Online oyunlarda ping süresini düşürelim


Oyunda ping süresi iyileştirme
Windows işletim sistemi bünyesinde birçok özellik barındırmaktadır gel gelelim bunlardan bazıları sizin için bir fayda sağlamayabilir, mesela tartışmalı olan Nagle Algoritması da bunlardan biridir.Bu algoritmayı


kabaca açıklayacak olursak ; TCP / IP ağlarının verimliliğini kontrol etmek için ağ üzerinden gönderilmesi gereken paketleri azaltmak için tasarlanmıştır. Normalde (Tıkanıklık yoksa) TCP , bir uygulamadan aldığı veri paketini anında iletir. TCP / IP üstbilgileri 40 bayttır, bu sebeple ağda 1 bayt veri 41 bayt paket olarak gönderilir.Bir veya birden fazla uygulama çok sayıda küçük ileti paketi oluşturuyorsa bunlar paket başlığında çok fazla yüke sebep olabilir. Bu yükü azaltmak amacıyla , TCP varsayılan olarak iki ara belleğe alma (buffering) tekniği kullanır.

1. Nagle’s algorithm

2. TCP delayed acknowledgment

Bu belleğe alma tekniklerine kısaca gözatacak olursak

Nagle Algoritmasını nedir

John Nagle adında bir bilgisayar programcısı, birçok küçük mesajı tek bir mesajla birleştirerek yükü azaltmak için bir algoritma geliştirdi, böylece ağ üzerinden gönderilen paketlerin sayısını azaltarak TCP’yi daha verimli hale getirmek amaçlandı. Algoritmanın söylediği şey, eğer gönderilecek veriler maksimum segment büyüklüğünden (MSS) daha küçükse (~ 1.4 KB) ve TCP daha önce gönderilmiş olan tüm veriler için onay aldıysa, hemen yollanır yoksa Nagle'in algoritması TCP'ye veriyi arabelleğe almasını söyleyecektir.

Nagle Algoritması devre dışı iken paketler her 5 ms de bir yollanırken

nagle algoritması devre dışı

Nagle Algoritması devrede iken paketler her 20 ms de bir yollanır (Windows varsayılanı)

Nagle algoritması devrede

Nagle’nin algoritması, MSS nin kolayca aşıldığı yüksek video akışı sağlayan uygulamalarda işe yarasa da çok oyunculu oyun sunucuları için performans sorunları oluşturmakta ve gecikmelere sebep olmakatır bu nedenle Multiplayer oyunlarda gecikmeleri azaltmak için devre dışı bırakılmalıdır.

TCP optimizasyonu için Nagle Algoritmasını kapatalım

Bir Bilgisayarda birden fazla internet bağlantısına sahip olduğunda, Windows Kayıt Defteri her biri için farklı bir NIC-ID veya NIC Arayüzü oluşturur. Aktif bağlantımızda işlem yapabilmek için yerel IP adresimizi bulmamız gerekir bunun için :

1. Komut istemi dediğimiz Cmd ye aşağıdaki komutu verelim

ipconfig /all

Karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

Yerel ip adresi

Görüldüğü üzere ip adresim : 192.168.1.20 şimdi registryde aşağıdaki anahtara gidip

HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\services\Tcpip\Parameters\Interfaces

Bu anahtar aldında yeralan her bir alt anahtarda bu ip yi arayacağız

TCPNoDelay registry değeri

2. İlk alt anahtarda "DhcpIPAddress" kısmında bu ip yi buluyoruz şimdi burada iki tane alt anahtar oluşturacağız, bunun için sağ taraftaki boşluğa sağ tıklayalım ve yeni DWORD (32 Bit) Değeri kısmını seçelim ardından "TcpAckFrequency" ve "TCPNoDelay" isimlerinde birer anahtar oluşturup değer verilerini "1" yapalım.

TcpAckFrequency registry değeri

Ağ daraltma mekanizmasını kapatalım

Windows Normal internet trafik aktarımında (multimedya değil) ağ trafiğini kısıtlayacak ve yavaşlatacak bir ağ daraltma mekanizması uygular ,(Saniyede 100 megabitin üzerinde olan, ms başına yaklaşık 10'luk paket). Bazen bu kısıtlamayı kaldırmak ağda fayda sağlayabilir. Bunun için aşağıdaki anahtara gidelim ve anahtarı komple yedekleyelim.

HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Multimedia\SystemProfile

NetworkThrottlingIndex DWORD değerini çift tıklayalım ve değer verisi olarak "ffffffff" değerini girelim böylece kısıtlama ortadan kalkacaktır. Bu anahtarın varayılan değeri : 10 dur ve genellikle medya paylaşımında kullanılır. Değerin alabileceği sayı aralığı - 1 – 70 arasıdır fakat oyunlarda maksimum verim için ffffffff kullanılabilir.

Network throttling index anahtarı

TCP delayed acknowledgment Nedir

TCP gecikmeli alındı ​​bildirimi diye Türkçeye çevrilen bu teknik, yükü azaltmak için birden fazla paketi (ACK) tek bir yanıtta birleştiren bir optimizasyon tekniğidir. Veriler alındığında, alıcılar hemen bildirim göndermezler, bunun yerine birkaç yüz milisaniye (200 msn - 500 msn) beklerler. Nagle’nin algoritması gönderici taraflı bir gecikmeye yolaçarken "TCP delayed acknowledgement" ise alıcı taraflı bir bir gecikmeye sebep olur. Alıcılar gönderilenleri kabul etmeden önce birkaç yüz milisaniye bekledikleri için gelen paketler önbelleğe alınırlar. Onay verilmediği ve Veriler Maximum segment boyutunu aşmadığı sürece Önbellekleneceğinden bu çift arabellekleme işlemi gerçek zamanlı uygulamalara zarar verir ve mesaj gecikmesini arttırır.

En hızlı DNS adresini kullanalım

DNS Jumper Bir tıkla DNS değiştirmenizi sağalayan ücretsiz ve portable bir uygulamadır. Anasayfasından indirdikten sonra zipten çıkartıp sol taraftaki butonlardan en hızlı dns yazanına tıklayalım.

Dns Jumper

Açılan ekranda sağ altta yeralan testi başlat butonuna tıklayalım ve en hızlı DNS yi bulmasını bekleyelim

Dns Jumper en hızlı Dns

Son olarak DNS yi uygula butonunu kullanıp bu DNS yi uygulayalım.Aşağıdaki indirme linkinde üstte verdiğimiz Ayarları (DNS değiştirme hariç) ve Ping süresini düşürücü birkaç ayarı kolayca (Birkaç tıkla) yapabileceğiniz ücretsiz ve portable bir araç sunuyoruz , indirdikten sonra zipten çıkartıp çalıştırdığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir arayüz gelecektir.

Better ping arayüzü

Kırmızı oklarla işaretli ayarlar daha iyi ping süresi için önerilen ayarlardır. Siz kendi sisteminizde bu ayarların bir kombinasyonunu deneyip daha iyi ping süresi almaya çalışabilirsiniz. Ayarları uyguladıktan sonra sisteminizi yeniden başlatmanızı tavsiye ederim. ESki ayarlarınıza dönmek için "Default" butonuna tıklayıp en soldaki "Apply changes" butonunu kullanmanız yeterlidir.

- Ping almayan server kapalı mı açıkmı bulalım Burada

- VSync (Dikey Senkronizasyon) - Nedir, nasıl kullanılır? Burada

- Oyun Oynamak için laptop satın alınırmı Burada

- Windows 10 da ekran kartları arasında geçiş yapalım Burada

- Oyun Modu ve çubuğunu kapatalım Burada

- Tek Jak Girişli Laptopta Oyuncu Kulaklığı kullanmak Burada


6 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha