USB Portları bazen çalışmayı durduruyor


USB Portları bazen çalışmayı durduruyor
USB tak çalıştır aygıtları çıktı çıkalı CD ve DVD ler neredeyse tamamen kaldırıldı hatta en yeni nesil Laptopların birçok modelinde artık herhangi bir CD/DVD okuyucusu bulunmuyor. ebetteki bunun pratikte birçok


avantajı mevcut , mesela bir formatı CD/DVD üzerinden 35 dk da atıyorsak USB bellek üzerinden bu süre 15 dk lara düşüyor ilaveten DVD okuyucunun optik bir okuyucu kafası bulunuyor ve zamanla bu kirlendiğinde medya dediğimiz cd veya DVD yi okuyamaz hale geliyor oysaki USB belleklerde böylesi sorunlar yok.

Parmak bellekleri taktığımız yerlere USB slotu (Portu) diyoruz . Bazen Laptopumuzun USB portları sebepsiz biçimde tepki vermemeye başlar oysa daha bir saat önce çalışıyordur. Bu gibi durumlarda neler yapılması gerektiği konusunda önceki yazılarımızdan birinde bazı bilgiler paylaşmıştık (Yazı sonundaki linklere gözatınız). Oldukça can sıkıcı bu durum tekrarlıyorsa ve kontrol için verdiğiniz bilgisayar tamircisi bir sorun bulamadıysa aşağıdaki ayarları yapıp tekrar denemenizi tavsiye deriz.

1. Bilgisayarı yeniden başlatınız

Birçok durumda anlık takılmaları düzeltecektir , bu sadece USB portlarının çalışmama durumunda değil bilgisayarın donmasından tutunda internete bağlanmamasına kadar birçok sorunda ilk denenmesi gereken bir yöntemdir , eğer bilgisayarda bir tuhaflık varsa sistem yeniden başlatılıp sorunun devam edip etmediği kontrol edilmelidir.

2. Windows USB sorungiderici ile Sorun giderme

Windows USB sorungiderici isimli küçük uygulamayı indirip - Burada açılan ekranda ileri ileri diyerek USB portlarımızda herhangi bir sorun olup olmadığını kontrol edelim , uygulama bir cab dosyasıdır ve genel USB sorunlarını giderip otomatik olarak onarım yapar.

Windows USB sorun gidserici

3. Windows Güç kazanmak için USB portlarını kapatmasın

Portlarda donanımsal bir arıza görülmediği halde arasıra tamamen çalışmaz hale geliyorlarsa Windows güç kazanmak için portları kapatıyor olabilir , bu özellik mesela ethernet kartında ve kablosuz ağ kartında da bulunmaktadır. Bence varsayılan olarak aktif gelmemesi gereken özellik ne yazıkki aktif halde gelip birçok durumda sorunun ana kaynağını oluşturmaktadır.

a) Çalıştır penceresine aşağıdaki komutu yazalım

devmgmt.msc

yada sayfa sonundaki scripti indirip çalıştıralım.

b) Karşımıza Aygıt yöneticisi gelecektir aşağıya doğru uzanan liste içerisinden "Evrensel Seri Veri Yolu Denetleyicileri" kısmını aşağıya doğru genişletelim ve burada yeralan

USB Kök Hub
USB Kök Hub (USB 3.0)

c) Üstteki bileşenlere teker teker sağ tıklayıp özellikler diyelim

USB kök özellikleri

ve açılan yeni pencerede "Güç Yönetimi" sekmesine geçip burada tikli halde yeralan "Güç kazancı sağlamak için bilgisayar buaygıtı kapatsın" kısmının önündeki tiki kaldıralım ve tamam diyelim

Güç kazanmak için kapatmasın

4. Hızlı başlatı devre dışı bırakalım

Hızlı başlat malesefki birçok soruna sebep olabilmektedir mesela Wake-on-LAN özelliğini çalışmaz hale getirmektedir, hibernation dosyası gereksiz yere Sabit diskte birhayli yer kaplamaktadır , Güç düğmesinin düzgün çalışmamasına sebep olmaktadır , İnternet kesilmelerine sebebiyet verebilmektedir , SSD lerin ömrünü kısalttığı iddaları vardır ve tüm bunların yanında Hızlı başlat açıkken Bazı makinelerde, bağlantı noktalarına (Port) takılı USB aygıtlarını yüklemeyebilmektedir. Hızlı başlatı aşağıdaki şekilde devre dışı bırakabilirsiniz:

a) Çalıştıra aşağıdaki kodu yazın ve Enter tuşuna basın , Dilerseniz aynı işi sayfa sonundaki "guc_sistem_ayarlari.vbe" scripti ile de yerine getirebilirsiniz.

%windir%\system32\control.exe /name Microsoft.PowerOptions /page  pageGlobalSettings

Açılan sayfada Şu anda kullanılmayan ayarları değiştir kısmına tıklayalım

Güç yönetimi Kullanılmayan ayarları değiştir

b) Yeni açılan pencerede Hızlı başlatmayı aç (Önerilen) kısmındaki tiki kaldralım

Hızlı başlatı kapatmak

Ardından Bilgisayarı yeniden başlatıp USB portlarının çalışıp çalışmadığını kontrol edelim. Tüm bunlar sorunu çözmediyse donanımsal bir arıza olma ihtimali vardır muhtemelen bir oksitlenme veya voltaj sorunu vardır Bilgisayarcıya götürüp tamir ettirmeniz gerekebilir.

- Aniden bozulan USB 3.0 Portları Burada

- Bios ta USB den boot seçeneği yok yada çalışmıyor Burada

- Önyüklenebilir USB belleğimizi boot etmeden test edelim Burada

- Usb fare takıldığında Touchpad devre dışı kalsın Burada

- Laptopun bozulan ethernet kartına çözüm Burada

- USB yığın depolama aygıtı kullanılıyor sorunu Burada

- USB aygıtı kullanılıyor sorununa kesin çözüm Burada


9 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for AYGÜN
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Harun Adıgüzel
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for Emin Güler
  7. Avatar for Velociraptor
  8. Avatar for mersey
  9. Avatar for Cankusa

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha