Güç planı kısayolu nasıl oluşturulur


Güç planı kısayolu nasıl oluşturulur
Güç planları , bilgisayarların gücü kullanım şekillerini yönetmemizi sağlayan bir donanım ve sistem ayarları topluluğudur. Varsayılan olarak Üç güç planı bulunur bunlar ; Dengeli, Güç Tasarrufu ve


Yüksek Performans güç planlarıdır. Elbette kendinize özel güç planı oluşturup mesela sabit disklerin veya monitörün hiç kapanmamasını yani bilgisayarın asla uyku moduna girmemesini sağlayabilirsiniz. Yada laptop kullanıcısı iseniz Windows güç planlarını optimize etmek pil ömrünü uzatmaya yardımcı olabilir. Her ne yaparsanız yapın bu güç planları arasında geçiş yapmak için bir kısayola ihtiyacınız olacaktır. Aşağıdaki makalemizde kendinize özel olarak bir güç planı nasıl oluşturabileceğiniz ve buna bir kısayol atamak için neler yapmanız gerektiği konularında bilgiler vermeye çalışacağız.

Yeni bir güç planı nasıl oluşturulur

Üstteki örneğimize sadık kalarak devam edersek Bilgisayarın asla uyku moduna girmemesini istediğimiz durumlar için özel bir güç planı oluşturalım , bu plan bilgisayar herhangi bir indirme yaparken (Download) bilgisayar başından ayrılmak zorunda olduğunuz durumlarda işinize yarayacaktır.

1. Aramaya denetim masası yazın ve çıkan ikona tıklayın - Sistem ve güvenlik - Güç seçenekleri kısmına tıkladıktan sonra sayfada sol tarafta yeralan "Güç planı oluştur" kısmına tıklayın veya direkt olarak çalıştırdan aşağıdaki komutu vererek yeni güç planı oluşturma sayfasını açın

control /name Microsoft.PowerOptions /page pageCreateNewPlan

2. Yeni güç planı için bir isim girin mesela ben "Uyumasın" ismini seçtim

Yeni güç planı oluşturmak

3. İleri butonuna tıkladığınızda aşağıdaki gibi bir sayfa gelecektir buradan Bilgisayarın Prizde ve Pilde uyumaması için gerekli ayarları yapın. Ben , Ekranı kapat ve Bilgisayarı uyku moduna geçir ayarlarını "Hiçbirzaman" olarak ayarladım

Bilgisayar Uyumasın Güç planı ayarı

4. Oluştur butonuna tıkladığınızda aşağıdaki gibi bir ekran gelecek ve Windows otomatik olarak bu yeni oluşturulan güç planına geçiş yapacaktır.

Yeni Güç planı ayarları

Güç planı kısayolu nasıl oluşturulur

Sırada yeni oluşturduğumuz Güç planına bir kısayol atamak var Öncelikle sistemimizde kaç adet güç planı var bir listesini görelim bunun için CMD dediğimiz komut isteminden aşağıdaki Komutu verelim.

powercfg -LIST

Bize aşağıdaki gibi bir çıktı verecektir. Güç planlarının en sağındaki yıldız o anda seçili Güç planını temsil etmektedir.

Güç planı listesi

Bu plana kısayol oluşturmak için masaüstüne sağ tıklayalım ve Yeni - Kısayol diyelim açılan penceredeki boşluğa aşağıdaki formatta yeni oluşturduğumuz güç planının GUID numarasını girelim

Güç planı Kısayolu oluştur

powercfg.exe /setactive GUIDNumber

powercfg.exe /setactive 9f024639-c9d8-4a3b-80f1-5b86dcb41de3

Aşağıdaki kısayollar sırası ile Dengeli , Yüksek Performans ve Güç tasarrufu GUID numaralarıdır.

powercfg.exe /setactive 381b4222-f694-41f0-9685-ff5bb260df2e
powercfg.exe /setactive 8c5e7fda-e8bf-4a96-9a85-a6e23a8c635c
powercfg.exe /setactive a1841308-3541-4fab-bc81-f71556f20b4a

Bunların hazır kısayollarını sayfa sonundaki linkten edinebilirsiniz. Elbette oluşan kısayolların ikonlarını kendinize göre değiştirebilirsiniz bunun için sağ tıklayıp Özellikler - Simge değiştir demeniz yeterlidir. Artık bir tıkla istediğiniz güç planına geçiş yapabilirsiniz.

NOT: Üstte verilen ipucu Windows 10 , Windows 8.1 , Windows 8 , Windows 7 ve Muhtemelen daha düşük sistemlerde de geçerlidir.

- Bir güç planını yeniden adlandıralım Burada

- Güç seçeneklerine Nihai performans ilave edelim Burada

- Güç planı ayarlarını yedekleyip geri yükleyelim Burada

- Güç seçeneklerinde tek seçenek var diğerleri yok Burada

- Sağ tuş menüsüne Güç seçenekleri ekleyelim Burada

- Güç seçenekleri kapatma ayarları silik ve değişmiyor Burada

- Intel HD grafik kartında Pil tasarrufu ayarı Burada

- Hiçbir güç seçeneği kullanılabilir durumda değil Burada


4 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha