Hiçbir güç seçeneği kullanılabilir durumda değil


kapat kayboldu
Asıl sistemim windows 10 olmasına rağmen , kçük yeğenlerim bize geldiklerinde online oyun oynayabilsinler diye onlara VHd de kurulu olan Windows 10 işletim sistemini açıyorum bunun sebebi Direct x 12 desteği

sebebiyle daha net bir görüntü ve oyun akışı , neyse çocuklara oyun oynadıktan sonra bilgisayarı kapatıp mutfağa gelmelerini söylemiştim. Bir süre sonra yeğenim yanıma geldiğinde bilgisayarı kapatamıyorum dedi , sebebini sorduğumda kapatma düğmesinin olmadığını söyledi , bakalım deyip bilgisayar başına geldiğimde aşağıdakilerin hiçbirinin aktif olmadığını farkettim :

1. Kapatma düğmesi
2. Uyku
3. Yeniden başlat

Güç seçenekleri kullanılabilir durumda değil

Elbette durum ilgimi çektiğinden googlede biraz araştırma ile buna sebep olan şeylerden birkısmını bulup bunları onarma yoluna gittim ve başarılı da oldum. Bu soruna bazı yetki sorunları ile registrydeki kısıtlamalar sebep olabiliyor. Aslında Forumdan bir arkadaş ta bu kapatma seçeneklerinin olmamasını istemişti . Mesela evde çocukların olduğu bir ortamda büyük boyutlu bir dosya indirirken Bilgisayarı açık bırakıp lavaboya gitmiş olabilirsiniz döndüğünüzde de çocuk bilgisayarı kapatmış olabilir bu hem kotanızın azalmasına sebep olacak hemde inmesini beklerken geçirdiğiniz süre boşa gidecektir bu sebepledirki herhangi bir sebeple windows ta sol alt köşede yeralan kapatma düğmesi ve Uyku ve Yeniden başlatma seçeneklerini devre dışı bırakmak isterseniz sizler için kodladığımız küçük scripti kullanabilirsiniz.

Güç seçeneklerini kaldırma scriptleri

Sayfa sonunda inen scripti zipten çıkarttıktan sonra üstteki gibi bir ekranla karşılaşacaksınız. "guc_secenekleri.zip" dosyasının sifresini girip çıkarttıktan sonra "guc_secenekleri.vbe" dosyasına çift tıklayıp çalıştırın çıkan uyarıya evet dedikten sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir

Bilgisayarı kapatma ikonu yok

Böylece sizdeki güç seçenekleri yasaklanmış olacaktır . yasağı kaldırıp varsayılana dönmek için ise scripti tekrar çalıştırmanız yeterlidir. Script gerekli değişiklikleri yaptıktan sonra Dosya gezginini yeniden başlatacak ve Güç seçenekleriniz eskisi gibi kullanılabilir hale gelecektir.

Güç seçenekleri geri geldi

Dosyanın içerisindeki "guc_secenegi_tamir.vbe" ise ilk script ile açılmayan güç seçeneklerini tamir etmek için kullanabileceğiniz bir araçtır. tıklandığında cmd ekranında uyguladığı bir komutun ardından 10 dan geriye doğru sayan bir sayaç çıkartacaktır , herhangi bir tuşa basıp ekranı kapatabilirsiniz .

Güç seçenekleri tamir

Bu guc_secenegi_tamir.vbe güç seçeneklerini yasaklayıp - göstermek için değil sadece güç seçeneklerinde sıkıntı varsa kullanılmalıdır.

NOT: Script Windows 10 , Windows 8.1 , Windows 8 ve Windows 7 de çalışmaktadır muhtemelen daha alt sistemlerde de çalışacaktır. Eğer Güç seçeneklerini aktif etmek için Scripti ikinci kez çalıştırdığınızda güç seçenekleri halen geri gelmediyse Oturumu kapatıp yeniden kullanıcı girişi yapın. Güç seçenekleri geri gelecektir.

- Sağ tuş menüsüne Güç seçenekleri ekleyelim Burada

- Güç seçeneklerinde tek seçenek var diğerleri yok Burada

- Güç seçeneklerine Nihai performans ilave edelim Burada

- Güç planı ayarlarını yedekleyip geri yükleyelim Burada

- Görev çubuğundan güç seçeneklerini değiştirmek Burada

- Bir güç planını yeniden adlandıralım Burada


8 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha