Etkin Ağ profili ismi nasıl değiştirilir


Etkin Ağ profili ismi nasıl değiştirilir
Bir ağa ilk bağlandığınızda windows 10 otomatik olarak bir Ağ profili oluşturup bunu kaydeder bu ağ kablolu yada kablosuz bir ağ olabilir.Kablosuz Ağ ismini değiştirmek istediğinizde bunu Modem arayüzüne

girerek yapabilirsiniz. Bunun için Komut istemini (Cmd) Yönetici yetkilerinde açtıktan sonra ipconfig komutunu verin ve Default Gateway kısmındaki ip adresini alıp tarayıcınızın adres satırına yapıştırın bendeki aşağıdakidir yada Buradaki Portable uygulamayı kullanın

192.168.1.1

Ardından Kullanıcı adı ve şifrenizi girip Modem arayüzüne giriş yapın. Kablosuz Ağ açık değilse modemden açın ve ardından Aygıt - kablosuz Ağ ayarları kısmına tıklayın burada yeralan kablosuz ağ Adı (SSID) kısmına dilediğiniz bir ismi yazıp Uygula butonuna tıkladığınızda Ağ isminiz değişmiş olacaktır.

Kablosuz ağ ismi nasıl değiştirilir

Hem kablolu hemde kablosuz ağ kullanan bir takipçimiz kablosuz ağ ismini üstteki şekilde değiştirmiş lakin kablolu ağ ismini bir türlü değiştirememiş çünkü Modem arayüzünde böyle bir seçenek bulamamış. Varsayılan Kablolu ağ ismini nasıl değiştirebilirim diye bizimle email yolu ile temasa geçti. Hernedense Microsoft Kablolu ağ ismini değiştirmek için bir seçenek sunmuyor.

Kablolu Ağ Profil ismi nasıl değiştirilir

Eğer windows 10 un sizin için oluşturduğu etkin ağ ismini değiştirmek isterseniz, neden bahsettiğimi daha somut göstermek için sol alt köşedeki windows ikonuna sağ tıklayın ve denetim masası kısmını seçin sonrada Ağ ve Internet - Ağ ve Paylaşım Merkezi kısımlarına gidin. Aşağıdaki resimde işaretlenmiş Ağ (Ortak Ağ) olan ismi değiştireceğiz

Ağ ismi

Üstteki yere çok daha kolay ulaşmak için Çalıştır penceresinden aşağıdaki komutlardan birini verebilirsiniz

control.exe /name Microsoft.NetworkAndSharingCenter
explorer.exe shell:::{8E908FC9-BECC-40f6-915B-F4CA0E70D03D}

Aynı isim ayarlar kısmında saatin yanında da görünmektedir.

saatin yani ağ ismi

Buradaki ismi (Ağ) değiştirmek isterseniz bunun için bir seçenek aramayın çünkü yok (En azından ben bulamadım) fakat registry yi editleyerek bu değişikliği sağlayabilirsiniz ve Ağ profil isminizi dilediğiniz herhangi birşey yapabilirsiniz bunun için aşağıdaki adımları takip ediniz:

1. Aşağıdaki anahtara gidin

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\NetworkList\Profiles

Bilgisayarınızdaki mevcut her ağ profilleri burada bir GUID alt anahtarı şeklinde temsil edilir , burada 4-5 alt anahtar olabilir tek tek tıklayıp ismini değiştireceğiniz Kablolu ağı arayın.

Kablolu ağ ismini değiştir

2. Açılan yerden "ProfileName" isminde bir string değeri göreceksiniz bunu editlemek için çift tıklayın ve ismini dilediğiniz herhangi birşey yapın.Bu üstteki anahtar herkeste aynı olmayabilir. Böylece Ağ profil isminin heryerden değiştiğine şahit olacaksınız (Aşağıdaki resim)

Ağ profili ismi değişti

Değişiklikleri yaptıktan sonra heryerde etkili olabilmesi için en azından Oturumu kapatıp yeniden giriş yapmanız gerekmektedir. Tüm bu registry ayarları veya kodlarla uğraşmak yerine bir tıkla Etkin ağ isminizi değiştirmek isterseniz sizler için kodladığımız "Network Profil Name Changer" isimli yazılımdan faydalanabilirsiniz. Yazılımı aşağıdaki Download butonuna tıklayıp indirdikten sonra çift tıklayıp çalıştırın

Network Profil Name changer

Arayüzdeki boşluğa yeni Ağ isminizi  girdikten sonra sol alttaki Apply Now butonuna tıklayıp işlemi tamamlayın ardından boşluğun altındaki linkten veya Tools menüsü altında bulunan linklerden "Ağ ve Paylaşım Merkezi" ni açıp değişikliği kontrol edebilirsiniz. (31 Ağu 2016 Tarihli başlık güncellenmiştir)


MD5: 941c3bc1c5206cb9a45457dfe5da6a77
SHA1: 81aa6c267700e2bdebdbfcb4ec887abf15c00914

- Windows 10 da Kablosuz ağ güvenlik türünü bulalım Burada

- Komut istemi ile kablosuz ağ şifresini görelim Burada

- Dosya gezgini altında Ağ simgesi yeralmasın Burada

- Windows 10 da dosya ve yazıcı paylaşımını kapatma Burada

- Kablosuz ağ bağlantımızı kolayca kapatıp açalım Burada

- Yerel ağ bağlantı özelliklerini zahmetsizce açmak Burada

- Yerel Ağ bağlantımızın ip adresini bulalım Burada

- Ağ bağlantılarını açmada en kolay yöntem Burada

- Bu bilgisayar altına ağ bağlantıları ikonu ekleyin Burada

- Kablosuz ağ güvenlik anahtarı Karakterleri göstermesin Burada

- Ev Grubu Parolası Nasıl Görüntülenir Burada


7 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Sadullah
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for TRWE_2012[linuxmaster]
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for Kaan Durmuş
  7. Avatar for ismail

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha