Sağ tuş Gönder menüsünü düzenleyin


Gönder menüsü düzenleme yazılımı
Windows işletim sisteminde herhangi bir dosya veya klasöre sağ tıkladığımızda açılan menüde Gönder diye bir seçenek görürüz , bu özellik ; belirli bir klasöre, uygulamaya veya başka bir öğeye dosya göndermenin

kullanışlı bir yoludur ve genellikle dosyayı belirli bir konuma, aygıta, uygulamaya veya başka bir yere göndermek, kopyalamak veya yazdırmak için kullanılır. mesela ben genellikle Gönder menüsünü Html dosyalarını editlemek için kullandığım Front Page e dosya yollamak için kullanıyorum ,  oldukça işime yarıyor ilaveten sağ tuş menümde kalabalıklıkta yapmıyor.

Gönder menüsünü özelleştir

Gönder menüsünde hiç kullanmadığınız bileşenler olabilir mesela bende üstteki resimde Posta alıcısı , faks alıcısı , DVD/RW sürücüsü kesinlikle kullanmadığım bileşenlerdir , peki ama bunları kaldırmamız veya en azından gönder menüsünde görünmemelerini sağlamamız mümkünmüdür ? yada Gönder menüsüne işimize yarayan bir klasörü , dizini veya programı nasıl ekleyebiliriz ? bu gibi soruların birden fazla cevabı vardır , eğer elle ekleme yapacaksanız bunun için aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekir.

1. Win + R tuşlarına basarak Çalıştır kutusunu açalım.

2. Aşağıdaki komutlardan birtanesini boşluğa yapıştırıp ENTER tuşuna basalım.

shell:sendto
%UserProfile%\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\SendTo

Karşımıza gönder menüsünde yeralan kısayollar gelecektir bunlardan birine sağ tıklayıp silersek istemediğimiz bileşeni kaldırmış oluruz. gel gelelim bu komutları herzaman hatırlamayabiliriz veya gönder menüsünü özelleştirme ile ilgili hergün farklı özelleştirmeler yapmamız gerekebilir bu gibi durumlarda tüm bu işlemleri kolaylaştırmak için sizler için bir yazılım kodladık.

Send to menü Editor ile gönder menüsünü özelleştirelim

Send to menü Editor türkçe dil desteği olan ücretsiz ve Portable bir yazılımdır , sayfa sonundaki linkten zip dosyasını indirdikten sonra çıkartıp sisteminiz ile uyumlu olan exe dosyasını çalıştırınız (x64 veya x86) karşınıza aşağıdaki gibi bir arayüz gelecektir.

Sendto menü editör arayüzü

Arayüzde Gönder menüsünde yeralan tüm bileşenler yeralır , herhangi birtanesinin önündeki tiki kaldırdığımızda Gönder menüsünde görünmez olacaktır Gönder menüsüne bileşen ilave etmek için ise sol üst köşedeki Artı ikonunu kullanabileceğiniz gibi sürükle bırak yöntemini de tercih edebilirsiniz. Eğer Artı ikonunu kullanırsanız karşınıza aşağıdaki gibi bir arayüz gelecektir

Gönder menüsüne bileşen ekle

Bu menüde kısayol ismini değiştirebileceğiniz gibi parametre ilavesi yapabilir ve kısayol simgesini de değiştirebilirsiniz. Gönder menüsünde yeralan bir bileşeni silmek içinse sol üstteki sil simgesini kullanabilirsiniz aynı işlemi arayüzdeki herhangi bir bileşeni sağ tıkladığınızda açılacak olan menüden de gerçekleştirebilirsiniz.

Gönder menüsünden bileşen sil

Gönder menüsündeki herhangi bir bileşeni gizlemek için Üst menüdeki seçenekler kısmından SendTo menüsünü kaldır özelliğini kullanabilirsiniz onun hemen altında yeralan SendTo menüsünde sürücüleri gösterme kısmını seçerseniz Gönder menüsünde yeralan DVD/CD RW sürücüsü görünmez olacaktır buda yanlışlıkla buraya dosya göndermeyi engelleyecektir.

Gönder menüsünü kaldır

Desteklediği işletim sistemleri: Windows 11 , Windows 10 , Windows 8.1 , Windows 8 , Windows 7 , Windos Vista ,Windows XP (32\64-bit).

Desteklediği diller: English , Turkish , German , Korean , French , Russian , Arabic , Greek , Slovenian , Spanish , Portuguese Brasil , Vietnamese , Indonesian , Chinese , Polish, Hungarian , Japanese , Italian , Dutch (Nederlands) , Persian , Romanian , Ukrainian , Hebrew

- Gönder menüsü ile başlangıca dosya veya klasör yollayın Burada

- Sağ tuş Gönder menüsü nedir nasıl düzenlenir Burada

- Bluetooth sağtuşunda dosya gönder ve al menüleri eksik Burada

29 Haziran 2018 Tarihli başlık güncellendi


14 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Tufan

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha