Kilit ekranı otomatik kapanma süresini değiştirelim


Kilit ekranı kapanma süresi
Microsoft'un Windows işletim sistemi, bir dizi güç seçeneği ayarı içerir mesela ekranın hangi durumda nekadar süre sonra kapanacağı bu ayarlardan biridir ve bu ayara güç seçeneklerinden ulaşılır yine aynı yerde


, sabit diski kapatmak için beklenecek süre, Uyku ayarları , Ekranı kapatmak için beklenecek süre gibi zaman ayarları mevcuttur. Eğer işiniz dolayısı gün içerisinde birçok kez ekranınızı kilitleyip bilgisayar başından kalkmanız icabediyorsa genellikle bunu Klavyedeki Windows ve L tuşlarına birlikte basarak yapıyorsunuzdur. Eğer farkettiyseniz kilit ekranı geldikten 1 dakika sonra ekran kendiliğinden kararır ve bu ayar "Güç seçenekleri" kısmında yeralmaz , hatta bilgisayar , bir güç kaynağına bağlandığında ekranı hiçbir zaman kapanmayacak şekilde yapılandırmış olsanız bile, ekranı kilitlediğinizde 60 sn sonra ekran kararacaktır.

Windows kilit ekranı

Kilit ekranının 1 dk içinde kararması ayarını yapılandırmak istiyorsak bunu bir registry ayarı ile gerçekleştirebiliriz işte nasılı.

Registry ile Güç seçeneklerine Konsol kilidi kapatılma zaman aşımı seçeneği ekleyelim

Yine tuhaf ötesi bir tercüme ile karşı karşıyayız arkadaşlar, tercüme eden kilit ekranı zaman aşımı ayarı diyememiş , anlaşılmasın diye elinden geleni yapmış . Herneyse bu ucube tercümelere yıllardır gönderme yapıyoruz ama değişeceği yok , anlaşılan hamili kartları sağlam yerden , aşağıdaki anahtara gidiyoruz

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Power\PowerSettings
\7516b95f-f776-4464-8c53-06167f40cc99\8EC4B3A5-6868-48c2-BE75-4F3044BE88A7

Sağ tarafta yeralan "Attributes" değerine çift tıklıyoruz ve açılan ekrandaki değeri 2 yapıyoruz.

Attributes dword değeri

Böylece güç seçeneklerinde Ekran altında bulunan alt seçeneklere "Konsol kilidi görüntüsü kapatılma zaman aşımı" (kilit ekranı zaman aşımı ayarı ) isminde bir ilave yapılacaktır.

kilit ekran zaman aşımı seçeneği

Buradan pilde veya Prizde kilit ekranının ne kadar süre sonra kararacağını kendimiz belirleyebiliriz , buraya 1 yerine mesela istediğiniz bir dakikayı girip Uygula ve tamam deyin ayarların geçerli olduğunu göreceksiniz . Eğer güç seçenekleri ayarlarını eski haline geri getirmek isterseniz ayarı 1 dakika yaptıktan sonra üstteki registrydeki Attributes değerini tekrar eski hali olan "1" değerine geri getiriniz.

Yazılım ile Güç seçeneklerine Konsol kilidi kapatılma zaman aşımı seçeneği ekleyelim

Üstteki ayar kullanıcıları uğraştıracağından herzaman olduğu gibi sizler için bir Uygulama kodladık böylece bir tıkla üstteki ayarı yapıp otomatik olarak Güç seçeneklerini açabileceksiniz. Uygulama ilk tıklamada farklı ikinci tıklamada farklı iş yapmaktadır. mesela ilk tıklamada güç seçeneklerine zaman ayar seçeneği ekler ve güç seçeneklerini açar , ikinci tıklamada ise ayarları varsayılan hale getirip tekrar güç seçeneklerini açmaktadır

Uygulama ile kilit ekran zaman aşımı ilavesi

Not: Üstteki ayar , bir kullanıcı bilgisayarı kilitlediğinde sadece kilit ekranına uygulanır. Kullanıcı giriş ekranına uygulanmaz.

- Windows 10 kilit ekranı görselini saklayalım Burada

- Android kilit ekranında Mesaj içeriği Görünmesin Burada

- Windows 10 kilit ekran resmi değiştirilemesin Burada

- Windows 10 kilit ekranı resimlerini otomatik kaydetmek Burada

- Windows 10 da Kullanıcı giriş ekranı resmini çekmek Burada

20 Haz 2018 Tarihli başlık güncellendi


10 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for gülcan
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Ekrem
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for Ersin
  7. Avatar for Velociraptor
  8. Avatar for Emre
  9. Avatar for Velociraptor
  10. Avatar for Feridun.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha