Android te silinen fotoğrafı programsız kurtaralım


Android te silinen fotoğrafı programsız kurtaralım
Akıllı telefonların en büyük avantajlarından biriside içerdiği fotoğraf makinalarıdır , bu sayede herzaman heryerde hem resim hemde video çekme şansına sahip oluyoruz , hal böyle olunca oldukça güzel anlar


veya kareler yakalanabiliyor , resim sayısı fazla olunca yer kaplamasın diye temizlik sırasında istenmeyen fotoğrafların silinmesi en çok yapılan hataların başında geliyor eskiden silinen fotoğraflar için uygulama indirip kurtarmaya çalışırdık artık bunlara gerek yok , eski sürüm Androidlerde varmıdır bilemiyorum fakat Oreo 8.1 de eğer kazara bir resmi silerseniz herzaman kurtarma şansınız oluyor hemde hiçbir ek uygulamaya gerek kalmadan gelin isterseniz özelliğin nasıl çalıştığını birlikte görelim. Aşağıdaki anlatım OnePlus 5 Oreo 8.1 üzerinden yapılmıştır.

Resim galerisinden yanlışlıkla silinen fotoğrafı anında geri getirelim

1. Resim galerisine gitmek için sağ alt köşedeki ikona tıklayalım (sizdeki Telefon modelinde resim galeri ikonu farklı olabilir) , (1)açılan galeriden herhangi bir resmin üstüne tıklıyorum (2)

Android te resim galerisi nasıl açılır

2. Açılan resmi sağ alt köşedeki silme ikonu ile siliyorum (3) , elbette bunu kazarada yapabiliriz veya resimlere bakması için verdiğimiz biri yanlışlıkla silme ikonuna tıklayabilir. Resim silinir silinmez geri alabilmemiz için sağdaki resimde görüldüğü gibi bir Geri al seçeneği çıkartacaktır (4) buraya tıklarsak kazara silinen resmin geri geldiğine şahit oluruz

Androidte fotoğraf silmek

Silinen fotoğrafı Son silinenler klasöründen geri getirelim

Üstteki yöntem eğer resmi sildiğimizi farkedersek oldukça kullanışlıdır peki ama ya resmi sildiğimizi farketmediysek , mesela çocuğun eline verilen telefonda resimlerin silindiğini farketmeniz uzun bir zaman alabilir . en gerekli olduğu bir anda da bir bakmışız resim ortalarda yok işte bu gibi bir durumda silinen resmi yine herhangi bir ek uygulama kullanmadan kolayca geri getirebiliriz.

1. Aradığımız bir resmin silindiğini farkedersek ilk bakmamız gereken yer "Son Silinenler" klasörü olmalıdır buraya ulaşmak için resim galerini açalım ve dip kısımdaki Kolleksiyonlar kısmına tıklayalım (1)

2. Ardından açılacak olan pencerede Son silinenler klasörüne tıklayalım , bu klasöre ait yazılar oldukça silik bir şekildedir (2)

Son silinen fotoğraflar klasörü

3. Açılan silinenler klasöründe son zamanlarda (29 güne kadar) sildiğimiz tüm resimler yeralacaktır , geri yüklemek için birden fazla seçeneğimiz mevcuttur tektek geri yükleme yapabileceğimiz gibi topluca seçim yapıp geri yükleme de yapabiliriz .

Silinen tek bir resmi geri yükleyelim

1. Silinenler klasörü içerisindeyken geri getirmek istediğimiz resmin üzerine tıklayalım , açılan resimde sağ üst köşedeki üç noktaya tıklayıp (1) aşağı açılacak olan menüden "Geri Yükle" kısmını seçelim (2)

silinen tek bir resmi geri getirmek

2. Bu öğe geri yüklensinmi diye soracaktır "Geri yükle" kısmına tıklarsak resim geri yüklenecektir.

Silinen resimleri topluca seçip geri yükleyelim

Silinenler klasöründeki herhangi bir resmin üzerine biraz uzunca dokununca her bir resim için seçim onay kutucukları açılacaktır bunlardan istediklerimize ve /veya hepsine tik koyalım ve ardından üst kısımda yeralan geri yükle kısmına tıklayalım

Silinen resimleri topluca geri getirmek

NOT: Son silinenler klasöründe resimler varsayılan olarak 29 gün saklanmaktadır. Ayrıca bu şekilde sadece resim değil yanlışlıkla silinen Videoları da kolayca kurtarabilirsiniz.

Bu özelliğin birçok kişinin işine yarayacağını düşünüyorum çünkü istemeden silinen çok değerli resimleri artık kolayca kurtarma şansına sahibiz.

- Android kilit ekranına kişisel mesaj ekleyelim Burada

- Telefondan Bilgisayara dosya aktarmanın en kolay yolu Burada

- Android te pil tasarrufu nasıl aktif edilir Burada

- Akıllı telefonlarda Uçak modu nedir nasıl kullanılır Burada

- Android telefonlarda Kişi Engelleme nasıl yapılır Burada


4 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Ali CAN
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Meltem Sun.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha