Akıllı telefonlarda Uçak modu nedir nasıl kullanılır


Uçak modu nedir
Cep telefonları ve pekçok mobil cihazda Uçak modu yada Uçuş modu denen bir ayar bulunur bu ayar aktif edildiğinde mobil cihazımızdaki tüm Bluetooth, Wi-Fi ve hücresel veri bağlantılarını kapatır . Amacı iletişim


olan bir cihazda tüm iletişim kanallarını kapatmak biraz tuhaf görünüyor olsada bunun bir amacı vardır mesela uçaklarda uçuş güvenliğini sağlayan çeşitli sensörler ve ekipmanlar bulunur cep telefonu sinyalleri , ve kablosuz ağ iletişim araçları bunları olumsuz yönde etkileyebilir , mesela en basitinden açık bir hoparlöre telefonunuzu yaklaştırdığınızda parazit ve bir gürültü duyarsanız uçak modunun neden var olduğnu çok daha iyi anlarsınız.

Uçak modu nasıl etkinleştirilir

Uçağa bindikten sonra kalkıştan önce uçak modunu açmanız istenir , Uçak Modu açıkken Wi-Fi ve Bluetooth devre dışı kalsada bazı uygulamaları ve oyunları kullanabilir, fotoğraf makinenizle fotoğraf çekebilir ve cihazınızda yerel olarak depolanan videoları ve müzikleri oynatabilirsiniz. 2013 yılında Birleşik Devletler Federal Havacılık İdaresi, kişisel elektronik alanlarının genişletilmesini sağlamak için yönergelerini güncelledi ; Buna göre artık uçuşlarda Bluetooth ve wi-fi kullanılabiliyor. Heriflerin aldığı karar diğer ülkeleri neden bağlıyor ve neyin tehlikeli yada tehlikesiz olduğuna neden onlar karar veriyor orası apayrı bir konu.

Uçak modu nerededir ve nasıl aktif edilir

Aşağıdaki anlatım Android 7.1.1 üzerinden yapılmış olmasına rağmen diğer sürümlerde ve hatta iPhone, iPad, iPod gibi cihazlarda da benzer yerdedir.
1. Telefonumuzun ana ekranındayken üst menüyü aşağıya doğru kaydıralım açılan ekranda ; kablosuz ağ , Mobil veri , pil durumu ... gibi menülerin yanında birde uçak modu bulunur bunun üzerine tıklayalım ve uçak modunu aktif edelim dilersek daha sonra aynı yerden tekrar devre dışı bırakabiliriz. Elbette marka ve modele göre Uçak modu farklı yerlere de konumlandırılmış olabilir mesela Samsung markalı telefonlarda (s3 gibi) uçak moduna kapatma düğmesinden ulaşılıyordu.

Android uçak modu

Uçak modu açık olduğunda üst menüde bir uçak simgesi bulunacaktır. Peki Uçak modu sadece uçuşlarda mı kullanılır derseniz elbetteki hayır işte Uçak modunun uçaklar dışında kullanım alanları:

1. Cep telefonunuzu kapatmak istemeyip ulaşılmaz olmak istediğiniz her durumda Uçak modunu kullanabilirsiniz.

2. Cep telefonunuzun daha hızlı şarj etmesi için dolum sırasında uçak moduna alabilirsiniz , normalden daha hızlı dolduğunu farkedeceksiniz.

3. Eğer yurt dışındaysanız uluslararası ücretlendirmeden kaçınmak için (Roaming) sim kartı çıkarmak yerine ülkeye dönene kadar cep telefonunuzu Uçak modunda tutabilirsiniz. (Genellikle kullandığım yöntem)

4. Piliniz az kaldıysa ve yakınlarda şarj imkanı yoksa pil tasarrufu sağlamak için geçici süreliğine Uçak modunu kullanabilirsiniz.

NOT: Uçuş modundayken Wi-fi ve bluetooth u aktif edip kullanabilirsiniz.

- Windows 10 da Uçak modu kısayolu oluşturalım Burada

- Mobil veri kotanız dolduğunda Uyarı alın Burada


4 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Seyfettin Balcı
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Derya erkula

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha