3 Parmak ile Android te Ekran görüntüsü alın


3 Parmak ile Android te Ekran görüntüsü alın
Android telefonlarda ekran görüntüsü almak için genellikle Açma kapatma düğmesi ile ses ayar butonlarına aynı anda basmak gerekir. Bu işlem telefonun fiziksel düğmelerine teması gerektirdiğinden çok sık


ekran görüntüsü alan birisi iseniz zamanla butonlarda işlev bozukluğuna sebep olabilirsiniz. Aklınıza hemen kim hergün onlarca veya yüzlerce ekran görüntüsü alırkı diye bir soru gelebilir , lakin Telefonu test edenler yada  Android telefon ile ilgili web sitesi sahipleri yoğun ekran görüntüsü tuşlarını kullananlardan akla ilk gelenler olacaktır. Sebep her ne olursa olsun fiziksel buton teması yerine ekranınıza Üç parmağınız ile dokunup aşağıya kaydırarak ekran görüntüsü almak istiyorsanız Androidin son sürümleri bu özelliği desteklediğinden varsayılan olarak kapalı gelen bu ayarı aktif edebilirsiniz. Aşağıdaki yazımızda bunun nasılını açıklamaya çalışacağız.

Üç parmak ile ekran görüntüsü nasıl alınır.

Aşağıdaki anlatım Android 10 ve 11 için yapılacaktır lakin yeri farkı da olsa muhtemelen daha eski sürümlerde de bu özellik mevcuttur bu sebeple kontrol etmenizde fayda var.

1. Telefon ana ekranında iken Ayarlar dişli çark ikonuna dokunun ve Sonrasında açılacak olan ekranda yeralan Düğmeler & işlem Kısayolları kısmına tıklayın

Android düğme ve işlem kısayolları

2. Ardından açılacak olan "Hızlı işlem kısayolları" kısmına dokunduğunuzda Karşınıza Üç parmak ekran görüntüsü özelliği gelecektir , varsayılan olarak kapalı gelen bu özelliği açarsanız ekranınızın üzerine üç parmağınızla dokunup aşağıya doğru kaydırdığınızda ekran resmi alındığına şahit olacaksınız.

Android te Üç parmak ile ekran görüntüsü al

Elbetteki sürekli dışardaysanız ve telefonunuzu cebinizde taşıyorsanız bu özelliği açmak kazara bir sürü ekran görüntüsü almanıza sebep olabilir zaten varsayılan olarak kapalı gelmesinin bir sebebi de muhtemelen budur. Android 11 Kullanıcıları için bu özellik biraz daha fazla seçenek sunmaktadır. Android 11 kullanıcısı iseniz Üç parmak ile ekran görüntüsü alma seçenklerine ; Ayarlar - Ek ayarlar - Tuş kısayolları - Ekran görüntüsü kaydet - Üç parmakla aşağıya kaydır kısmından ulaşabilirsiniz.

Üç parmak ile ekran görüntüsü al

Aynı yerde Ekranı açma kapatma butonuna basmadan uyandırma özelliğini de bulacaksınız.

- Android te varsayılan yazdırma hizmeti nasıl kapatılır Burada

- Android Ana Ekranına WhatsApp Sohbet Kısayolu Ekleyin Burada

- Android kilit ekranında Hassas Bilgiler gösterilmesin Burada

- Android uygulama linkini Arkadaşınıza yollayın Burada

- Mobil Google chromede tüm site çerezleri nasıl silinir Burada

- Telefonunuzun internetini diğer cihazlarla paylaşın Burada

- Android 10 da QR kodu ile kablosuz ağı paylaşın Burada

- Android telefonda bir dosya ismi nasıl değiştirilir Burada

- Telefonun durum çubuğunda ağ hızı gösterilsin Burada

- Android telefona bugüne kadar ne kurulmuş görün Burada


6 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Dostun Dostu
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for oVo
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for Hakkı

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha