Windows'da Hava Durumu Nasıl ayarlanır?


Windows 10 da hava durumu ayarı
Windows Vista ve 7 de takvim , hava durumu , saat gibi masaüstü özellikleri Gadget adı verilen küçük yazılımlar ile sağlanırdı ardından Windows 8 ile Gadget uygulamaları terkedildi , Microsoftun gerekçesi ciddi


hatalar ve güvenlik açığı olsada inandırıcılığı tartışılır çünkü bugüne kadar duyulan bir vaka yok. Windows 10 da hava durumu özelliği farklı bir şekilde sunuluyor. Eğer windows 7 den 10 a yükselttiyseniz hava durumunu nasıl ayarlayacağınızı merak edebilirsiniz bu yazımzda windows 10 da iki farklı ülkedeki şehir için hava durumunu ayarlayacağız.

Başlat menüsünde Hava durumu üzerine tıklayın. Metro menüde hava durumunu bulamıyorsanız, başlat menüsünde programlar arasında (H) harfinde hava durumunu bulabilirsiniz. Ve başlat menüsüne kısa yol atayabilirsiniz.

Windows 10 hava durumu

Eğer hiç bir il seçimi yapmadı iseniz msn hava durumu uygulamasına hoş geldiniz açılış sayfası ile karşılaşacaksınız.

Msn hava durumu uygulaması

Hava durumu uygulamasını başlatmak için iki seçeneğimiz vardır. Ya hava durumu için konumu algıla seçimi ile konum bilgisi ile hava durumunu başlatabiliriz. Yada Konumu manuel olarak kendiniz seçmelisiniz. Açıkçası konumu manuel seçmeyi tercih ettiğim için ara kutucuğuna birkez tıklayıp hava durumu için konumumu yazıyorum.

Hava durumu konum

Bulunduğum konumu seçiyorum ve başlat butonuna tıklıyorum.

Msn de konum seçildi

Ve başlat butonuna tıklar tıklamaz belirlediğim konumun hava durumu bilgilerini alıyorum.

Msn hava durumu alındı

Başlat menüsünde metro menüde hava durumunu görüntülemek için hava durumuna sağ tıklıyoruz ve canlı kutucuğu aç butonuna tıklıyoruz.

Canlı kutucuğu aç

Canlı veriler hemen gelmeyebilir. Bu sebep ile kutucuğa bir kez tıklayın. Sonra başlat menüsüne tekrar tıkladığınızda canlı kutucuk hava durumunu bilgilerini görüntüleyecektir.

İkincil bir hava durumu için şehir ayarlama

Eğer hava durumunu karşılaştırmak isterseniz yada yurtdışında iseniz ailenizin bulunduğu şehirdeki hava sıcaklarını görmek isterseniz bir hava durumu kutusu daha hazırlayabilisiniz. Metro menüden hava durumuna tıklayın. Öncelikle üst menüden ilk belirlediğiniz konum için yeri sabitlemeniz gerekir. Pin simgesi ile sembolize edilen Sabitle bağlantısına tıklayın.

Hava durumunu sabitle

Bu kutucuğu başlangıca sabitlemek istiyor musunuz sorusuna evet olarak yanıtlayalım. Böylelikle ilk belirlediğimiz hava durumu başlangıca sabitlenmiş oldu.

Kutucuu başlangıca sabitlemek

Başlangıç menüsünden hava durumuna tıklayın. Sonrasında Sol alt köşeden ayarlarlar simgesine tıklayın. Açılan menüyü aşağı doğru kaydırın. Başlangıç konumu altında konum kutusunu göreceksiniz. Daha önce belirlediğiniz konumun yerini görebilirsiniz. Kutuya tıklayın ve farklı bir konum yazın.

Msn hava durumu farklı konum

Yeni konumu yazın . Ve çarpı ile kapatıp çıkın.

Msn yeni konum belirlendi

Başlat menüsüne tekrar tıklayın. Ve oluşturduğumuz iki hava durumunu yan yana getirin. Hepsi bu kadar.

Msn iki hava durumu

Üstteki adımlardan sonra iki farklı ülkedeki şehrin hava durumunu Başlat menüsüne sabitledim.

- Hava durumu aracı (Gadget) çalışmıyor sorununu çözelim Burada

- Sidebar Gadget (İşlemci sıcaklığını gözetim altında tutun) Burada

- Windows 8 de masaüstü Gadgetleri yeniden kullanın Burada


2 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha