Bir tıkla varsayılan tarayıcınızı değiştirin


Bir tıkla varsayılan tarayıcınızı değiştirin
Bir Web bağlantısına (URL) tıklandığında otomatik olarak başlatılan Web tarayıcısı varsayılan (Default) tarayıcımızdır. Birçok kullanıcı ikinci ve üçüncü bir tarayıcı kurar ve varsayılanı istediği zaman


birinden diğerine değiştirebilir. Eğer sizde Tek bir tarayıcı varsa yanına yedek bir tarayıcı kurmanızı tavsiye ederiz , böylece tarayıcı bozulduğunda veya çöktüğünde diğeri ile devam edebilir ve favori ve şifrelerinizi kaybetmemiş olursunuz. Günümüzde hemen hemen her tarayıcı şifreleri farklı bir tarayıcıdan içe aktarmayı destekler , normalde sonradan kurduğunuz bir tarayıcıyı ilk çalıştırdığınız anda size varsayılan tarayıcı yapmak istermisiniz diye sorar , fakat birdaha sorma kısmını işaretleyerek sürekli bu sorunun karşınıza gelmesini engelleyebilirsiniz.

Varsayalım Sisteminizde Google chrome , Firefox , Microsoft Chromium EDGE ve İnternet Explorer kurulu olsun , bunlar arasında geçiş yapmak istediğinizde Ayarlar - Uygulamalar - Varsayılan uygulamalar kısmına gitmeniz gerekir.

Varsayılan tarayıcıyı değiştir

Yada üstteki pencereye bir tıkla ulaşmak için çalıştır penceresinden aşağıdaki komutu da kullanabilirsiniz.

ms-settings:defaultapps

Sonra web tarayıcısı başlığı altında bulunan tarayıcı simgesine tıklayın. Yeni bir pencere açılacak ve burada sıralanan tarayıcılardan herhangi birine tıkladığınızda varsayılan (default) tarayıcınız artık Seçtiğiniz tarayıcı olacaktır.

Varsayılan tarayıcı seçimi

Ardından masaüstünüzde bulunan bir web sayfası kısayoluna tıkladığınızda Artık otomatik olarak yeni varsayılan tarayıcı ile açılacaktır. Gel gelelim bazen aynı işlemi script veya programla yapmak zorunda kalabilirsiniz. Mesela her açılışta bir bilgisayarın varsayılan tarayıcısının Google chrome olarak ayarlanmasını isteyebilirsiniz.

SetDefaultBrowser uygulaması ile Bir tıkla Varsayılan tarayıcınızı değiştirin

SetDefaultBrowser.exe Herhangi bir arayüzü bulunmayan küçük boyutlu portable bir Komut istemi uygulamasıdır. Yazılımı sayfa sonundaki İndirme linkinden edinebilirsiniz. Sonrasında klavyenizdeki Shift tuşuna basın ve içinde bulunduğu klasöre sağ tıklayıp Komut istemini burada aç deyin. Ardından aşağıdaki parametreyi verip ENTER tuşuna basın

SetDefaultBrowser

Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

Set default Browser

Üstteki ekranda Sisteminizde kurulu olan tarayıcıları listeleyecektir. elbette Portable olarak kullandıklarınız varsa bu listede yeralmazlar. Cmd ekranındayken aşağıdaki komutlardan biri ile varsayılan tarayıcınızı değiştirebilirsiniz.

SetDefaultBrowser.exe chrome
SetDefaultBrowser.exe ie
SetDefaultBrowser.exe HKLM Firefox-308046B0AF4A39CB
SetDefaultBrowser.exe Edge

Üstteki komutlardan biri uygulandığında komut satırında herhangi bir başarılı mesajı belirmemekte ve sadece alt satırı geçmektedir. Uygulama örneklerini aşağıdaki resimde görmektesiniz.

Set default browser kullanımı

SetDefaultBrowser isimli Bu küçük Komut istemi aracını Scriptleriniz veya yazılımlarınız ile birlikte kullanabilirsiniz. Anasayfası

- Mobil Google chromede tüm site çerezleri nasıl silinir Burada

- Windows 10 da ara sunucu (Proxy) kullanımı Burada

- Microsoft Edge Chromium nasıl sıfırlanır Burada

- Firefox ta About config ayarlarını yasaklayalım Burada

- Chrome ve Firefox ta Dns Over Https yi etkinleştirin Burada

- Web sayfaları otomatik olarak Yenilenmesin (Refresh) Burada

- Sağ alt köşedeki Tarayıcı bildirimleri nasıl engellenir Burada

- Google Chrome reklam engelleyici ayarları Burada

- Opera tarayıcısında Dns Over Https yi etkinleştirin Burada

- Tarayıcım kapanırken gözatma geçmişini silsin Burada


6 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha