Ekran alıntısı aracı resim çekip video kaydı yapmasın


Ekran alıntısı aracının çalışmasını yasaklayın
Ekran alıntısı aracı oldukça faydalı bir Windows bileşenidir. Bu araç sayesinde ekran yakalama (Ekran resmini çekmek) işlemini kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Varsayılan olarak ekran resmi almak için Print

screen tuşuna bastığınız anda Ekran alıntısı aracı karşınıza gelmektedir bu davranışı değiştirmek ve PrintScreen tuşu ile direkt ekran yakalama yapabilmek için ; Ayarlar - Erişilebilirlik - Klavye kısmına tıklayıp açılan ekranda "Ekran Yakalamayı açmak için Yazdırma ekranı anahatarını kullan" (Ekran alıntılamayı açmak için Print Screen tuşunu kullan) kısmındaki butonu açık konuma getirmeniz gerekir , ayrıntılar Burada.

PrintScreen tuşu ekran Alıntısı aracını açmasın

Bu kadar Rezil tercümeleri kime yaptırtıyorlar anlamıyorum, tercümeyi yapan Türkçe bilmiyor. Herneyse Ekran alıntısının Özellikleri bununla da sınırlı değil , Ekran alıntısı aracını açtıktan sonra Kaydet (Video) ikonuna tıklayıp Sonrasında sol baştaki yeni butonuna tıkladığınızda açılacak olan kayıt ekranından belirli bir alanı veya tam ekranı seçerseniz Sesli ekran videosu kaydı yapabilirsiniz. Ayrıntılar için Bakınız

Ekran alıntısı aracı ile sesli kayıt

Tüm bunlara ilaveten Ekran alıntısı aracını OCR olarak ta kullanabilirsiniz yani Bir resimdeki yazıları Metne dönüştürebilirsiniz. Bu konudaki ayrıntıları da Buradaki yazımızda bulabilirsiniz.

Ekran alıntısı aracı ile ekran yakalama (Resim) ve video kaydı yapılamasın

Üstte sıralanan Tüm özellikler harika görünüyor gel gelelim evinizde misafir çocukları bilgisayarınızı kullanmak durumundaysa ve bu çocuklar ekran alıntısı aracı ile ha bire ekran videosu çekmeyi seviyorlarsa veya bir işyerinde güvenlik amacı ile Ekran alıntısı aracı ile ekran resmi çekimini ve video kaydı yapılamasını engellemek (yasaklamak) istiyorsanız bu durumda registry üzerinden küçük bir ayar yapmanız gerekecektir.

1. Aşağıdaki registry kaydına gidin.

HKLM\SOFTWARE\Microsoft\PolicyManager\default\Experience\AllowScreenCapture

2. Sağ taraftaki boşlukta yeralan "value" REG_DWORD değerine çift tıklayıp açın ve değer verisini "0" olarak değiştirin.

Ekran alıntısı aracı çalışmasın

Böylece ekran alıntısı aracını açıp Yeni butonuna tıkladığınızda tepkisiz kalıp kapanacaktır. Üstteki registry kaydında yapılan değişiklik hemen devreye girmekte olup Dosya gezginini yeniden başlatmayı , Kullanıcı çıkışı yapıp yeniden giriş yapmayı veya sistemi yeniden başlatmayı gerektirmez. Sayfa sonundaki indirme linkinde hazır registry kayıtlarını ve aynı işi yapan bir scripti bulabilirsiniz.

- Print Screen tuşu nasıl devre dışı bırakılır Burada

- Print Screen tuşuna basıldığında Ses çıkarsın Burada

- Ekran görüntüsü alma sayacı nasıl sıfırlanır Burada

- Ekran Görüntüsü nereye kaydedilsin belirleyin Burada


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Kaan

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha