Windowsta sürükle bırak özelliğini iptal edelim


Windowsta sürükle bırak olmasın
Windowsta Dosya Gezgini aracılığıyla dosyaları yönetirken Sürükle ve Bırak çok yararlı ve pratiktir , mesela bir dosyayı tutar klasörün içerisine sürükler bırakırız ve böylece klasörün içerisine taşınmış olur


, gel gelelim eğer bir server uygulama dosyasını yanlışlıkla başka bir konumdaki diğer bir ağ sürücüsünün üstüne sürükleyip bırakırsak bu eylem bir kabusa dönüşebilir. Bu nedenledirki bazen sistem yöneticileri ağ ortamında sürükle bırak özelliğini devre dışı bırakabilmektedirler. Ayrıca bazı kullanıcıları sürükle bırak özelliğini hemen hemen hiç kullanmazlar çünkü yanlışlığa çok eğilimli bir eylemdir.

Hassas bir Touchpade sahipseniz ve dosya gezgini üzerinde yanlışlıkla dosya taşımak veya kopyalamak istemiyorsanız bu durumda yine sürükle bırak özelliğinin ayarları ile oynamanız gerekecektir.Windows 10, Sürükle-Bırak özelliğini etkinleştirmenize veya devre dışı bırakmanıza olanak tanıyan bir arayüz sunmuyor bu sebeple herzaman olduğu gibi Registryden faydalanmamız gerekecektir. Varsayılan olarak sürükle bırak şu davranışı gösterir ; Eğer sürüklediğimiz dosya veya klasörü farklı bir dizine bırakıyorsak kopyalama gerçekleştir. Sürüklediğimiz dosya veya klasörü aynı dizin içerisinde (Mesela C:\) farklı bir klasöre bırakıyorsak taşıma gerşekleşir.

Sürükle bırak özelliği

Sürükle bırak özelliğini devre dışı bırakalım

Kayıt defteri düzenleyicisini açalım ve aşağıdaki anahtara gidelim

HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop

Sağ tarafta ; DragHeight ve DragWidth adlarında iki adet REG_SZ (Dize değeri) göreceğiz.

Drag high registry anahtarı

Varsayılan ayarlarla, bir dosyayı veya klasörü 4 piksel uzaklığa sürükleyip bırakırsanız bile, varsayılan sürükle ve bırak eylemi gerçekleşir , Sürükle ve bırak özelliğini devre dışı bırakmak için, sürükleyip bırakma mesafesini gerçekten büyük bir değere ayarlamanız gerekir. Örneğin, değeri öntanımlı 4 pikselden 2000 piksele değiştirebilirsiniz, bu nedenle ekran çözünürlüğünden daha yüksek bir değer ile sürükleyip bırakma özelliği imkansız hale gelecektir. Yaptığım denemede resimdeki registry değelerini değiştirdikten sonra Dosya gezginini yeniden başlatmak işe yaramadı bu nedenle ya Oturumu kapatıp yeniden giriş yapmak yada Bilgisayarı yeniden başlatmak gerekiyor.Üstteki registry işlemleri ile uğraşmamanız için hazır registry kayıtlarını aşağıdaki indirme linkinden edinebilirsiniz.

Download


4 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Zeki Karagul
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Metin Alagul

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha