Stock vanilla veya saf Android nedir


Stock vanilla veya saf Android nedir
Stock Android, saf android veya vanilla Android kavramlarını birşekilde duymuş olmalısınız peki ama bu stok (Stock) Android tam olarak nedir? diye diye merak ediyorsanız en kısa açıklaması ile; Google tarafından

tasarlanan ve geliştirilen işletim sisteminin en temel sürümüdür. Yeni bir android akıllı telefon almaya hevesli iseniz, Stock (Saf) Android ve Özel Kullanıcı Arayüzü arasında seçim yapmak, dikkate alınması gereken en önemli kriter olmalıdır. Cihaz üreticileri bu Android üzerinde herhangi bir değişiklik yapmadan olduğu gibi kullanırlar. Android, açık kaynaklı bir işletim sistemidir ve bu, Akıllı telefon üreticisi şirketlerin onu beğenilerine göre değiştirebileceği anlamına gelir.Belirli Telefon markaları Standart Android üzerine özel bir görünüm veya kullanıcı arabirimi ilave ederek Androidi Kendi telefonlarında o şekilde kullanmayı tercih edebiliyorlar.Bu Modifikasyonlar (Özelleştirmeler) arasında Samsung Experience, HTC Sense, EMUI (Huawei) ve OxygenOS (OnePlus) sayılabilir. Mesela OxygenOS, neredeyse tıpkı stok Android gibi görünüyor yalnızca birkaç ilave var. Saf Android, özelleştirilmiş sürümlerine göre birçok avantaja sahiptir.

Android arayüzleri

Stock (Saf) Android'in avantajları

1. Stok Android'in en büyük avantajı hızlı güncellenmesidir. Onu çalıştıran akıllı telefonlar, işletim sisteminin en son sürümlerini en hızlı alan telefonlardır. Oysa Samsung, LG ve diğer bazı akıllı telefonların sahiplerinin bir Android güncellemesi almak için genellikle uzun bir süre beklemesi gerekir. Bunun nedeni, bu üreticilerin Modifiyeli Android kullanmaları ve Yeni güncellemeyi piyasaya sürmeden önce pek çok yazılımı değiştirmeleri gerektiğidir.

2. Stok Android bloatware içermez, yani üretici tarafından yapılan ve muhtemelen asla kullanmayacağınız uygulamalarla önceden yüklenmiş olarak gelmezler. Örneğin, bazı telefonlarda kendi sürümleri ile gelen takvim ve fitness uygulamaları vardır.İşin kötüsü, bu uygulamaların, root kullanmadığınız sürece genellikle bir cihazdan silinememesidir.

3. Stok Android , Özelleştirilmiş android ten daha az yer kaplar bu yine üstteki ikinci madde ile alakalıdır çünkü saf android üzerinde yapılan her modifikasyon veya gereksiz uygulama ilavesi sizin depolama alanınızdan yer çalacağı için daha fazla depolama alanına ihtiyaç duyarsınız.

miui ve saf android karşılaştırması

4. Tüm bunların yanında Saf Android birçok insanın sevdiği temiz, minimalist bir tasarıma sahiptir. İşletim sisteminin basitliği, kullanımını çok daha kolay yaptığından, Stock android yeni başlayanlar için mükemmel bir seçim olacaktır ayrıca Saf Android birçok özelleştirilmiş sürümünden daha hızlı çalışabilir lakin elbetteki Modifiyeli sürümler kötüdür veya Saf , Stock veya Vanilla android daha iyidir demek doğru olmaz kişilerin ihtiyaçlarını en iyi karşılayan sürüm o kişiye özeldir ve en iyisi Olarak adlandırılır. En popüler Saf Android akıllı telefonlar Google tarafından üretilenlerdir. Bunlar, Pixel , Pixel 2 ve Pixel 3 ... eski Nexus cihazları, 2017'nin başlarında Nokia markasını kullanarak akıllı telefonları piyasaya süren HMD Global, Lenovo ... gibi markalardır.

- Telefonun kablosuz Hotspot şifresi nasıl değiştirilir Burada

- Android telefonda bir dosya ismi nasıl değiştirilir Burada

- WhatsApp de koyu tema nasıl aktif edilir Burada

- Android telefonda Büyük boyutlu dosyaları bulun Burada

- Telefonun Bluetooth sürümü nasıl bulunur Burada

- Android telefonda Numaranızı gizleyin Burada

- Android Uygulamalarını kolayca gizleyin Burada

- Cep telefonu ile çekilen resimlerde filigran olmasın Burada

- Anroid te Uyarlanabilir parlaklık nasıl sıfırlanır Burada

- Android telefonda istediğiniz resmi duvar kağıdı yapın Burada


3 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Umut
  3. Avatar for oVo

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha