Metin dosyasındaki listeyi excele aktarıp sıralatın


Excele metin aktarıp Sırala
Alışkanlıktan olsa gerek not tutmak için windowsun kendi Not defterini kullanırım. Hatta bendeki film ve müzik dosyalarının yeraldığı klasörlerin dizin içeriklerini script ile listelettirip index şeklinde elimin


altında bulundururum bir Mp3 veya Filmi aradığımda bu listede Crt F ile aratıp bulurum. Sizde internette gezinirken kopyaladığınız bir listeyi Not defterine yapıştırıp kaydetmiş olabilirsiniz gel gelelim bu liste alfabetik sırada değilse ve size liste A dan Z ye (yada tersi) şeklinde sıralı olarak gerekliyse listeyi düzenlemek için Microsoft excel den faydalanabilirsiniz.

Bir metin belgesini Microsoft excele aktarın

Elimde Yabancı mp3 lerimin olduğu klasörün içerik listesi var, listeyi indexlettirirken zaten Alfabetik olarak sıralamış gel gelelim örnek olması açısından listeyi excele aktarıp Z- A şeklide (Ters) olarak sıralatacağız.

Not defteri listesi

Sizdeki listeler sıralı olmayabilir ama excele aktardıktan sonra kolayca hertür sıralama işlemini yapabilirsiniz.Gelelim adımlara ;

1. Microsoft Excel i açalım ve Dosya - Gözat kısmından sıralamasını yapacağınız veya düzenleyeceğiniz metin belgesini seçin.

excel gozat

Gözat kısmına tıkladıktan sonra açılan seçim ekranında sağ altta yeralan aşağı açılır menüde Tüm dosyalar kısmının seçilmiş olmasına dikkat etmeniz gerekir yoksa excel , metin belgelerini görmeyecektir.

Metin belgesini excele aktar

2. Üstteki işlemi yaptığınızda metin içe aktarma sihirbazı açılacaktır ben burada genellikle sınırlandırılmış kısmını seçili bırakıyorum ve ardından ileri butonuna tıklayın.

Metin içe aktarma sihirbazı

3. Sonraki iki ekranda da ileri ve Son butonlarına tıklayıp metni excele aktarın. yazı başında boşluklar varsa Kırp (Hücre) formülü ile bu boşlukları alabilirsiniz Burada. Not defterinizdeki listeyi excele aktardıktan sonra Listenin bulunduğu sütunun tamamını seçip (Bu kısmı önemli) Düzenleme menüsü altında yeralan Sırala ve Filtre uygula kısmına tıklayın, sonrasında açılan menüden alfabetik veya tersi şeklinde sıralama yapabilirsiniz.

Excelde bir listeyi alfabetik olarak sıralayın

Üstteki resimde de gördüğünüz üzere listemizi excelde sondan başa doğru sıralattık. Elbette bu örnek bir uygulamaydı, sizdeki liste karışık halde ise üstteki anlatım çok daha fazla işinize yarayacaktır. Metin içe aktarma sihirbazında metni boşluğa, virgüle ... yada sizin belirleyeceğiniz kriterlere göre bölme imkanınız da bulunmaktadır.

- Excel de belirli bir sütuna göre sıralama yaptırın Burada

- Excel otomatik olarak belirli bir çalışma kitabını açsın Burada

- Excel de Ekle ve Sil ikonları silik çözümü Burada

- Excel de bugün formülü nasıl kullanılır Burada

- Excelde klavye yön tuşları çalışmaz oldu Burada

- Office uygulamalarını Güvenli Mod da başlatın Burada

- Excel de hücrelerdeki yazıları birleştirelim / bölelim Burada

- Excel veya Word da Pano nasıl temizlenir Burada

- EXCEL de dolu veya boş hücreleri saydıralım Burada

- vbs ile boş Word veya Excel belgesi açalım Burada

21 Haziran 2010 Tarihli başlık güncellendi


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Melda

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha