Windows 10 da Başlat menüsü ayarlarını yedekleyelim


Başlat menüsü ayarlarını yedeklemek
Windows 10 un başlat menüsü ilk olarak windows 8 de tanıtıldığında Kullanıcılar deyim yerindeyse nefret ettiler , sonradan Microsoft eski klasik menüye benzetmeye çalışarak biraz daha geliştirdi ve windows 10

da nihai halini aldı , yeni menü, Modern uygulamaların öngörünümlerini sabitleme yeteneğine sahiptir , ayrıca bu öngörünümlerin yerleri de değişebilmektedir. Her kullanıcı başlat menüsünü kendisine göre özelleştirmektedir. Başlat menüsünün düzeni ; Başlat menüsünü neşekilde boyutlandırdığımız yada tam ekram ayarlarını , sabitlenmiş öğeleri bu öğelerin öngörünüm boyutlarını , Gruplama ayarlarımızı, grup adlarını vs. içermektedir, eğer başlat menüsü düzenini yedeklersek Windows 10'un temiz yüklemesinden sonra başlat menüsü düzeninizi sıfırdan yeniden kurmak zorunda kalmayız. işin güzel tarafı , Başlat menüsü düzeninin yedeğini bilgisayardaki herhangi bir kullanıcı hesabına geri yükleyebiliriz.

Windows 10 başlat menüsü

Başlat menüsü ayarları nasıl yedeklenir

Tercihlerimize göre özelleştirdikten sonra, Başlat menüsü düzenimizin bir yedeğini oluşturabiliriz , böylece Başlat menüsü ayarlarımız yanlışlıkla sıfırlanırsa, veya temiz format atma durumunda kalırsak eski düzenini geri yükleyebiliriz. Kendi hesabımız dışındaki herhangi bir hesabın Başlat menüsünü yedekleyebilmemiz ve geri yükleyebilmemiz için yönetici olarak oturum açmış olmamız gerekir. işte yedekleme adımları :

1. Kayıt defteri düzenleyicisini açalım ve aşağıdaki anahtara gidelim

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\CloudStore\Store\Cache\DefaultAccount

2. Burada yeralan "DefaultAccount" anahtarına sağ tıklayıp ver diyelim

Default Account anahtarını yedekle

Başlat menüsü yedeğimizi kaydetmek istediğimiz klasöre gidelim , REG dosyasının adını belirtelim ve Kaydet düğmesine tıklayalım.

Kayıt dosyasını ver

3. Çalıştıra aşağıdaki kodu yazıp enter tuşuna basalım

%LocalAppData%\Microsoft\Windows\Shell

açılan yerdeki "DefaultLayouts.xml" dosyasını başlat menüsü registry kaydının yedeğini aldığımız klasörün içerisine atalım, işlem bukadar başlat menüsü ayarları yedeklendi.

Defaultlayouts.xml yedekleme

Başlat menüsü ayarlarını geri yükleyelim

1. Aşağıdaki registry anahtarına gidelim ve

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\CloudStore\Store\Cache\DefaultAccount

Ve "DefaultAccount" anahtarına sağ tıklayıp sil diyelim

Başlat registry anahtarını silmek

2. Yedeklerimizin bulunduğu klasöre gidelim ve önce registry kaydını çalıştıralım sonrada yedekteki "DefaultLayouts.xml" dosyasını eski yerine kopyalayalım (Aşağıda)

%LocalAppData%\Microsoft\Windows\Shell

Eski DefaultLayouts.xml dosyasının üzerine yazdıralım

Başlat yedeğini geri yükleyelim

Son olarak kullanıcı hesabımızdan çıkış yapalım ve tekrar giriş yaptığımızda Başlat menüsü ayarlarımızın yedekteki ile aynı olduğunu göreceğiz.

Vbs ile başlat menüsü ayarlarını yedeklemek

Üstteki uzun adımları tek tek uygulamak yerine sayfa sonundakli linkten indireceğiniz klasörün içerisinde yeralan "baslat_yedek.vbe" dosyasını kullanarak bir tıkla başlat menüsü ayarlarını yedekleyebilirsiniz , script masaüstünde Sordum isminde bir klasör oluşturacak ve içerisinde de aşağıdaki dosyalar yeralacaktır.

Başlat menüsünü yedklemek

Eğer resimdeki dosyalardan biri eksikse yedek başarılı şekilde alınamadı demektir. Yedeği geri yüklemek istediğimizde tek yapılması gereken şey "geri_yukle.vbe" dosyasını çalıştırmaktır.

Vbs ile başlat menüsü ayarlarını yedeklemek


- Windows 10 başlat menüsü tam ekran olsun Burada

- Windows 10 başlat menüsünü yedekleyelim Burada

- Windowsta klasik başlat menüsünü geri getirelim - Burada

- Başlat menüsüne dosya gezgini ilave edelim Burada


4 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Harun Adıgüzel
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for haluk koyunlu

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha