Disk performansınızı kolayca öğrenin (winsat)


Disk performansınızı kolayca öğrenin
Sabit disk olsun tak çıkar şeklinde kullanılan ve ismine Flash bellek , Parmak bellek veya USB bellek denilen bellekler olsun değerlerini genelde okuma ve yazma hızları belirlemektedir. Bu sebepledirki


kullanıcılar daha az kapasiteye daha fazla para vermeye razı olup mekanik HDD yerine SSD lere yönelmektedirler. Buradaki temel soru Okuma ve yazma hızlarını nasıl ölçebiliriz şeklinde ortaya çıkmaktadır. Disklerin okuma ve yazma hızlarını ölçen farklı uygulamalar mevcuttur gel gelelim bazı kullanıcılar yazılımsız yapabilecekleri işler için uygulama kullanmayı gereksiz bulurlar bu sebepledirki aşağıdaki makalemizde Önce herhangi bir yazılım kullanmadan disklerimizin okuma ve yazma hızını ölçeceğiz ardından bu işi yapan programlara bir gözatacağız.

Programsız , bir diskin okuma ve yazma hızını ölçelim

Özellikle SSD satıcıları reklamlarında yüksek değerli okuma ve yazma hızlarını öne çıkartmakta ve mekanik sabit disklere göre avantajlarını vurgulamaktadırlar bu durum SD kartlarda ve Parmak belleklerde de aynı şekildedir Hız istiyorsan daha fazla Ödemelisin. Bu kural yıllardır hiç değişmedi. Aldığınız bir Parmak belleğin yada Sabit diskin okuma yazma hızını küçük bir komut yardımı ile kolayca ölçebilirsiniz işte nasılı.

1. Komut istemi dediğimiz (Cmd) yi yönetici yetkilerinde çalıştırın ve aşağıdaki komutları sırası ile verin.

Diskinizin okuma hızı.

winsat disk -read -ransize 524288 -ran -drive C:

Karşınıza aşağıdaki gibi bir sonuç çıkacaktır.

Winsat ile diskin okuma hızını test et

İşaretli yerde diskimin Okuma hızı görülmektedir.Testi yazma hızı için uygulamak isterseniz bu sefer aşağıdaki komutu kullanmanız gerekecektir.

Diskinizin Yazma hızı

winsat disk -write -ransize 524288 -ran -drive C:

Yine aşağıdaki gibi bir çıktı verecektir.

winsat ile diskin yazma hızını test et

Eğer testi bir parmak bellek için uygulayacaksanız herhangi bir USB portuna taktıktan sonra alacağı harfi komut içerisinde kullanırız. Parmak bellek okuma ve yazma hızına etki eden en önemli faktörlerin başında kullanılan USB portunun USB 2.0 - 3.1 ... olup olmaması gelmektedir. Ben Aşağıdaki testi USB 3.0 bir Port üzerinden SONY bir bellek ile yaptım.

USB bellek Okuma yazma

Peki aldığımız sonuçlar nekadar gerçekçi , yazılımlarla test yaparsak bu sonuçlar nekadar değişir birlikte görelim.

USBDview ile SAbit disk veya Parmak bellek hız testi

Uygulamayı Buradaki linkten indirdikten sonra dilerseniz türkçe dil dosyalarını da indirme linkinin yeraldığı sayfadan edinebilirsiniz. Yazılımı zipten çıkartın , ardından Hız testi yapacağınız Parmak belleği USB ye takın ve USBDview yazılımını çalıştırın.

1. Listeden Hız testi yaptırtacağınız USB belleği bulun ve sağ tıklayıp hız testi deyin

2. Karşınıza hız testi ekranı çıkacaktır burada sadece Testi başlat butonuna tıklamanız yeterlidir. Böylece yazma ve okuma hızları ekranda belirecektir.

UsbDview ile hız testi

AS SSD benchmark ile Sabit disk veya USB bellek Okuma yazma testi

Yazılımı Buradaki linkten indirdikten sonra zipten çıkartın. Uygulamayı çalıştırdığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir. Ekranın sol üst köşesindeki aşağı açılır menüden USB belleğinizi seçin. Eğer Sabit disk hızınızı test edecekseniz zaten herhangi bir ayarı değiştirmenize gerek yok parmak bellekler için sadece ilk kutucuk olan "Seq" kısmında tik olsun diğerlerini kaldırın ve sol alt köşedeki "Start" butonuna tıklayın. Eğer sabit disk testi yapacaksanız bütün tikler kalsın.

Üstte aynı Sony belleğin AS SSD test sonuçları verilmiştir. testlerden kolayınıza geleni tercih edip sabit disklerinizi veya Parmak belleklerinizi test edebilirsiniz.

- Hangi sabit diski (HDD) Almalıyım Burada

- Diskim SSD mi yoksa Mekanik sabit disk mi Burada

- Sabit disk dönüş hızı RPM nedir nasıl bulunur Burada

- Bir tıkla Sabit disk kullanım oranlarınızı görün Burada

- Sabit diskimiz toplam kaç saat çalışmış Burada

- Windows disk optimizasyonunu elle çalıştıralım Burada

- Sabit diskinizin sağlık durumunu kontrol edin Burada


5 Yorum Var
  1. Avatar for bilim
  2. Avatar for Velociraptor
  3. Avatar for TRWE_2012
  4. Avatar for Velociraptor
  5. Avatar for Can

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha