Masaüstü ikonlarının gölgeleri kayboldu


Masaüstü ikon yazılarındaki gölgeler kayboldu
Windows masaüstü ikonlarının alt kısımlarındaki yazılar daha belirgin olsun diye gölgelidir. Masaüstü arka plan renginin açık veya koyu olmasına bağlı olarak, simge etiketleri için gölgelerin kullanılması simge

yazılarının okunmasını kolaylaştırabilir veya zorlaştırabilir.Bir arkadaşımın 9-10 yaşlarında bir kızı var ve her çocuk gibi bilgisayarda flash oyunları oynamaya bayılıyor bugün arkadaş beni arayıp masaüstü ikonlarının gölgelerinin kaybolduğunu ve nasıl geri getirebileceğini sordu, bende kendisine izah etmek yerine bu konuda bir başlık açacağımı ve başlığa bakıp ayarı tekrar eski haline getirebileceğini belirttim. Daha önceki başlıklarımızdan birkaçında yazdığım cümlemi yenileyeyim ; çocuğun bozduğu bilgisayar tamiri en zor olandır. Yeğenlerim dolayısı ile başıma birkaç defa geldi , gerçekten birhayli uğraştım çünkü boot sector virüsü bulaştırmıştı.

Masaüstünüz, seçtiğiniz arka plan duvar kağıdınızı , dosyalarınızı, klasörlerinizi, belgelerinizi, kısayollarınızı ve kaydettiğiniz tüm öğeleri gösteren özel bir klasördür. Masaüstünüzdeki ikonların hemen alt kısımlarında ilgili ikonların temsil ettiği yazılımların veya dosyaların isimleri bulunur bu etiketler varsayılan olarak görünürlüğü arttırmak için gölgeli şekilde sunulur. Sizinde başınıza geldimi bilmiyorum lakin bazen farklı bir tema veya duvar kağıdı kullandığınızda bu gölgeler kaybolur ve kullanıcı bir türlü varsayılan ayarlara geri dönemez. Benimde başıma birkaç defa gelmiş olan bu sorunla karşı karşıya kalırsanız aşağıdaki çözüm önerilerini deneyebilirsiniz.

Simge yazılarında gölge kullan

1. Performans seçeneklerinden ikon gölgesini aktif edin

Performans seçeneklerine normal yoldan erişmek için ; Dosya gezginine sağ tıklayın ve aşağı açılır menüden özellikler kısmını seçin , Sistem - Hakkında Penceresi açılacaktır , burada yeralan Gelişmiş sistem ayarları kısmına tıklayın. Sistem özellikleri gelişmiş sekmesinde yeralan Performans başlığı altındaki Ayarlar butonuna tıklayın.

Performans ayarları

Aynı yere çok daha kolay yoldan erişmek için Çalıştır penceresinden aşağıdaki komutlardan birini vermeniz yeterlidir.

SystemPropertiesPerformance.exe
%windir%\system32\SystemPropertiesPerformance.exe

Karşınıza Performans seçenekleri penceresi gelecektir. Listede yeralan ; Masaüstündeki Simge etiketlerinde bırakma gölgesi kullan kısmında tik yoksa buraya tik atıp Uygula ve Tamam deyin.

Simge etiketi bırakma gölgesi

2. Registry kaydı ile ikon yazılarının gölgelerini aktif edin

Performans seçenekleri penceresinde , Masaüstündeki Simge etiketlerinde bırakma gölgesi kullan kısmına tik konduğunda Registryde aşağıdaki anahtarda bir değişiklik meydana gelmektedir.

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced]
"ListviewShadow"=dword:00000001

Bazen nedense hatayı gidermek için illa Registryde değişklik yapmak gerektiğinden bu seçeneğin de el altında bulunmasında fayda var. Eğer gölgeler olmasın istiyorsanız Registry kaydındaki ListviewShadow değerini "0" yapmanız gerekmektedir.

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced]
"ListviewShadow"=dword:00000000

Bu işlemi bir tıkla yapabilmeniz için sayfa sonundaki linkte Hem registry kayıtlarını hemde bir bir Vbscript paylaştık.

- Görev çubuğu ikonlarını deiştiremesinler Burada

- Masaüstü ikonlarındaki kısayol ok simgesini kaldıralım Burada

- Windows masaüstü ikonlarını gizleyelim Burada

30 Mayıs 2019 Tarihli başlık güncellendi


15 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Mehmet
  3. Avatar for Mehmet

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha