Donanım bileşenlerinin seri numaralarını bulalım


Donanım bileşenlerinin seri numaralarını bulalım
Yazılı ve görsel medyada birçok defa şu şekilde haberler okumuşsunuzdur. Bilgisayarcıya tamire verdiğim bilgisayarımda 8 GB ram vardı eve geldim 4 GB a inmiş yada Format attırdım ama bendeki

HDD 1 TB idi 750 GB a inmiş ... Birisine kullanması için yada tamire verdiğiniz bilgisayarın parçalarının değişmediğinden nasıl emin olabilirsiniz ? Yada birgün diyelimki sabit diskinizin yada Anakartınızın seri numarası gerekli oldu fakat bilgisayar eski olduğu için veya diyelimki hafif nemli bezle temizlemeler neticesi üzerindeki etiket kopmuş yada bir laptopunuz var ve vidalarını açamıyorsunuz ama Ram dediğimiz hafıza modülerinin seri numaraları gerekli oldu içini açmadan bu bilgiyi nasıl edineceksiniz ?

Bir Seri numarası, üreticiye donanım tarafından atanan benzersiz bir numaradır. Tanımlama ve envanter amaçlı kullanılır. Seri numarası üreticinin bir ürünü tanımlamasına ve bu konuda ek bilgi almasına izin verir. Değiştirme, güncelleme yazılımı veya diğer donanımlarla uyumluluğu kontrol etmek için gerekebilir. Aşağıdaki yazımızda Bilgisayar donanım bileşenlerinden en önemli olanlarının seri numaralarını buldurtarak Bilgisayarımızı üçüncü kişilere verdikten sonra parçaların değişmediğinden emin olabiliriz. Bu işlem için Hiçbir ek yazılıma gerek yoktur , birer cmd komutu ile donanım bileşenlerinin seri numaralarını bulabiliriz. şte nasılı ?

1. Sabit diskimizin (HDD) seri numarasını bulalım

Sabit disklerin üzerlerinde bir seri numarası bulunur bunu etiketlerinden okumak mümkündür .

HDD seri numarası bulmak

Sabit diske ulaşmadan bir komutla bu bu seri numarasını öğrenmek istiyorsak Komut istemini yönetici yetkilerinde çalıştırdıktan sonra aşağıdaki komutu vermemiz yeterlidir

wmic diskdrive get serialnumber

Komutu uyguladığımızda karşımıza sabit diskimizin seri numarası çıkacaktır bunu not alabilir veya komutu bir text dosyasına yazadıracak şekilde düzenleyebiliriz.

Komutla HDD seri numarasını bulmak

Eğer komutu uyguladığınızda "Invalid XML" hatası alıyorsanız POwershell i yönetici yetkilerinde çalıştırıp aşağıdaki komutu deneyiniz.

Get-WMIObject win32_physicalmedia | Format-List Tag,SerialNumber

Üstteki komutun çıktısı aşağıdaki şekilde olacaktır

Powershell ile HDD seri numarası bulmak

Komut çıktısı bize sadece HDD in değil tüm Fiziksel sürücülerin seri numaralarını verecektir

2. Ram (Hafıza) Chip lerinin seri numaralarını bulalım

Ram seri numaraları nasıl bulunur

Hafıza modülleri olan Ramlerin seri numaralarının bilinmesi de tamire verilen bir bilgisayar için önemlidir Orjinal ramlerde genellike her iki yüzünde de sekizer adet chip bulunur oysa daha kalitesiz olanlarında bu chipler sadece bir yüzde ve çok daha az sayıda yeralmaktadır. Ram seri numaralarını bulmak için aşağıdaki komutu uygulamamız gerekir.

wmic memorychip get serialnumber

Komutu uyguladığımızda karşımıza aşağıdaki gibi bir çıktı verecektir

Ram seri numaraları

3. Anakart seri numarasını bulalım

Üstteki parçaların değiştirilmesi veya çalınmaları olasıyken bugüne kadar tamire verilen bilgisayarın anakartının değiştirildiğini yada çalındığını duymadım fakat başka sebeplerle anakart seri numarası gerekli olursa işte bir komutla Anakart seri numarası nasıl bulunur un cevabı , aşağıdaki komutu Cmd den verelim

wmic baseboard get serialnumber

Komut bize aşağıdaki gibi bir çıktı verecektir

Anakart seri numarasını bulalım

Eğer BIOS seri numarasını , Bilgisayarımızın Model ismini ve ağdaki uzak bir bilgisayarın BIOS seri numarasını bulacaksak sırası ile aşağıdaki komutları kullanmamız gerekir.

wmic bios get serialnumber
wmic csproduct get name
wmic /node:remotehost bios get serialnumber

4. HDD , Ram ve Anakart seri numaralarını Html formatında görüntüleyelim

Üstteki komutları tek tek uygulamak yerine bir tıkla HDD , Ram ve Anakart seri numaralarını birarada görmek istiyorsanız sayfa sonundan indireceğiniz "serial_numbers.vbe" scriptini çalıştırınız karşınıza html formatında aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

Vbs ile donanım seri numaraları

Disk Drive dediği Sabit disk , PhysicalMemory dediği Ram (Hafıza) ve BaseBoard dediği de Anakart seri numaraları olmaktadır. Tamirden gelen Bilgisayarınızda tekrar scripti kullanrak seri numaraları karşılaştırıp Ram, HDD veya anakartınızın ayn ı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.


- HDD seri numarasını ve volume ID sini değiştirelim Burada

- Windows 10 da Programsız donanım bilgisi Burada

- HWM BlackBox (Detaylı Donanım bilgisi) Burada

- İşlemci ısısını ölçmeye yarayan Ücretsiz portable programlar Burada


6 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha