İşlemci ısısını ölçmeye yarayan Ücretsiz portable programlar


İşlemci ısısını ölçen Programlar
Yazın en sıcak günlerindeyiz, Avrupa ülkelerinde bile bu yaz 40 derece ve üzerini sıcaklıklar görüldü. Türkiyede yaz aylarında ortalama sıcaklığın 35 derece civarı olduğu gözönüne alınırsa bu oldukça


yüksek bir değer .Yüksek ısılardan Bilgisayarlar ve özelliklede laptoplar fazlaca etkilenir , daha önceki yazılarımızda Isınan Bilgisayarlara çözüm önerileri konusunda bilgiler vermiştik,bu yazımızda da İşlemci ısısını ölçmeye yarayan kurulumsuz (portable) programlardan bahsedeceğiz fakat gelin öncesinde konuyu bir toparlayalım ;

Bilgisayarlarda yüksek Isı belirtileri:

1. Bilgisayar aşırı ısınıyorsa kendi kendine kapanır .
2. çalışma esnasında yüksek fan sesi çıkartır
3. Sayfaların oldukça yavaş açılmaya başlar
4. Bilgisayarın ağır çalışmaya başlar
5. Eğer bilgisayarımız laptop ise Touchpad a dokunduğumuzda sıcaklığın belirgin şekilde hissedilir.

Genel Yüksek ısı Sebepleri:
1. Başlıca sebebi Sıcak hava tahliye ızgaralarının toz ve kirden kapanmasıdır,bu durum çalışılan ortamın tozlu olması ile daha kısa sürede gerçekleşir fakat eninde sonunda kaçınılmaz olarak meydana gelecek bir durumdur , özellikle Laptoplarda işlemciyi soğutmak için havanın dar bir alandan geçmek zorunda olması fan ızgaralarının çok daha kısa sürede tıkanmasına yolaçar.

2. Özellikle Laptoplarda dar bir alana sığdırılmaya çalışılan donanım bileşenleri sebebi ile soğutucu pervanenin küçük tutulması , yada ızgaraların olması gerekenden daha dar yapılmaları veya arızalı bir parçanın normalden fazla ısınması da yine ısı artışını tetikler.

3. İşlemci ile soğutucunun arasında bulunan Termal macunun kuruması da ısı artışına sebebiyet verebilir, bunun sonucu olarak ikide bir reset olayı ve bilgisayarın kapanması özellikle mekanik HDD lerde BAD sectörlere sebep olabilecektir.

Çok ısınan bilgisayara çözüm önerileri:

1. İlk yapılması gereken şey işlemci ısısının kontrol edilmesidir (Programlar yazının devamında)

2. Eğer ısı değerleri 33 - 70 (Intel) derece aralığının üzerinde ise işlemciniz fazla ısınıyor denebilir , zaten laptoplarda 60 derecenin üzerindeki bir ısıda  fan sürekli çalışmaya başlayacaktır, elbette AMD işlemciler ben bildim bileli ISI sorunu ile uğraştığından 70 in üzeri sanki normalmiş gibi görünebilir ama değildir.

3. Donanımsal çözümler : Fan ve Izgaralarının temizliği ( Masaüstü  ,  Laptop ) ve Termal macunun yenilenmesi Burada Masaüstü bilgisayarlarda gerekiyorsa daha kaliteli fan kullanılması ve kasa içi hava akımının sağlanması , eğer laptop kullanıcısı iseniz soğutucu fanlı altlık ta denenebilir.

Laptop soğutucu

Kendi laptopunda bu Soğutucu altlıklardan kullanıyorum , lakin benim kullanım amacım başka , en ucuzlarından bir tane aldım , pervanesini birkaç defa açmamışımdır bile , laptopun altında durur (ki ben laptopu masaüstü olarak kullanırım) ve masadan yüksekte duran laptopuma hava sirkülasyonu daha iyi sağlanır böylece fan Izgaralarının tozla dolma süresini uzatmış olurum , eğer benim gibi Laptopunu masaüstü olarak kullanan varsa bir adet edinsin.

4. Yazılımsal çözüm : İlk etapta donanımsal çözüm uygulanamıyorsa bu çözüm denenebilir , burada ana amaç işlemci Çalışma frekansının %100 de çalışmasına müsade etmemek ve böylece işlemcinin daha az ısınmasını sağlamaktır, bazı bioslar işlemci dönüş hızını kısıtlamaya izin verir (BIOS unuzu kontrol ediniz) fakat hemen hemen her Windowsta yapılabilecek bazı ayarlar mevcuttur , aşağıdaki videoda bunları anlattık.

İşlemci sıcaklılğını ölçmeye yarayan Ücretsiz portable programlar

Üstte Çok ısınan bilgisayarlara çözüm önerileri kısmında ilk madde olarak yazdığımız gibi öncelikle ısı nekadar onu bilmemiz gerek işte kullanabileceğimiz belli başlı portable (Kurulum gerektirmeyen) Programlar.

1. Core temp
Çalıştığı süre içerisinde ısı değerlerimizi saatin yanından takip etmemize olanak veren yegane program , bu açıdan diğerlerinden farklı bir sunum biçimi artısı olmuş . Ayrıca windows 10 ve 8 den önceki sürümler için gatget desteği sunması da yine rakiplerinde bulunmayan bir özellik

Core temp ile ısı değerleri

Değer değişimlerinde ani sıçramaların olmayışı ve değerleri sunum biçiminin ayarlanabilmesi hoş olmuş mesela her bir çekirdeğin ısısını farklı renklerde belirleyebiliyorsunuz Options > settings > Display bölümünden ayarlanan bu ve benzeri birçok ayar sunulmuş.

Anasayfası (Portablesi için More downloads linkine tıklayınız)
Lisans: Freeware/Ücretsiz
Yayımcı: Alcpu
Boyut: 987 KB

2. CPUID HWMonitor
Çok fazla ayrıntı yerine Isıya odaklı bilgiler vermeyi tercih etmiş bir yazılımdır mesela Donanım bileşenleriniz hakında bilgi edinemezssiniz fakat İşlemci Ekran kartı ve HDD iniz hakkında bilgi edinebilir ve bunlara ait ısı değerlerini görebilirsiniz.

Cpuid hw monitör

İlaveten , mesela diyelimki HWMonitorü çalıştırıp bilgisayarda 2 saat işlem yaptınız bu sürede işlemcinizin eriştiği maksimum Sıcaklık değerini de son sütün olan MAX sütunundan öğrenebilirsiniz , bu özellik oldukça kullanışlıdır , Value sütunu o anlık işlemci sıcaklığını gösterir , Min sütunu ise işlemcimizin gördüğü en düşük sıcaklığı bize verir.

Anasayfası
Lisans: Freeware/Ücretsiz
Yayımcı: cpuid
Boyut: 1.888 - 2.382 MB

3. RealTemp
Yazılım içerisinde birkaç portable program daha barındırıyor lakin bizim işimize yarayanı RealTemp.exe olanı dolayısı ile indirdikten sonra bunu çalıştırıp işlemci sıcaklık değerlerimize göz atabiliriz

Real temp ile işlemci ısısı

Sade bir arayüz ile sunduğu değerler direkt odaklanabilmemizi sağlıyor yazılımda benim dikkatimi çeken şey ısı değerlerinin değişimi oldu mesela rakibi olan Speccy de 44-45 derece arasında fazla değişim olmazken RealTemp te 43 derece iken birden 55 gösterip sonra 44 e düşüyor. Bu yazılımların arasındaki en eski programdır.

Anasayfası
Lisans: Freeware/Ücretsiz
Yayımcı: techpowerup
Boyut: 211 KB (DLL ler hariç)

4. Speccy
CCleaner in üreticisi Piriformun kaliteli bir programıdır birçok Donanım (Hardware) bileşeniniz hakkında bilgiler edinebilirsiniz , yazılımın hem portable hemde kurulumlusu mevcut fakat ben portablesini kullandım , arayüzde sol tarafta yeralan CPU kısmına tıkladığımızda.

Speccy ile işlemci ısısını ölç

sağ tarafta işlemcimiz hakkında bilgiler ve hemen dip kısmında da işlemci sıcaklık değerlerimizi görebiliriz (tazeleme hızı diğerlerine göre yavaşta olsa ölçümü sağlıklı)

speccy ile işlemci ısısı

Anasayfası
Lisans: Freeware/Ücretsiz
Yayımcı: Piriform
Boyut: x64 - 6,951 MB , X86 - 5,154 MB

4. Open Hardware Monitor

Yazılım HW monitörden biraz daha fazla detay veriyor olup speccy den elbetteki çok daha az ayrıntıya sahip olan ikisi arasında diyebileceğimiz bir portabledir.

Open Hw monitor

Isı değerlerinin değişim skalası Real tempten daha düşük olup değer sıçramaları Speccy kadar olmasa da ona yakındır , sadece anlık değer ve en yüksek sıcaklık değerlerini vermektedir.

Anasayfası
Lisans: Freeware/Ücretsiz
Yayımcı: Openhardwaremonitor
Boyut: 481 KB (DLL ler hariç)

- Bilgisayarın aşırı ısınmasını önlemede yazılımsal yöntem Burada

- Laptopunuzun fan temizlik zamanı gelmiş olabilir Burada

- İşlemci güç yönetiminde En Yüksek işlemci Frekansı yok Burada

- Sistem soğuma ilkesi ayarları Burada

- Güç seçeneklerine Nihai performans ilave edelim Burada

- İşlemcimizin sanallaştırma özelliği açıkmı Burada

- Intel Turbo boost teknolojisi nasıl kapatılır Burada

- İşlemci ısısını programsız bulmak Burada

1 Ağustos 2019 Tarihli başlık güncellendi


12 Yorum Var
 1. Avatar for Velociraptor
 2. Avatar for Kaan
 3. Avatar for Velociraptor
 4. Avatar for burakk
 5. Avatar for Velociraptor
 6. Avatar for burak
 7. Avatar for Velociraptor
 8. Avatar for handsome
 9. Avatar for Velociraptor
 10. Avatar for Tarık Erkula
 11. Avatar for Velociraptor
 12. Avatar for Murat Aydemir

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha