Windows 10 da kısmi ekran görüntüsü alma


Windows 10 da kısmi ekran görüntüsü nasıl alınır
Microsoft Windows 10 Creators Update ile birçok hatayı gidermenin yanında işletim sistemine yeni özellikler de ekliyor mesela Artık ekranımızdaki herhangi bir bölgenin resmini kolayca alabiliyoruz,hatırlarsanız

"Windowsta ekran görüntüsü almanın kolay yolu" başlıklı yazımızda Burada , farklı tuş kombinasyonları ile ekran görüntüsü nasıl alınır konusunu açıklamaya çalışmıştık , bu yazımızda ise herhangi bir üçüncü parti yazılım kullanmadan Windows 10 da ekranın belirli bir alanını seçip panomuza kopyalayacağız , bu yeni özellik eminimki başta Web sayfası veya bloğu olanların işine yarayacaktır , çünkü öncesinde ya aktif olan pencerenin yada tam ekranın görüntüsünü alabiliyorduk fakat bir klavye kısayolu ile çalıştırılan ekranın sadece bir kısmını seçebileceğimiz böyle bir özellik yoktu.

Aşağıdaki özelliğin sadece sürüm 15063 (Windows 10 Creators Update) ve yukarısında yeraldığını tekrar belirtelim. Gelelim nasılına:  Ekran görüntüsü almak istediğimizde Windows + Shift + S tuşlarına birlikte basalım.

Windows Shift ve S tuş kombinasyonu

Ekran Grimsi bir renk alacaktır bunun anlamı artık istediğimiz bölgeyi faremiz ile seçebileceğimizdir , fare ile ekran resmini alacağımız bölgeyi seçer seçmez Panoya kopyalanacaktır, sonrasında mesela Paint i açıp ekran resmini aldığımız bu bölgeyi yapıştırabiliriz.

Ekranın bir kısmının görüntüsünü alma

Windows 7 kullanıcıları Ekran Alıntısı aracını (Snipping Tool) kullandılarsa bu yeni özelliğin hemen hemen aynı olduğunu farkedeceklerdir tek fark windows 10 da bu işin bir klavye kısayoluna indirgenmiş olmasıdır. Mac kullanıcıları ise Shift + Command + 4 ile benzeri işleve sahip bir klavye kısayoluna sahiptirler. Görünen o ki Microsoft Windows kullanımını kolaylaştırmak için kullanıcıyı memnun edecek küçük ama pratik değişkliklere devam edecek.


10 Yorum Var
  1. Avatar for Şahin Altay ÖNAL
  2. Avatar for Velociraptor
  3. Avatar for Yeşim
  4. Avatar for Velociraptor
  5. Avatar for mustafa
  6. Avatar for Velociraptor
  7. Avatar for Zafer
  8. Avatar for Velociraptor
  9. Avatar for Ercan Fora
  10. Avatar for serkan

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha