Windows 10 da Ağ profilini Ortak veya özel yapmak


Windows 10 da Ağ profil ayarları
Windows 10 kurulumu sırasında Ağ ayarlarımızı Genel (Ortak) veya Özel ağ olarak ayarlamış olabiliriz , diyelimki bir cafede Format atmasını iyi bilen bir arkadaşınız laptopunuza format atıyor o esnada bu ağı


Genel ağ (herkese Açık) olarak ayarlamış olabilir , oysa eve geldiğinizde yazıcıya bağlanıp evdeki diğer bilgisayarı ağda görebilmeniz için bu ayarı Özel ağ olarak değiştirmeniz gerekebilir. Ortak ağ ayarları seçildiğinde ; Bilgisayarımız ağdaki diğer cihazlardan gizlenir ve yazıcı ve dosya paylaşımı yapamayız , bu ağ türü genellikle Hava limanları , hoteller , ücretsiz internet erişimi sağlayan cafe lerde tercih edilmesi gerekir. Özel ağ ayarı seçildiğinde ; Bilgisayarımız ağdaki diğer cihazlar tarafından bulunabilir , dosya ve yazıcı paylaşımı yapabiliriz , bu ağ türü güvendiğimiz ağlarda tercih edilmelidir mesela evimiz işyerimiz gibi. Tarifeli bağlantı türü genellikle pek yaygın olarak kullanılmayan ve bağlantının ücretlendirildiği bir bağlantı şeklidir.

NOT: Havalimanları , otellerde veya Ücretsiz Wi-Fi sunan Cafe gibi yerlerde internete bağlanmadan önce Ağ konumunu Genel (herkese açık) olarak değiştirmek güvenlik açısından son derece önemlidir. Ağ konumunu herkese açık veya gizli olarak ayarlamak için yönetici olarak oturum açmanız gerekir.

Windows 10 da Ağ konumunu Herkese açık veya gizli olarak değiştirelim

1. Sol alt köşedeki windows ikonuna tıklayalım ardından Ayarlar diyelim , Ağ ve internet simgesine tıkladıktan sonra açılacak ekranda bağlantı türümüze göre Wi-Fi veya Ethernet (1) kısmını seçelim , ben kablolu bağlantı kullandığım için etherneti seçtim.

Ethernet bağlantısı

2. Ağ bağlandı simgesinin üzerine tıkladığımızda (2) Ağ konumumuzu Herkese açık (Özel) yada Gizli (Ortak , genel) olarak ayarlayabileceğimiz sayfa açılacaktır.

Ağ profili

Buradan Ağ Profilimizi Ortak veya Özel olarak değiştirebiliriz. Eğer bu ayarı registry den yapacaksak aşağıdaki anahtara gitmemiz gerekir

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\NetworkList\Profiles

Bu anahtarın altında çeşitli profiller yeralmaktadır profil isimleri her Bilgisayarda farklı olacaktır.

Registry de Ağ listesi

Genelde ilk alt klasör mevcut internet bağlantımızın Ağ profilini içeriyor mesela bendeki "{0A9A211E-26B2-4E7F-A7E7-1050F0298CDA}" alt klasörü altında "Category" REG_DWORD değeri Ağ profilimin Özel mi ortakmı olduğunu belirliyor.

0 = Public (Genel , Ortak , Halka açık)
1 = Private (Özel)
2 = Domain

Bu ayarı otomatikleştirmek isterseniz Profiles anahtarı altındaki Ağ klasörünüzü seçip "Category" Dword anahtarını ortak ve özel olarak yedekleyip kullanabilirsiniz.

Powershell komutları ile Ağ profilini değiştirmek

Aynı işi Powershell ile yapmak istersek sırası ile aşağıdaki komutları uygulamamız gerekecektir.

Get-NetConnectionProfile
Set-NetConnectionProfile -Name "Ağ isminiz" -NetworkCategory Public
Set-NetConnectionProfile -Name "Ağ isminiz" -NetworkCategory Private

Üstteki ilk komut ile Ağ ismimizi buluyoruz ikinci komutla Ağ profilimizi Genel ve Üçüncü komuttla Ağ profilimizi özel hale getiriyoruz.

powershell ile ağ profili

Üstteki powershell komutları Ağ profilleri arasında geçişi otomatikleştirmemize yardımcı olacaktır.

- Windows Ağ türünü özel veya herkese açık yapın Burada


10 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for gürkan
  3. Avatar for sanal seyyah
  4. Avatar for Eren
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for cankusa
  7. Avatar for Velociraptor
  8. Avatar for Kenan Atasoy
  9. Avatar for Velociraptor
  10. Avatar for Şebnem

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha