Windows sürüm numarası masaüstünde gösterilsin


Windows sürüm numarası masaüstünde gösterilsin
Windows 10'un bir beta veya Insider sürümünü deneme amaçlı kurduysanız ilk dikkatinizi çeken şey muhtemelen Görev çubuğunda sağ alt köşedeki saatin hemen üzerinde yeralan derleme (version) bilgileridir


,bu bilgiler önemlidir, çünkü bu sürümlerin süresi 30 gün sonra dolar ve ilgili sürümleri çalıştıran kullanıcıların bundan sonraki süreçte sürümlerini güncellemeleri gerekir. Normal kullanıcıların pek bir işine yaramayan bu bilgiler bilgisayar teknik servislerinin vazgeçilmezidir. Windowsun hangi sürüm olduğu mesela DISM komutları ile Windows tamiri sırasında istenen Medyayı belirlemek için önemli olacaktır. Ayrıca kullanıcı bir sürüm yükseltmesi yaptıysa ve eski sürümde yeralan bir özelliğin kaybolduğundan yakınıyorsa , yeni sürümdeki değişikliklerin araştırılması içinde gerekli bir bilgidir. Windows 10'un kararlı sürümlerinde bu bilgiler görüntülenmez, fakat Windows 10 sürüm bilgilerini tıpkı Insider derlemelerinde olduğu gibi masaüstünüzde görüntüleyebilirsiniz ve bunun için sadece bir kayıt defteri değişikliği yeterli olacaktır.

Windows sürüm bilgisi masaüstünde gösterilsin

Sağ alt köşede windows sürüm bilgisi yeralsın

Aslında aşağıda verilecek özelliği çift yönlü düşünmek gerekir , mesela kararlı bir windows sürümü kullanan biri masaüstündeki bu sürüm (version veya derleme) bilgisinden rahatsız olup kaldırmak isteyebilir. Normalde masaüstünde görüntülenmeyen bu bilgi bir yazılım kurulumu sırasında meydana gelen registry değişikliği ile ortaya çıkmış olabilir. sebep ne olursa olsun masaüstündeki sürüm bilgisi aşağıdaki şekilde gösterilir veya silinir.

1. Aşağıdaki registry anahtarına gidin

HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop

ve sağ tarafta yeralan "PaintDesktopVersion" DWORD değerini 0 veya 1 olarak değiştirin

0 : Masaüstünde windows sürüm bilgisi yeralmaz
1 : Masaüstünde Windows sürüm bilgisi yeralacaktır

Sürüm numarasını masaüstüne yazdır reg kaydı

Değeri "1" olarak değiştirdikten sonra , Dosya gezginini yeniden başlatırsanız veya oturumu kapatıp yeniden açarsanız masaüstünüzde ilk resimde de gösterildiği gibi Windows 10 sürüm bilginiz (Home , Pro ...) , sürüm numarası ve piyasaya sürüldüğü tarih belirecektir. Elbette bilgilerin gösterilme şeklini biraz açıklamak gerekir ;
19H1 - sürümün resmi olarak yayınlandığı yılı (19 - 2019) ve hangi 6 aylık dönemde yayımlandığını simgeler mesela H1 , yılın ilk yarısı demektir. 190318-1202 ise tarih ve saati temsil eder "YYYY-MM-DD" formatına göre "Sene-Ay-Gün" ve en sona da saat ve saniye gelmektedir 2019-03-18 12:02:00 , kısacası Türkçede bu tarih 18.03.2019 12:02 ye denk gelmektedir. Windows sürüm numarasını öğrenmek için aşağıdaki kodlardan birini çalıştır kutucuğundan verebilirsiniz.

ms-settings:about
winver

Neticede aşağıdaki gibi bir çıktı verecektir

winver çıktısı

Dilerseniz sayfa sonunda sunduğumuz scripti kullanarak bir tıkla masaüstünüzde sürüm numarasını yayımlayabilir veya bu bilgiyi kaldırabilirsiniz.

vbs ile msaüstüne windows sürüm numarası

Script ilk çalıştırmada sürüm numarasını masaüstünde gösterecek ve ikinci çalıştırmada bunu varsayılan hale geri döndürecektir (Sürüm numarasını gizleyecektir) . Aşağıdaki script Windows 10 dan windows XP ye tüm sürümlerde çalışır.

- Windows 10 Single language nin dilini değiştirelim Burada

- Windows defender sürümü nasıl bulunur Burada

- Windows 10 un son güncelleme KB numarası nedir Burada

- Windows 10 , 8.1 ve 8 kurmak için genel ürün anahtarları Burada

- Windows 7 medyamız tüm sürümleri içersin Burada

- Windows 10 sistem bilgisinde isminiz yazssın Burada

- Windows ISO dosyasından sadece tek bir sürümü alalım Burada

- Microsofttan windows 10 ISO su indirmede farklı yöntem Burada


2 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha