Windows 10 görev çubuğunda Haftanın günü yazssın


Windows 10 görev çubuğunda Haftanın günü yazssın
Windows işletim sisteminin sağ alt köşesinde bir saat ve hemen onun alt kısmında günün tarihi yeralmaktadır mesela 05.04.2020 bu formatta ayın 5 i olduğunu ve 4. ayda olduğumuzu biliriz gel gelelim


Günlerden hangi gündeyiz göstermez oysaki mesela mac OS (Catalina) saatin yanı sıra menü çubuğunda haftanın gününü de göstermektedir. Microsoft Windows un varsayılan ayarlarında haftanın hangi gününde olduğumuzu yazmaması garip , oysaki sizinde acaba bugün günlerden ne diye birilerine sorduğunuz olmuştur. İşin daha da ilginci Ayarlar - Zaman ve Dil - Tarih, Saat ve bölgesel biçimlendirme kısmında yeralan "Veri Biçimlerini değiştir" seçenekleri arasında Haftanın gününün ismini yazdırma seçeneğinin olmamasıdır.

Veri biçimini değiştir

Sadece Uzun Tarih kısmında günü görüntületme seçeneği vardır oda saatin orada değil , saat kısmına tıklayınca açılan pencerede yazmaktadır (Aşağıdaki resim)

Tarih kısmında günün ismi

Bu üstteki ayar işimize yaramaz çünkü Bizim yapmaya çalıştığımız şey herhangi bir yere Fare ucunu götürmeden veya saate tıklamadan hangi günde olduğumuzun saatin altında yazması bunuda yalnızca klasik Kontrol Panelinden gerçekleştirebiliriz. Yoksa saatin üzerine fare ucunu götürdüğünüzde hangi günde olduğumuz yazmaktadır.

Saatin orada Gün yazssın

Windows Saati haftanın gününü göstersin

Görev çubuğundaki saatin oraya Haftanın hangi gününde olduğumuzu yazdırmanın bir uzun birde kısa yolu mevcuttur öncelikle uzun yolu açıklayalım.

1. Aramaya Denetim masası yazın ve çıkan ikona tıklayın

2. Açılan ekranda Bölge ikonunun alt kısmında yeralan ; Tarih, Saat veya sayı biçimlerini değiştir kısmına tıklayın.

Denetim masasından tarih saat değiştir

3. Yeni açılan ekranda Bölge ek ayarlarına tıklayın Direkt olarak aşağıdaki ekrana ulaşmak istiyorsanız şu kodu çalıştır penceresinden vermeniz yeterlidir.

intl.cpl

Kod çalıştığında aşağıdaki ekran açılacaktır.

Bölge ek ayarları

4. Biçimlendirmeyi özelleştir penceresinde "Tarih" sekmesine geçiş yapın ve Kısa ve uzun tarih kısımlarına aşağıdaki biçimleri girin

gggg.aa.yyyy
gggg aaaa yyyy

Ayarlar aşağıdaki gibi olmalıdır.

Windowsta Tarih günü göstersin

Son olarak Uygula ve Tamam butonlarına tıklayıp işlemi tamamlayın. Artık saatin orada hangi günde olduğumuz da yazmaktadır.Eğer halen yazmıyorsa kullanıcı çıkışı yapıp tekrar giriş yapınız. Gördüğünüz gibi bu işlem biraz zahmetli olduğundan sizler için bir script hazırladık , bir tıkla Görev çubuğundaki saatin altında hangi günde olduğunuzu yazdırmak istiyorsanız sayfa sonundaki scripti indirip "Gunu_goster.vbe" dosyasını çalıştırmanız yeterlidir.

vbs ile Tarihe gün ilavesi

Eğer eskisi varsayılan haline geri dönmek isterseniz inen klasörün içerisindeki "varsayilan_tarih.vbe" yi çalıştırmanız yeterlidir.

- Komut istemiyle Tarih ve saat değişikliği Burada

- Android telefonda saat kayboldu Burada

- Windows saat ayarlarında am - pm göstergesi Burada

- Windows sistem Saati kendi kendine değişiyor Burada

- Windows saati kayboldu Burada

- Android telefon istenen saatte açılsın veya kapansın Burada

- Windows sistem saati otomatik düzelsin Burada

- Alarmlar ve saat ayarları nasıl yedeklenir Burada

- Linux veya live cd den sistemi açınca saat değişiyor Burada


7 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Kemal
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Mustafa
  5. Avatar for Mustafa
  6. Avatar for Velociraptor
  7. Avatar for Hakkı Tunç

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha