İnternet yavaşlığı yada bağlantı kopması çözümü


internet bağlantısı kopuyor
Bazen bağlantımız sebepsiz yere yavaştır veya garip bir şekilde bağlantı kopmaları meydana gelir özellikle Windows 11 ve 10 kullanıcıları bu tarz sıkıntılar bildirmişlerdir , bağlantı kopması denince ilk akla gelen


Windowsun güç kazancı sağlamak için kablosuz ağ kartını veya Ethernet kartını devre dışı bırakmasıdır , genellikle laptoplarda pil azaldığında bu kopma meydana gelir , Çözüm Adımlarına geçmeden önce ilk yapılması gereken şeyin internet hızımızı ölçmek olduğunu belirtmeliyim, mesela internet servis sağlayıcımız bize 16 Mbps lık bir hız taahüt etmişse hız ölçümün değerinin bunun 2-3 Mbps altında çıkması normaldir. Sayfa sonundaki Download linkinden bir tıkla hızınızı ölçebileceğiniz bir Vbs scripti indirebilirsiniz.

NOT: Aşağıdaki adımlar Ağ kartlarınızda Donanımsal bir arızanın olmadığı ve İnternet servis sağlayıcınızın hattınızda kopmalara veya yavaşlığa sebep olacak bir arıza bulamadığı durumlarda kullanılmalıdır , ayrıca sisteminizde herhangi bir zararlının bulunmadığına emin olun.

1. Güç kazancı sağlamak için bilgisayar aygıtı kapatmasın

Denetim Masası - Ağ ve Internet - Ağ Bağlantıları kısmına gidip o anda bağlı olduğumuz ağ kartını sağ tıklayıp özellikler diyelim.

Ağ kartı özellikleri

Ardından Yapılandır butonuna tıklayalım ve burada yeralan Güç yönetimi sekmesine tıklayıp "Güç kazancı sağlamak için bilgisayar bu aygıtı kapatsın" kısmındaki tiki kaldıralım.

Güç kazancı

Böylece istem dışı kopmaların önüne geçmiş oluruz.

2. Microsoft sorun giderici ile Bağlantı sorunlarını çözelim

İnternet bağlantı sorunları

Üstteki adımlardan sonra sıkıntı halen devam ediyorsa Microsoft sorun gidericiyi çalıştırıp çözüm arayabilirsiniz bunun için çalıştıra aşağıdaki komutları sırası ile vermeniz yeterlidir.

msdt.exe /id NetworkDiagnosticsWeb
msdt.exe /id NetworkDiagnosticsNetworkAdapter
msdt.exe /id NetworkDiagnosticsInbound
msdt.exe /id NetworkDiagnosticsDA

3. Ağ kartı sürücüsünü güncelleyelim

Windows sürekli güncellenmektedir , güvenlik açıklarının kapanması kullanıcıları birçok olumsuz durumdan korumakla birlikte bazen bu güncellemeler Ağ kartı sürücüleri ile uyumsuz olabilmekte ve sorunlara sebep olabilmektedir bunu engellemek için Ağ kartı sürücülerini güncellemek gerekir. Bunun için çalıştıra aşağıdaki komutu yapıştırıp Enter tuşuna basalım.

devmgmt.msc

Aygıt yöneticisi açılacaktır buradaki listeden Ağ kartımızı bulalım üzerine sağ tıklayalım ve sürücüyü güncelle diyelim.

Ağ kartını güncelle

Ardından Güncel sürücü yazılımını otomatik olarak ara diyelim.

Sürcüyü otomatik ara

Hernekadar Windows varsayılan olarak bu sürücü güncellemelerini alsa da bazı kullanıcılar Windowsu sadece güvenlik yamalarını alacak şekilde ayarlamış olabilir veya sonradan kurulan bir yazılım ayarı o şekilde değiştirmiş olabilir.

4. IP adresimizi yenileyip ağ ayarlarını sıfırlayalım

winsock reset komutu

Üstteki ayardan sonrada Kopmalar ve yavaşlık devam ediyorsa Komut istemini yönetici yetkilerinde çalıştırıp sırası ile aşağıdaki komutları uygulayalım , bazılarından sonra windowsu yeniden başlatmanız istenebilir.

netsh winsock reset
netsh int ip reset
ipconfig /release
ipconfig /renew
ipconfig /flushdns

Böylece ağ ayarlarımızı sıfırlamış ve ip adresimizi yenilemiş olacağız. Eğer üstteki işlemleri otomatik yaptırıp ağ yapılanmasını tamir ettirmek istiyorsanız şu yazılımlardan birini yada her ikisini birden deneyebilirsiniz ;

a) Complete internet repair - Burada
b) NetAdapter - Burada

5. Auto-Tuning ve bazı özellikleri devre dışı bırakalım

Eğer Windows 11 kullanıcısı iseniz aşağıdaki resimdeki ayarlar sizde bulunmayabilir fakat Windows 10 kullanıcıları Ayarlar ve Wi-Fi kısmına geçtikten sonra aşağıdaki yerleri kapalı konuma getirsinler :

a) Yakınımda bulunan önerilen açık etkin noktalar için ücretli tarifeleri bul
b) Önerilen açık etkin noktalara bağlan
c) Hotspot 2.0 Ağları

wifi özelliklerini kapatalım

Window Auto-Tuning özelliği Vistadan beridir varolan bir özellik olup ağ üzerinden TCP verilerini alan programların performansını artırmak için tasarlanmıştır. Windows 11 ve 10, bu özelliği kullanarak alınan arabellek boyutunu ve gecikme süresinin dinamik olarak ayarlar fakat ağınız eski bir yönlendirici kullanıyorsa veya güvenlik duvarı yazılımınız bu özelliği desteklemiyorsa, yavaş veri aktarımları veya hatta bağlantı kayıpları yaşayabilirsiniz. Sisteminizdeki Auto-Tuning özelliğinin durumunu kontrol etmek için yönetici yetkilerinde çalıştırılmış bir komut isteminde aşağıdaki komutu verelim

netsh interface tcp show global

karşımıza gelen çıktıda "Receive Window Auto-Tuning Level" kısmına bakalım "Normal" diyorsa Auto-Tuning özelliği açık demektir.

auto tuningi devre dışı bırakma

Auto-Tuning özelliğini Kapatmak için aşağıdaki ilk komutu verelim , ikinci olanı yeniden aktif etmek içindir.

netsh int tcp set global autotuninglevel=disabled
netsh int tcp set global autotuninglevel=normal

6. MTU değerimizi Optimum olarak ayarlayalım

Mtu değeri ekleme

Bazen İnternet kopmalarına veya yavaşlığa hiçbirşey çözüm olmamaktadır bu gibi durumlarda MTU değerini bulmak ve buna göre bir ayar yapmak gerekebilir Komut isteminden verilecek birkaç ping komutu yardımı ile bulunacak değeri MTU değerimiz olarak ayarlamamız gerekir bu konudaki ayrıtılar için Bakınız . Son olarak Modeminizi Ayda en az bir defa kapatıp , prizden çektikten sonra açma kapatma düğmesine basıp içindeki elektiriği boşaltıp 3-5 dk o şekilde bekletin sonra tekrar prize takıp kullanmaya devam edin , bu durum modem şişmesi diye tabir edilen ısınma sorunun giderilmesine az da olsa yardımcı olacaktır.

- İnternet hızı nasıl arttırılır - Burada

- Kablosuz ağ standartlarının teorik ve gerçek hızları - Burada

25 Kasım 2017 Tarihli başlık güncellendi


15 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Harold Finch
  3. Avatar for Nixdorf

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha