Telefon Mobil verideyken HD videoları oynatmasın


Mobil verideyken HD videoları oynatmasın
Hangi marka olursa olsun akıllı telefonların ekran çözünürlüklerinin büyük çoğunluğu Full HD diye tabir ettiğimiz 1920 x 1080 p veya üzeridir , evde kablosuz ağa bağlıyken veya işyerinin sınırsız internetini

kullanırken kota kaygımız olmadığı için youtube veya benzeri video barındırma sitelerinden birçok video izleyebiliriz gel gelelim bir yolculuk sırasında veya dışarıda sadece mobil veri kullanmak zorunda olduğumuz durumlarda HD video izlemek mobil veri kotamızı hemen tüketeceği gibi bize oldukça pahalıya da malolabilir , bunun sebebi aslında HD video izlemek ile Microsoft sitesinden ISO indirmek arasında teknik olarak pek bir fark olmamasıdır , Kotayı tüketen şeylerin başında izlenen videolar gelmektedir birde bunlar Yüksek çözünürlükte olunca (HD) , mobil veri gibi sınırlı büyüklükteki kotalar anında tükenmektedir. Özellikle çocukların bu durumdan bihaber olmaları sebebi ile ellerine verilen cep telefonlarından sürekli olarak youtube izlemeleri ebeveynlerine yüksek faturalar olarak geri dönebilmektedir. Bu durum tüm dünya ülkelerinde benzer olduğundan Android üreticilerini tedbir amaçlı bazı özellikler eklemeye zorlamıştır, işte aşağıdaki ipucumuzda Youtube uygulamasında yapacağımız bir ayar ile HD (Yüksek çözünürlük) videoların sadece kablosuz bağlantı üzerinden oynatılmasını sağlayabiliriz.

HD videolar sadece Kablosuz bağlantıda oynasın

Her Android telefonu özellikle youtube videolarını sistemde varsayılan olarak gelen Youtube uygulaması ile açar bu sebeple HD videolarının mobil veride oynamaması ayarını bu uygulama üzerinden gerçekleştireceğiz işte adımları :

1. Ana menüdeyken Youtube uygulamasını açalım , bendeki youtube uygulaması bir sonraki ekranda olduğu için ana menüyü üst tarafa doğru kaydırıyorum (1) ve youtube uygulamasının da yeraldığı sayfaya ulaşıyorum , buradaki youtube uygulamasına tıklıyorum (2)

Android te Youtube uygulaması

2. Açılan ekranda sağ üst köşede giriş yaptığımız Gmail hesabında kullandığımız ismin Başharf simgesine tıklayalım (3) ardından açılacak olan sayfada Ayarlar kısmını seçelim (4)

Youtube ayarlar

3. Ardından genel ayarları seçelim (5) ve son açılan ekranda Mobil veri kullanımını sınırla kısmındaki düğmeyi açık konuma getirelim (6) dikkat edilirse ayarda aynen şu ifade yeralmaktadır: HD videoları akış olarak sadece Kablosuz bağlantı üzerinden oynatın.

Mobil veri kullanımını sınırla

Bu ayar ile Mobil verideyken HD videoların oynamasını kısıtlamış olduk bu da bize telefonumuzda farkında olmadan Yüksek çözünürlüklü videoları izleyip kotamızın hızla tükenmesini engelleyecektir. Ben üstteki ayarları Android sürümü Oreo 8.0 olan One Plus 5 te yaptım fakat Youtube uygulaması tüm android sürümlerinde aynı olacağından muhtemelen farklılık olmayacaktır kısacası ayarlar Youtube uygulamasını destekleyen tüm android modellerinde geçerlidir.


2 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha