Bir donanımı tek tıkla devre dışı bırakalım


Bir donanımı tek tıkla devre dışı bırakalım
Bazen Kullanılan bir donanım bileşeninin devre dışı bırakılması gerekli olabilir, mesela kullandıktan sonra Bilgisayarın ethernet kartını devre dışı bırakmak isteyebilirsiniz , en basitinden

kardeşiniz siz evde yokken derslerine çalışmak yerine bilgisayarda oyun oynuyordur ve bunu engellemek istiyor olabilirsiniz , veya güvenlik amacı ile web kameranızı devre dışı bırakmak isteyebilirsiniz , Amaç ne olursa olsun eğer bir şekilde herhangi bir donanım bileşenini devre dışı bırakmak istiyorsanız bu yazımız sizlere yardımcı olacaktır , ben örnek olması açısından İnternetimi aldığım kablosuz ağ kartımı devre dışı bırakacağım eğer sizler kablolu ağ ile internete bağlanıyorsanız aynı işlemi ethernet kartı içinde uygulayabilirsiniz.

Devcon.exe ile bir Cihazı devre dışı bırakın

1. İşlemlere bağlamadan önce Devcon.exe yi indirmemiz gerekir , microsoftun kendi sitesindeki devcon linki malesef oldukça eski bir sürüm ve çoğu windowsta çalışmıyor O nedenle Windows Driver Kit (WDK) içerisinden alınan devconlardan faydalanacağız , hazır alınmışların linkleri sayfa sonunda , devcon klasörünün içerisinde iki adet klasör göreceğiz bunlardan ; amd64 - X64 sistemler için , i386 - x86 sistemler içindir (Lütfen windows sürümünüze uygun olanını kullanınız) , dosya içerisindeki devcon.exe yi C:\windows\system32 içerisine atın. İlgili klasörü açmak için çalıştırdan aşağıdaki komutu vermeniz yeterlidir.

%WINDIR%\System32

2. Klavyemizdeki Windows ve R tuşlarına basalım ve açılan boşluğa aşağıdaki kodu yapıştırıp çalıştıralım

mmc devmgmt.msc

3. Aygıt yöneticisi açılacaktır buradan örnek olması açısından Kablosuz Ağ kartımı buluyorum ve sağ tıklayıp Özellikler diyorum.

Aygıt yöneticisinde Kablosuz ağ kartı

4. Ardından açılan Özellikler penceresinde "Ayrıntılar" tabına gidiyoruz (1) ve Özellik aşağı açılır penceresinden Donanım kimliklerini seçiyoruz (2) son olarak bir tane donanım kimliğinin üzerine tıklayıp kopyala diyoruz.

Donanım kimliğini Kopyala

5. sonrasında aşağıdaki kodu bir not defterine yapıştırıp bir isim verelim ve uzantısı .bat olacak şekilde kaydedelim (Kodun sadece DEV_den sonraki rakamı da alacak olan kısmını aldık, siz kendinize göre düzenleyin)

@ECHO OFF
devcon.exe disable "PCI\VEN_8086&DEV_0892"
Exit

Bu bat dosyasını YÖNETİCİ olarak çalıştırdığımızda Tanımladığımız aygıt devre dışı kalacaktır (Örneğimizde Kablosuz ağ kartı) tekrar nasıl etkinleştireceğiz derseniz aşağıdaki kodu kullanarak bunu yapabilirsiniz

@ECHO OFF
devcon.exe enable "PCI\VEN_8086&DEV_0892"
Exit

Üstteki örnekteki Wlan kartı donanım kimliği yerine istediğiniz bir donanım kimliğini kullanabilirsiniz , Yönetici olarak çalıştırmak için ise bu .bat dosyasının bir kısayolunu oluşturup onun yönetici olarak çalışmasını sağlayabilirsiniz Bakınız , Yöntemin desteklediği Windows sürümleri : Windows 10 , Windows 8.1 , Windows 8 , Windows 7

Devcon indirme linkleri: Link 1Link 2Link 3

- Windows 10 da Mikrofon yada Hoparlörü devre dışı bırakalım Burada

- Windows 10'da IPv6'yı devre dışı bırakalım Burada

- Usb fare takıldığında Touchpad devre dışı kalsın Burada

- Windows Kilit ekranını devre dışı bırakalım Burada

- Windows 10 da Smartscreen i devre dışı bırakalım Burada

- NETBIOS u devre dışı bırakalım Burada

- Ayrılmış depolama alanını bir komutla devre dışı bırakın Burada

- Görev Yöneticisi,yöneticiniz tarafından devre dışı bırakıldı Burada

- Defender control-bir tıkla Defenderi devre dışı bırak Burada

- Windows 10 da Bilgisayar bakımını devre dışı bırakalım Burada

- Windows Scripting Host ( WSH ) yi devre dışı bırakalım Burada

- Kayıt defteri düzenleyicisini yasaklayalım Burada

15 Şubat 2016 Tarihli başlık güncellendi


8 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Gürkan
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for hayto
  5. Avatar for hayto
  6. Avatar for hayto
  7. Avatar for Velociraptor
  8. Avatar for hayto

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha