internet kotası aşıldığında windows 10 uyarsın


internet kotası aşıldığında windows 10 uyarsın
İnternetteki kota uygulaması sadece ülkemize özgü bir durum değil , birçok ülkede özellikle mobil veri oldukça pahalıdır ve asla sınırsız değildir. 2019 yılına girilmesiyle birlikte Türkiyede AKK diye

isimlendirilen Adil Kullanım kotası her nekadar kaldırıldı densede maalesef ki kalkmayıp sadece isim değiştirmiş bu nedenledirki yeni tarifelere geçen birçok kişi uygun fiyatlı diye Kotalı interneti tercih ediyor. Eğer ev internetinizin kotası biterse bazı servis sağlayıcıları sizi otomatik olarak pahalı bir tarife üzerinden ücretlendirmeye başlayabiliyor. Bu ve benzeri sebeplerle internete veri sınırlaması koymak birçok durumda oldukça faydalı olacaktır. Gelelim nasılına:

Windows 10 da internete Veri kullanım sınırı koyalım

Windos 10 un önceki sürümlerinde kullanıcılar yalnızca Kablosuz (Wi-Fi) veya Ethernet Bağdaştırıcısı veri kullanım miktarlarını görebiliyorlardı fakat Nisan 2018 Güncelleme sürümü olan 1803 ile başlayarak kullanıcılar , hücresel bağlantılara ek olarak Wi-Fi ve Ethernet bağlantılarına veri sınırlaması getirebilir ayrıca veri kullanımını azaltmak için arka plan verilerini sınırlayabilirler. Bunun için herhangi bir ek yazılıma gerek yoktur. Gelelim nasılına.

1. Ayarlar - Ağ ve internet - veri kullanımı kısmına tıklayalım ve sağ tarafta , şunun için ayarları göster başlığı altındaki açılır menüden aktif bağlantı türümüzü seçelim. Aynı yere çok daha kısa yoldan erişmek için aşağıdaki kodu Çalıştırdan vermemiz yeterlidir.

ms-settings:datausage

Mesela ben kablolu bağlandığım için "Ethernet" kısmını seçtim

Veri sınırı

Veri kullanımını azaltmak amacıyla Arka plan verilerini sınırlayın kısmına tik koymanızı tavsiye ederim.

2. Veri sınırı altında yeralan "Sınır Koy" butonuna tıklayalım ben deneme yapmak amacıyla zaten aşmış olduğum 2 Gb veri kullanımını sınır olarak koydum.

Veri sınırı ayarı

Ayarları yaparken , Aylık - her ayın 1 inde sıfırlanacak şekilde ve veri sınırını da 2 Gb olarak belirledim. Kaydet butonuna basar basmaz Windows , sağ alt köşede bana bir uyarı penceresi çıkartıp "Ethernet Veri sınırınıza ulaştınız" diye bir uyarı gösterdi.

Veri sınırına ulaştınız uyarısı

Eğer Ayarlardan Veri kullanımı sayfasını tekrar ziyaret edersek burada da kullanım sınırına ulaştığımız uyarısı ile karşılaşırız dip kısımdaki "Sınırı düzenle" veya "Sınırı kaldır" butonlarından gerekli düzenlemeleri yapabiliriz.

Veri kullanım sınırını kaldır

Elbetteki direkt olarak internet bağlantısını kesse daha faydalı olurdu ama Uyarı almak ta hiç yoktan iyidir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta mesela kotanız 100 GB ise uyarıyı 80 GB olarak ayarlamanızdır böylece kotanın bitimine yakın haberiniz olacaktır ayrıca Windows 10 tarafından ölçülen veri kullanımının internet sağlayıcınız tarafından hesaplanan veri kullanımına tam olarak uymayabileceğini unutmayın. Veri sıfırlama tarihini aylık faturalandırma döngünüzün başladığı tarihe ayarlamanızı öneririm, mesela bende her ayın 1 inde kota sıfırlanır.

- Windows 10 ile internet kotanızı kolayca takip edin Burada

- Bilgisayar açıkken nekadar veri kullanmış Burada

- Cep telefonu internetini Bilgisayarımızda kullanalım Burada

- Windows 10 veri kullanımını bir tıkla sıfırlama Burada

- Windows 10 WUDO özelliği sizden habersiz kotanızı tüketiyor Burada

- Net Disabler-internet kesme yazılımı Burada


2 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha