Firefoxta IDN Punycode özelliğini etkinleştirelim


firefoxta punycodeyi etkinleştirelim
Mozilla Firefox son sürümü olan Quantum ile önemli bir değişime uğradı mesela "Photon" kod adlı yeni bir kullanıcı arayüzüyle birlikte geliyor ve yeni "Quantum" motoruna sahip, Kuantum motoru, paralel sayfa

oluşturma ve işleme ile ilgilidir. Hem CSS hem de HTML yi daha güvenilir ve hızlı şekilde işleyen çok işlemli bir mimari ile oluşturulmuştur.Bu sürümde tarayıcı XUL tabanlı eklentiler için destek tamamen kaldırıldı bunun anlamı klasik eklentilerin hemen hemen tamamının artık kullanılamıyor olmasıdır sadece birkaçtanesi WebExtensions API sine taşındı. IDN Punycode Firefox Quantumda varsayılan olarak etkinleştirilmediğinden bir güvenlik riski taşımaktadır.

Punycode, Unicode karakterleri daha küçük, daha kısıtlı bir karakter dizisi olan ASCII'ye dönüştürmek için kullanılan özel bir kodlamadır. Punycode, uluslararası alan adlarını (internationalized domain names - IDNs ) adres spoofinge karşı (Sahte adres) korumak amacıyla kullanılan bir kodlamadır. Firefoxta, Latin harfleri ve Unicode sembolleri yerine IDN punycode'u etkinleştirebilirsiniz , bu özellikle Açık olan bir web sayfasının sahte bir sitemi (phishing yada türkçesi oltalama) olup olmadığını anlamada oldukça faydalı olacaktır. Tüm bu yazılanları gelin bir örnek üzerinde görelim.

Punycode örnek

İlk bakışta, her iki adreste aynı gibi görünüyor. Bazı kullanıcılar "n" harfinin altındaki küçük noktalara dikkat etmeyebilir ; o alttaki noktalar unicode sembolüdür" (U + 1E47). Bu şekilde, kimlik avı web siteleri sizi aldatabilir ve resmi orijinal siteyi ziyaret ettiğinize inandırır. Gelişmiş koruma için Firefox'ta IDN Punycode korumasını etkinleştirebilirsiniz. Bu seçenek etkinleştirildiğinde, adres şu şekilde olur:

punicodeli binance

Artık sayfanın ziyaret etmek istediğimiz doğru web adresi olmadığı kolaylıkla anlaşılıyor.

Firefox adres barı için IDN Punycode özelliğini etkinleştirelim

Firefox adres boşluğuna aşağıdaki kodu yapıştıralım ve Enter tuşuna basalım

about:config

Karşımıza bir uyarı sayfası çıkacaktır buradaki "Riski kabul ediyorum" butonuna tıklayalım

Firefox about config

Açılacak olan yeni sayfadaki arama boşluğuna aşağıdaki kodu yapıştıralım

IDN_show_punycode

Varsayılan olarak network.IDN_show_punycode parametresi False şeklindedir , üzerine çift tıklayıp bunu TRUE şekline getirelim.

punycode etkinlestirildi

İşlem bukadar Artık Firefox adres satırında IDN punycode etkinleştirilmiş oldu. Eğer daha sonradan bu özelliği kapatmak isterseniz değiştirdiğiniz parametreyi tekrar FALSE haline getirin.

- Firefox bütün istenmeyen Popupları engellesin Burada

- Firefox tarayıcısında telemetry yi devre dışı bırakalım Burada

- Firefox ile girişlerde bağlantı güvenli değil uyarısı Burada

- Firefoxta Donanım ivmelenmesi ayarını kapatma Burada

- Chrome ve Firefox ta kötü amaçlı yazılım algılamasını kapatalım Burada


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Feridun tunç

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha