Ekran yenileme sıklığı nasıl değiştirilir


Monitör tazeleme oranı
Monitörler bilgisayarın en önemli donanım bileşenlerinden biridir , monitör seçerken genellikle ekran çözünürlüğünü gözönüne alıyoruz oysa iş sadece bununla bitmiyor görüntüyü ekrana getiren grafik kartınıda göz


önüne almak gerekiyor. İki oyun bilgisayarının performansını karşılaştırırken, genellikle her bir bilgisayarın aynı çözünürlük ve grafik kalitesinde aynı oyunda üretebildiği kare hızlarına (FPS) bakarız, daha yüksek FPS üretebilen daha iyidir. FPS - Frames per Second kelimelerinin kısaltılmasıdır. Frame denilen şey çerçevedir , çerçeve, tek bir hareketsiz görüntü olup, doğal hareket yanılsamasına ulaşmak için her biri biraz farklı olan diğer hareketsiz görüntülerle hızlı bir slayt sunumunda birleştirilir. Kare hızı, bu görüntülerin kaç tanesinin bir saniyede görüntülendiğidir , saniyedeki bu değişiklik sayısı, Hz cinsindendir (Hz). Ekran yenileme oranı yada sıklığı (Refresh Rate) hareket halindeki nesnelerin daha pürüzssüz görünmesini sağlar ayrıntılı bilgi Burada.

Bir çerçeve üretmek veya işlemek için, işlemci ve GPU birlikte çalışır , ardından GPU bu görüntüyü ayarladığımız çözünürlükte piksellere böler ve bu bilgiyi ekrana gönderir. İşlemci ve GPU'muz ne kadar güçlü olursa saniyede daha fazla çerçeve oluşturabilir.Monitörünüzün yenileme hızı (Hz), monitörün ekranı yeniden çizebileceği saniyedeki sıklıktır 85 Hz yenileme hızı, ekranınızın bir saniyede 85 kez yeniden çizebileceği anlamına gelir.GPU'nuzun çıktısını alacağı kare hızını (FPS) etkilemez. Bununla birlikte, FPS'ler yenileme hızından daha yüksekse, ekranınız bilgisayarınızın ürettiği tüm kareleri görüntüleyemez. Bazı oyun monitörleri 120Hz yenileme oranlarına sahiptir, ancak HDMI 1.4 ve DisplayPort 1.4'e sahiptir. DisplayPort'u kullanırsak 120 Hz Tazeleme oranı (Refresh rate) elde edebilirken HDMI kullanırsak 60 HZ nin üstüne çıkamayız.

Görüntü bağlantı türleri

Ekranın yenileme hızı, kare hızını etkili bir şekilde sınırlar mesela 80hz ekrana sahipseniz ve bilgisayarınız 120 FPS üretme kapasitesine sahipse ; ekranınız saniyede yalnızca 80 farklı resim gösterebilecektir. Bilgisayarınızın ürettiği kare hızı, monitörünüzün yenileme hızından farklıysa (yüksek veya düşük), ekranın yırtılması olarak bilinen iki veya daha fazla çerçeveden gelen bilgilerin bir tek ekranda gösterildiği bir aksaklık yaşayabilirsiniz , Ekranın yırtılmasını önlemek için Dikey Senkronizasyon veya VSync adlı bir özelliği etkinleştirebilirsiniz. Bu, GPU'nuzun eylemlerini ekranla senkronize etmesini söyler Örneğin, yenileme hızınız 60Hz ise, VSync çerçeve hızınızı 60 FPS'ye kadar çeker.

Monitörün (Ekranın) yenileme hızı nasıl değiştirilir

Ekran yenileme hızını değiştrebilmek için Görüntü bağdaştırıcısının ayarlarına ulaşmamız gerekir bunu da farklı yollardan yapabiliriz.

1. Windows 10 da ; sol alt köşedeki Windows ikonuna tıklayalım ardından Ayarlar - Sistem kısmına tıklayalım

Ayarlar - Sistem

Açılan sayfada Monitör kısmını seçelim

Görüntü bağdaştırıcı özellikleri

2. Kaydırma çubuğunu aşağıya doğru kaydıralım ve Görüntü bağdaştırıcısı özelliklerine tıklayalım

Ekran yenileme oranı

3. Açılan ekranda "Monitör" sekmesine geçiş yapalım ve burada yeralan aşağı açılır menüden Ekran yenileme sıklığını değiştirebiliriz.

Görüntü ayarları

Aynı yere masa üstünü sağ tıkladığımızda açılan Görüntü ayarlarına tıklayarak veya çalıştırdan aşağıdaki komutlardan birini vererek

desk.cpl
control.exe desk.cpl,Settings,@Settings

açılan sayfadaki Görüntü bağdaştırıcısı özelliklerine tıklayıp ulaşabiliriz . Laptop ekranları genellikle 60 Hz ile çalışır. İlaveten bakınız:

- Tv lerde yüksek Hz (Hertz) ne anlama gelir Burada

- VSync (Dikey Senkronizasyon) – Nedir, nasıl kullanılır? Burada


6 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Hayto
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Sezer Tahmaz
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for Selim

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha