HD Cleaner ile Windows temizliği ve Optimizasyonu


HD Cleaner ile Windows temizliği
Windows işletim sistemi birçok geçici dosya kullanmaktadır , mesela bir web sayfasını ziyaret ettiğimizde resimler ve çerezler sabit diskimize inmekte ve biz silene kadar burada birikmektedir,yine bilgisayarımızdaki

yazılımlar düzgün çalışabilmek için Geçici dosya klasörü dediğimiz "TEMP" klasöründe küçük dosyalar bırakmaktadırlar ilaveten sistemin ve kullanıcının kaydını tutan .Log dosyalarının boyutu sürekli artmaktadır , çöp diye tabir ettiğimiz bu dosyalar zamanla sistemin daha ağır çalışmasına sebep olduğu gibi gereksiz yere sabit disk alanını işgal etmekte ve windowsta verilen bir komutun gecikmeli olarak gerçekleşmesine sebep olmaktadırlar. Piyasada ücretsiz olarak sunulan birçok temizlik uygulaması bulunmaktadır. Bunlardan belkide en popüleri CCleaner dir , gel gelelim eğer herhangi bir sebeple bu yazılım sizde sorunlara sebep oluyorsa mantıklı olan alternatiflerine yönelmektir işte CHIP dergisinin yaptığı bir incelemeye göre HD Cleaner , CCleaner in ücretli sürümü olan Pro versionunun ücretsiz bir alternatifidir.

HD Cleaner nerden indirilir

Bir yazılımı mutlaka kendi sitesinden indirin bunun sebebi hem yazılımın en güncel ve hatasız sürmünü indireceğinizin garantisinin olması , hem sahte yazılım indirip bilgisayarınıza bir zararlı bulaşma riskinin olmamasıdır ilaveten yazılımcıların sessiz güncelleme dedikleri ve sürüm numarasını değiştirmeden yaptıkları güncellemleri yalnızca kendi sitelerindeki linklerden elde ederek en hatasız sürümü kullanma şansınızın yükselmesidir tüm bunların yanında yazılımın kendi sayfasında üreticiye özellik isteğinde bulunabilir ve hata bildirimlerini de iletebilirsiniz.

Yazının sonundaki Anasayfa linkine tıklayarak HD Cleaner yazılımına ulaşabilirsiniz , açılan sayfadaki download linkine tıklamayın sağ taraftaki kaydırma çubuğunu aşağıya doğru kaydırıp HDCleaner linkini bulun burada x64 ve x32 için portable zip dosyaları yeralmaktadır bunlardan sisteminize uygun olanını indiriniz

HD cleaner portable indir

HD Cleaner ile sistem temizliği ve optimizasyonu

Yazılım ilk çalıştırıldığında karşımıza aşağıdaki gibi bir arayüz gelmektedir , dip kısımda ortada sistemin nekadar sürede açıldığı - Kapandığı bilgisi yeralır , Onun hemen üzerinde sistem korumasının (sistem geri yükleme) açık olup olmadığı bilgisi ,onun üstünde ise kurulu güvenlik yazılımlarının bilgisi görüntülenmektedir.

HD cleaner arayüzü

Sol dipte Sabit diskimizin sağlık durumu ve onun hemen üzerinde ise cihaz performansı ve sağlığını gösteren bilgiler ile toplam temizlenen dosya miktarı bilgisi yeralır , temizlik yapmadan önce bazı ayarlar yapmamız gerekir bunun için üst kısımda yeralan temizleme sekmesine geçiş yapalım. Sistemimizde mevcut tarayıcılarda yeralan hangi geçici dosyaların temizleneceğini işaretlememiz gerekir ardından sağ köşedeki "Şimdi temizle" butonu ile temizlik işlemini yaptırabiliriz.

hdcleaner ile tarayıcı temizlilği

Ekstralar sekmesine geçiş yaparsak sistem ve donanım bilgilerimizi ulaşabiliriz aynı yerde kayıt defterini birleştirme ve yedekleme seçeneğine de ulaşabiliriz.

HD cleaner ile sistem bilgisi

Sağ üst köşede yeralan seçeneklere tıkladığımızda dil ayarları , Yedekleme , sağ tuş menüsüne ekleme seçenekleri , disk birleştirme , çerezler ve bakım gibi seçeneklere ulaşbiliriz.

HDcleaner seçenekler

İzleme kısmında yazılımın otomatik olarak gerçekleştirmesini istediğimiz eylemler yeralır. genel olarak değerlendirecek olursak yazılımın portable olarak ve ücretsiz sunulması ayrıca ccleanerde yeralan birçok özelliği bünyesinde barındırması sebebi ile alternatif olarak rahatlıkla kullanılabilecek bir uygulamadır.

Anasayfası
Lisans : Ücretsiz
Yayımcı : kurtzimmermann
Boyut: 2,8 - 2,4 MB (Portable)
Desteklediği işletim sistemleri : Windows 10, 8, 7, Vista ve XP (32 ve 64 bit)


15 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Selahaddin Doğan
  3. Avatar for Velociraptor

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha