Windows 10 da koyu temayı aktif edelim


Windows 10 da koyu temayı aktif etmek
Koyu temalar son zamanların modası , Windows 10 Anniversary Update ile birlikte koyu temaya geçiş seçeneğini renk ayarları kısmından sunuyor , Koyu tema seçeneğinin gençler için sunulduğunu düşünüyorum çünkü


1980 den beri hangi zeminin en iyi okuma konforunu sağladığına yönelik birçok araştırma yapılmıştır ve buna göre Açık zemin üzerine koyu karakterli bir yazıyı okumak , tersine göre çok daha konforludur , yani Koyu zemin üzerinde yeralan açık karakterli bir yazıyı okumak hem daha zor hemde göz yorucudur , yapılan araştırmada koyu zemin üzerindeki açık karakterli yazıların okunması sırasında hata yapma oranı % 26 artmaktadır (kaynak : Bauer, D., & Cavonius, C., R. (1980). Improving the legibility of visual display units through contrast reversal. In E. Grandjean, E. Vigliani (Eds.), Ergonomic Aspects of Visual Display Terminals (pp. 137-142). London: Taylor & Francis)

Bunun sebebi insan gözünün odaklanma mekanizmasıdır, Beyaz gözdeki 3 tip renk alıcısının hepsini uyarır ve Gözün irisi sıkarak odaklamasına neden olur bu odaklanma neticesi açık arka planlardaki koyu renkli harf formlarının okunması daha kolaydır.Eğer koyu arka plan üzerine açık yazıları okumaya çalışırsak gözdeki Iris daha fazla ışığa izin vermek için normalinden fazla açılır ve buda harflerde bulanıklaşmaya sebep olur. Eğer bendeki gibi gözünüzde astigmat rahatsızlığı varsa (ki toplumun %50 sinda bulunur) Koyu zeminli açık yazıları okurken zorlanırsınız çünkü açık zemin Iris in kanarak deforme olmuş lensin etkisini azaltır , Koyu zemin üzerine açık yazı ise Iris in daha fazla ışık için açılmasına sebep olur buda deforme lensin daha bulanık bir görüntü oluşturmasına neden olur. (Kaynak: Jason Harrison – Post Doctoral Fellow, Imager Lab Manager – Sensory Perception and Interaction Research Group, University of British Columbia)

Windows 10 da koyu temayı renk ayarları kısmından aktif edelim

1. Sol alt köşedeki Windows ikonuna tıklayalım ardından - Ayarlar - Kişiselleştirme kısmına tıklayalım

Kişiselleştirme

2. Açılan ekranda Renkler kısmını seçelim ve sağ taraftaki kaydırma çubuğunu aşağıya doğru kaydıralım , diğer seçeneklerin altında koyu kısmını seçtiğimizde Koyu temaya geçmiş oluruz

Windows 10 da koyu tema nasıl aktif edilir

Eski haline geri dönmek için Açık kısmını seçmemiz yeterlidir.

Windows 10 da koyu temayı Kayıt defteri düzenleyicisi ile aktif edelim

Çalıştırdan regedit komutu verelim ve açılan Kayıt defteri düzenleyicisinde sırası ile aşağıdaki anahtarlara gidelim

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Themes
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\
Themes\Personalize

ve sağ taraftaki boşlukta "AppsUseLightTheme" isminde bir Dword (32 bit) Değeri oluşturup değer olarak ta "0" değerini verelim , eğer bu kayıt sizde zaten varsa sadece değerini "0" yapın. ve Oturumu kapatıp giriş yaptıktan sonra Ayarlar kısmına tıklayın Koyu temanın devreye girdiğini göreceksiniz.

Koyu tema registry kaydı

Tüm bunlarla uğraşmak yerine bir tıkla Koyu ve açık (Varsayılan) temalar arasında geçiş yapmak istiyorsanız sayfa sonundaki vbs scriptini kullanabilirsiniz , script ilgili registry kayıtlartında değişiklik yapıp Dosya gezginini yeniden başlatarak temalar arasında kolayca geçiş sağlamaktadır.

Vbs ile koyu temayı aktif edelim

Koyu veya varsayılan tema elbetteki tercih meselesidir lakin Astigmat gibi göz kusuru olanların Koyu temayı kullanmamalarını tavsiye ederim.

Download


4 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Tolga
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Gülnaz

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha