Eski işletim sistemi kurarken mavi ekran hatası


Eski işletim sistemi kurarken mavi ekran hatası
Elinizde eski tarihlerde alınmış bir bilgisayar varsa ve herhangi bir sebeple bu bilgisayara Windows xp kurmak istiyorsanız kurulum sırasında mavi ekran hatası alabilirsiniz. Aslında windows Xp Microsoftun

tek ödüllü işletim sistemidir. Kullanıcı odaklıdır ve hertürlü modifikasyona günümüz windows 10 undan çok daha fazla izin verir.Asla hantal değildir , sistem gereksinimleri aşağıdaki gibidir.

- 300 MHz ve üstü işlemci
- Minimum 128 MB Bellek
- Sabit diskte 1,5 Gb lık boş alan

Görüldüğü üzere sadece üstteki tablo bile Xp nin neden denenmek istenebileceğini özetliyor , elbetteki sürücü (driver) bulamama mevcut zararlılara karşı savunmasız olması ... tarayıcıların desteğini çekmiş olması gibi birçok sorun çıkabilecektir. Peki Windows 10 neden çok hantal ve her sürümde daha da ağırlaşıyor. Aslında bu sorunun cevabı Microsoftun donanım üreticileri ile yaptığı anlaşmalarda yatıyor. işletim sisteminin donanım ihtiyacı herbir üst sürümde arttırılıyor bu tamamen pazarlama amaçlıdır yoksa Microsoft istese direct-X12 desteğini çok ta güzel Xp ye ekleyebilir ve XP için desteğini sürdürebilir ama bunu yaparsa donanım üreticileri millete yeni bilgisayar satamazlar ve dolayısı ile para kazanamazlar. Sarmal Aynen Android işletim sistemlerinde de böyle devam ediyor. istense eskiden kitkat ile çalışan cep telefonlarına Oreo desteği verilebilir lakin bu yapılırsa Oreonun sistem gereksinimlerini düşük tutmak zorunda kalırlar buda eski telefonu olanların yeni cep telefonu almamasına sebep olur. Kısacası düzen kullanıcıya yeni donanım satma üzerine kuruludur.

Windows XP kurulurken alınan mavi ekran hatası

Xp kurulumnunda alınan mavi ekran hatası

Elinizde aynı donanıma sahip birden fazla bilgisayar varsa fakat sadece birtanesine XP kurulurken Mavi ekran hatası veriyor diğerlerinde kurulumda bir sorun yoksa. gelin bu sorunu irdeleyelim. Bu söz konusu bilgisayara XP CD sini takıp sistemi yeniden başlatığınızda dosyaları sabit diske kopyalama yaptıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatmanızı isteyecektir , asıl kuruluma geçeceği sırada Mavi ekran hatası verecektir.Ayrıca bu XP kurulmayan bilgisayara sanallaştırma yazılımı kurarsanız bu sanal makinaya çok ta güzel Xp kurulduğunu göreceksiniz.Acayiplik bununla sınırlı değil çünkü bu bilgisayar, Hiren's Boot CD 'nin içindeki Windows XP ile de sorunsuz başlayabiliyor. İşte tüm bu tuhaflıkların sebebi küçük bir BIOS ayarında saklı.

BIOS sata configuration compatible

Eski model anakartların çoğunda BIOS kısmında Harddiskleri kullanmak ile ilgili olarak şu ibareyi görürsünüz:

-Compatible Mode
-Enhanced Mode.

Bu iki mod, sisteminizi eski işletim sistemine uyumlu/uyumsuz yapar. Compatible mode (uyumluluk modu) , Daha eski donanımlarla uyumludur ve Windows 98, windows 2000 ve windows XP gibi İşletim sistemlerini destekleyen bir moddur. XP yi kuramadığınız Bilgisayarın BIOA unsa bu modu seçiniz. Enhanced mode, windows7'den itibaren tüm modern windowslar için geçerli harddisk uyumluluk modudur. Bu modda harddiskten veri okuma hızı yükselir. BIOS içersindeyken bu Compatible-Enhanced ayarının üzerine geldiğinizde sağ tarafta bir açıklama yazar türkçesi ise "Windows 2000, WindowsXP gibi kurulumu desteklemeyen sistemleri kurarken hata almamanız için, compatible modu seçiniz" ... manasındadır.

Kısa Notlar:

1- Windows XP'li bir makinada alınmış imaj başka makinede genellikle çalışmaz
2- Yeni nesil bir bilgisayara sahipseniz, mesela i5'li , i7'li , XP Kursanızda sürücüleri olmadığından kullanmanız mümkün olmayabilir.
3-Bir bilgisayara sistem kurarken mutlaka BIOS ayarlarına dikkat edin. Temiz sistem kuracaksanız sıfırlayın ve herşeyi yeniden dikkatle ayarlayın.
4-BIOS ayarlarınızdaki "Other OS" ve "Windows 10 OS" gibi terimlere dikkat edin. Birinde başlamıyorsa diğerinde başlayacaktır.

Sordum.net vip forum üyesi - shampuan

- Mavi ekran hatasında Windows yeniden başlamasın Burada

- Windowsta basit bir mavi ekran Şakası Burada

- BlueScreenView (Mavi ekran analizi) Burada

- Freedos yüklü Bilgisayara Windows yükleyelim Burada

- Windows 7 Kurulu bir Netbook a Xp kurmak Burada


9 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for shampuan
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for seron
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for handsome
  7. Avatar for m.aydemir
  8. Avatar for Velociraptor
  9. Avatar for hakan polat

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha