Excelde Hücre boşsa hesaplama yapmasın


Exclede Hücre boşsa hesaplama yapmasın
Microsoft Excel in özellikle işyerlerine sağladığı kolaylık tartışılmaz , istesekte istemesekte günümüz koşullarında herhangi bir işyerinde yönetici veya yardımcısı konumunda çalışacaksak belkide bize


ilk sorulan soruların başında Office bilgin nedir ? excel kullanabilirmisin dir , O sebepledir ki kıyısından köşesinden mutlaka en azından toplama çıkarma gibi basit işlemleri yaptırmayı biliyor olmamız gerekir . Excelde çalışırken yüzlerce belkide binlerce satırdan oluşan tablolar ile çalışırız bunlarda iç içe geçmiş birçok formüller bulunabilir ve bazen her ay bu tablolara girişler yapılıp excelin sonuçları otomatik olarak hesaplaması sağlanabilir, gel gelelim mesela 2023 yılına kadar hazır halde sunulmuş olan bir tabloda değer girilmemiş olan kısımlar genellikle #DEĞER , #AD ... gibi sonuçlar alır veya hücre boş olduğu ve fakat hesaplama yapılan hücrelere formüller zaten kopyalandığı için alakasız değerler yazmaktadır.

Excelde boş hücre

Üstte sarı ile belirtilen hücrelerin yüzlerce veya binlerce olduğu göz önüne alınırsa hem görüntü kirliliği hemde ilgili formülün hesaplamalarda kullandığı hücrenin boş olması sebebi ile verdiği saçma sonuçların kullanıcının kafasını karıştırabilme olasılığı nedeni ile gerekli hücrede değer yoksa sonuç hesaplamaması istenebilir.

Eğer Hücre boş ise formül hesaplama yapmasın

Üstteki örneğe dönersek Excele Hücre boşsa formülü devreye sokma yani hesaplama yapma demenin bir yolunu bulmamız gerek , ilk adım olarak hücre boşsa "boş" dolu ise "dolu " yazssın işte formülümüz

=EĞER(D4<>"";"dolu";"boş")

Eğer D4 hücresi boş değilse "dolu" yaz tersi durumunda (Boş ise) "boş" yaz dedik bunun tespitini yaptıktan sonra tek yapmamız gereken şey hücre boş değilse hesaplama formülünü devreye sokmaktır işte formülümüz.

=EĞER(D4="";"";(D4-BUGÜN()))

Uygulamasını aşağıdaki tabloda görüyorsunuz.

Excelde hucre bossa hesaplamasın

Üstte gördüğünüz gibi Su faturası için kalan gün boştur çünkü su faturası henüz gelmemiş ve son ödeme tarihi bilinmemektedir oysa Kira için kalan gün formülünü Su faturası için kalan gün hesabında kullansaydık ilk resimdeki gibi tuhaf sonuçlar alacaktık. Aynı sonucu aşağıdaki formül ile de alabilirdik.

=EĞER(D4<>"";(D4-BUGÜN());"")

Formülü cümleye dökecek olursak: Eğer D4 hücresi boş değil ise D4 teki tarihi bugünün tarihinden çıkar,boş ise "" Boş bırak.

Excelde Hücre boş ise formül devreye girmesin

Keza aynı Eğer formülü iki tarihin farkını alırkende kullanılabileceği gibi yaş hesabı sırasında da işimize yarayacaktır mesela aşağıdaki her iki formülde benzer şekilde Hücre boş ise hesaplama yapmamaktadır.

=EĞER(B7<>"";(BUGÜN()-B7)/365;"")
=EĞER(B7="";"";(BUGÜN()-B7)/365)

İlk formülde Eğer B7 hücresi boş değilse Bugünün tarihinden B7 hücresindeki tarihi çıkartıp 365 e bölünmekte boş ise işlem yapılmamaktadır , ikinci formülde ise ; Eğer B7 hücresi boş ise "" boş bırakılmakta (hesap yapılmamakta) değilse yine Bugünün tarihinden B7 hücresindeki tarihi çıkartıp 365 e bölünmektedir , görüldüğü gibi eğer (IF) formülü , formülde kullanılan ama henüz değer girilmemiş hücreleri dışlamak için kullanılabilmektedir.

- Excelde sayılar arasındaki boşlukları kaldırın Burada

- Excelde Sayılar arasındaki boşlukları kaldırın Burada

- Excelde Düşeyara (Vlookpu) formülü Burada

28 Mart 2017 Tarihli başlık güncellendi


12 Yorum Var
 1. Avatar for Velociraptor
 2. Avatar for Tarık
 3. Avatar for Tanzer
 4. Avatar for Velociraptor
 5. Avatar for muzaffer alıç
 6. Avatar for muzaffer
 7. Avatar for Velociraptor
 8. Avatar for kadir
 9. Avatar for Velociraptor
 10. Avatar for Hilmi AKYOL
 11. Avatar for Velociraptor
 12. Avatar for Çiğdem Özbeyli

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha