Windows 10 daki yazım denetimini kapatalım


Windows 10 da yazım denetimi
Windows 10 daki yazma denetimi , Windows 10'da herhangi bir yere bir kelime yazıldığında bunu denetleyerek eğer yanlış ise altını çizer. Eğer yanlış yazılan sözcükleri otomatik düzelt seçeneğini aktif


etmişsek bu durumda yaptığımız yanlışlar otomatik olarak düzeltilecektir. Bu yazılanlar kulağa hoş gelsede googlede kısa bir araştırma ile bu özelliğin aslında hiçbir zaman düzgün çalışmadığını görürsünüz bunun bir nedeni de Cortana denen özellik olabilir , Cortana sadece belirli dillerde hizmet veren bir asistan , ilk çıktığında birkaç yıl içerisinde diğer dillerde de çalışmaya başlar diye düşünmüştüm fakat artık özelliğin kendisi tamamen bir saçmalığa dönmüş durumda herşeyde olduğu gibi Microsoft eline yüzüne bulaştırdı , işin kötüsü Birçok dilde çalışmayan Cortanaya bağlı sayısız özelliğin olması.

Yazım denetimi

Yazım denetimi özelliğinin Windows 10’daki kullanışlılığı gerçekten ne tür bir cihaza kullandığınıza bağlı olarak değişir mesela Edge ve Facebook gibi popüler uygulamalarda devreye girebilir fakat Notdefteri gibi uygulamalarda çalışmayabilir. Otomatik düzeltme, çoğu geleneksel masaüstü uygulamasında hiç çalışmaz. Hatta, Yazım Denetimi veya Dilbilgisi Denetimi gibi, yüklemiş olabileceğiniz diğer uygulama veya hizmetleri bile engelleyebilir. Tüm bunların yanında kullanılmayan bir özelliğin geri planda sistem kaynaklarını tüketmesine izin vermek pek mantıklı değildir bu nedenle gelin bu özelliği kapatalım.

Yazım denetimi ve Otomatik düzeltme nasıl kapatılır

Windows 10 işletim sistemli bir telefon veya tablet kullanıyorsanız, Otomatik Düzeltmeyi kullanışlı bulabilirsiniz. Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda özelliği kapatmanızı tavsiye ederim . Varsayılan olarak etkin şekilde gelen bu özelliği kapatmak için : Ayarlar - Cihazlar kısmını seçelim. Açılan ekranda sol tarafta bulunan yazma kısmına tıklayalım ve sağ tarafta sunulan seçeneklerden aşağıdakileri kapatalım :

1. Yanlış yazılan sözcükleri otomatik düzelt
2. Yanlış yazılan sözcükleri vurgula

Windows 10 yazma denetimi kapalı

Eğer herhangi bir sebeple buradaki kaydırma butonları silikse ve kullanılamıyorsa bu durumda özelliği kapatıp açmak için sayfa sonundaki scripti kullanabilirsiniz. Script ilk tıklamada yazma denetimini kapatır , ikinci tıklamada açar

Yazım denetimini vbs ile kapatmak

Eğer ilgili registry kaydını bulamazssa uyarı verir. yazma denetimini kapatmak cep telefonu veya tabletlerde Windowsun işinize karışmasını engellemek içinde idealdir.

- Windows 10 da Kullanıcı hesabı denetimini kapatalım Burada

- Windows 10 da ebeveyn denetim ayarları Burada

- Windows 10 da Yazı Tipi Boyutunu Değiştirelim Burada

- Windows 10 da Bilgisayar bakımını devre dışı bırakalım Burada

- Windows 10 açılışta ses çıkarsın Burada4 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha