Windows Uzaktan yardım özelliğini kapatalım


Windows Uzaktan yardım özelliğini kapatalım
Windows 10, ağ veya Internet üzerinden uzaktan yardım gerçekleştirmek için birkaç araç sunar. Bu yerleşik uygulamaları kullanarak başka birinin bilgisayarına uzaktan bağlantı kurabiliriz, böylece onun

ekranını görebilir, çeşitli sorunları giderebilir veya işletim sistemi ayarlarında düzenlemeler yapabilir ve yüklü uygulamaların ayarlarını değiştirebiliriz, Uzaktan yardım özelliği aynen uzak masaüstüne benzer bir deneyim sunar ve Windows 10'un tüm sürümlerinde yer alır. Eğer uzaktan yardım sayesinde bağlandığımız kişide Windows 10 kullanıyorsa "Hızlı Yardım" işimizi kolaylaştıracaktır , eğer bağlantı kurduğumuz kişi farklı windows sürümü kullanıyorsa , klasik Uzaktan Yardım uygulamasını kullanabiliriz.

Uzaktan yardım özelliği varsayılan olarak Aktif halde gelir, eğer bu özelliği hiç kullanmıyorsanız kapatmanızı tavsiye ederiz , çünkü aktif ağ hizmtlerinden birinde meydana gelebilecek bir güvenlik açığı bu uzaktan yardım özelliğini etkileyebilir ve verilerinizi risk altında bırakabilir.

Uzaktan yardım özelliği nasıl kapatılır

1. Klavyemizde bulunan Windows ve R tuşlarına birlikte basalım ve açılan çalıştır kutusundaki boşluğa aşağıdaki komutu yazıp ENTER tuşuna basalım

SystemPropertiesRemote

2. Karşımıza uzaktan yardım penceresi gelecektir , burada yeralan "Bu bilgisayara Uzaktan Yardım Bağlantılarına izin ver" kısmındaki tiki kaldıralım.

Windows uzaktan yardım nasıl kapatılır

Eğer daha sonra bu özelliği tekrar kullanmak isterseniz aynı şekilde buraya tik koyabilirsiniz, ilaveten Gelişmiş butonuna tıklayıp Uzaktan yardım ayarları ile ilgili kısıtlamaları yapabilirsiniz.

Uzak yardım ayarları

Registry ayarı ile uzaktan yardımı kapatalım

Aşağıdaki ayarları uygulayabilmek için Sisteme yönetici olarak giriş yapmış olmanız gerekmektedir.Öncelikle aşağıdaki anahtara gidelim

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Remote Assistance

Sağ tarafta yeralan pencerede "fAllowToGetHelp" REG_DWORD değerini çift tıklayalım ve Değer verisi kısmındaki boşluğa "0" değerini verelim

Registryden uzak bağlantıyı kapatalım

Windows güvenlik duvarı ile uzak bağlantı portunu kapatalım

Komut istemi dediğimiz Cmd yi yönetici yetkilerinde çalıştıralım , ardından Uzak bağlantı portunu kapatmak için aşağıdaki ilk komutu kullanalım , eğer sonrasında portu tekrar açmak istersek ikinci komuttan faydalanabiliriz.

Türkçe sistemlerde

netsh advfirewall firewall set rule group="Uzaktan Yardım" new enable=no
netsh advfirewall firewall set rule group="Uzaktan Yardım" new enable=yes

İngilizce sistemlerde

netsh advfirewall firewall set rule group="Remote Assistance" new enable=no
netsh advfirewall firewall set rule group="Remote Assistance" new enable=yes

Hem uzaktan yardım özelliğini kapatıp hemde bağlantı portunu devre dışı bırakmak istiyorsak bir Vbs scriptinden faydalanabilriz.

VBS scripti ile uzaktan bağlantı özelliğini ve portunu kapatmak

Aynı iş bir cmd veya bat scripti ile de yapılabilir fakat yönetici yetkilerinde çalıştırmak ile ilgili ek kodlar yazmak gerekli olduğundan ilaveten yapılan işlemleri Popup şeklinde göstermek mümkün olduğu içn VBS yi tercih ediyorum. Script çalıştırıldığında Uzaktan yardım açık ise kapatacaktır , ikinci çalıştırmada ise tekrar uzaktan yardımı kontrol edip kapalı ise açık konuma getirecektir.

Vbs ile uzaktan yardımı kapatalım

Aşağıdaki linkte üstteki her iki ipucunu bir tıkla uygulayabilmeniz için hazırladığımız bat scriptlerini veya vbs scriptini edinebilirsiniz. Bat scriptlerini sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştırmanız gerekmektedir.

NOT: Ayar , Windows 10 , Windows 8.1 , Windows 8 ve Windows 7 de sorunsuz çalışmakta olup muhtemelen daha alt sürümlerde de çalışacaktır.

- Uzak masaüstü bağlantı port numarasını değiştirelim Burada

- Windows 10 da Uzak masaüstü bağlantısı Burada

- Uzak masaüstü (mstsc) hizmetini devre dışı bırakalım Burada

- TeamViewer ile dosya transferi (adım adım resimli) Burada

- TeamViewer ile uzak Pc den Yazıcı çıktısı alalım Burada


5 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha