sürümlerde çalışmayabilir. Eğer daha düşük bir Windows 10 kullanıyorsanız üstteki resimlerde gösterildiği gibi ayarlar üzerinden kameranızı kapatınz.

Elbette "Yerel grup ilkesi Düzenleyicisi" ile de üstteki toplu kapatma ve izin verme yapılabiliyor lakin her sürümde yerel grup ilkesi düzenleyicisi bulunmadığından bunu vermiyoruz. Sizleri registry ile uğraştırmamak için herzaman olduğu gibi bir Vbscript kodladık. Sayfa sonundan edineceğiniz bu script bir tıkla Web kamerasının diğer uygulamalar tarafından kullanımını yasaklamakta ve yine bir tıkla tekrar izin vermektedir.

Vbscript ile webcam engelle

Web Kameranızın kullanımını yasakladıktan sonra , siz veya herhangi bir uygulama Web kameranızı açmaya kalkarsa aşağıdaki şekilde bir bildirim alırsınız ve Uygula ve Tamam butonlarına basmadan web kameranız aktif olmayacaktır,

Web kamerası engellendi uyarısı

İptal derseniz Web kameranıza bağlanılamıyor uyarısı verecektir.

- WebCam On-Off (Web kameranız sizi gözetlemesin) Burada

- Web kameranız açıldığında bildirim alın Burada

- Web kameranız gizlice kullanılıyormu bulun Burada

- Android cep telefonunuzu Windows web kamerası olarak kullanın Burada

- Windows 10 web kamerası sorunu Burada

- MSI CX61 Bluetooth ve kamera sorunlarına çözüm Burada

- Uygulamaların kameranıza erişmesine izin vermeyin Burada

- Bilgisayardan telefon araması yapın Burada

- Windows 10 da Mikrofon yada Hoparlörü devre dışı bırakalım Burada

- Bir donanımı tek tıkla devre dışı bırakalım Burada

8 Aralık 2016 Tarihli başlık güncellendi


4 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Cansu Gül
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for ayşenur

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha