Her bir dosya veya alt klasör ayrı bir zip dosyası olsun


Her bir dosya veya alt klasör ayrı bir zip dosyası olsun
Windows varsayılan olarak dosyaları zip haline getirmemize izin verir mesela birden fazla dosyayı seçip sağ tıkladığımızda Gönder menüsünün altında "Sıkıştırılmış Klasör" seçeneği vardır bunu kullandığımızda


bu seçilmiş dosyaların hepsini tek bir sıkıştırılmış dosya haline getirir. Bu pratik özellik bize sabit diskten yer kazandırdığı gibi bu dosyaları bir yere upload ederken de kolaylık sağlamaktadır. Gel gelelim ya dosyaları topluca değilde her bir dosyayı ayrı ayrı veya her bir alt klasörü ayrı bir .zip dosyası şekline getirmek istersek ne yaparız ?

Mesela sordum.net in indirme klasörü içerisinde 600-700 adet dosya ve klasör var. mesela bu klasör içerisinde bulunan dosyaları ziplemek istersek (Klasörleri değil) ne yaparız ? Toplu halde zipleme işlemlerinde karşımıza birçok senaryo çıkmaktadır aşağıdaki yazımızda özellikle sistem yöneticilerinin çok işine yarayabileceğini düşündüğümüz bir yöntemden bahsedeceğiz. Bu yöntemde 7-Zip yazılımının komut istemi desteğinden faydalanılacaktır. Bu sebeple sisteminizde 7-Zip yoksa Buradan indirmenizi tavsiye ederiz.

1. Bir klasör içerisindeki herbir dosyayı şifreli zip dosyasına dönüştürmek

Dosyaları ayrı ayrı zip yapmak

Bir klasör içerisinde 20 dosya varsa bunların hepsini seçip , eğer winrar kurulu ise Arşive ekle seçeneği ile yada gönder menüsü üzerinden yeni bir zip dosyası oluşturmayı herkes yapabilir gel gelelim her bir dosyayı ayrı bir zip dosyasına dönüştürmemiz gerekiyorsa bu işlemi en kolay 7-Zip in Komut istemi komutları ile gerçekleştirebiliriz. şöyleki "C:\sordum" klasörünün içerisindeki her bir dosyadan ayrı bir zip arşiv dosyası oluşturacaksak aşağıdaki kodlardan faydalanabiliriz.

@ECHO ON

SET SourceDir=C:\sordum
SET DestDir=C:\sordum

CD /D "D:\hepsi\programlar\0\7-Zip"
FOR /F "TOKENS=*" %%F IN ('DIR /B /A-D "%SourceDir%"') DO (
    7z.exe a -psordum "%DestDir%\%%~NF.zip" "%SourceDir%\%%~NXF"
)
EXIT

SET SourceDir=C:\sordum (Kaynak klasörün yolu)
SET DestDir=C:\sordum (yeni zip dosyaları hangi klasör içerisinde oluşturulacak , hedef klasörü)
CD /D "D:\hepsi\programlar\0\7-Zip" (7-Zip programının yolu)
-psordum (her bir dosya için sordum şifresi atanacak, siz kendinize göre belirleyin)

2. Bir klasör içerisindeki herbir alt klasörü şifreli zip dosyasına çevirmek

Klasörden zip dosyası yapmak

Eğer bir klasör içerisinde yüzlerce alt klasör varsa bunları tek tek şifreleyip .zip dosyasına çevirmek oldukça büyük vakit kaybına sebep olacaktır. Eğer ücretsiz 7-Zip programına sahipseniz bir tıkla tüm alt klasörleri şifreli zip dosyasına çevirebilirsiniz. bunun için aşağıdaki kodları düzenlemeniz yeterlidir.

@ECHO ON

SET SourceDir=C:\sordum
SET DestDir=C:\sordum

CD /D "D:\hepsi\programlar\0\7-Zip"
FOR /F "TOKENS=*" %%F IN ('DIR /B /A:D "%SourceDir%"') DO (
    7z.exe a -psordum "%DestDir%\%%~NF.zip" "%SourceDir%\%%~NXF"
)
EXIT

Üstteki kodlardaki açıklamalar bu kodlarda da geçerlidir. KOdlardaki tek farklılık dosya için "A-D" Klasör için "A:D" şeklinde kullanılmış olmasındadır. Özellikle bir klasör içerisinde fazla sayıda dosya veya alt klasör varsa ve bunları zip dosyası şekline çevirmek isterseniz işinize yarayacaktır. Üstte verilen her iki bat kodunun da hazır hallerini aşağıdan edinebilirsiniz.

- Windowsta zip paketine dosya ilavesi Burada

- Winrar çıkartma işleminden sonra arşiv dosyasını silsin Burada

- Bandizip en iyi dosya arşivleme yazılımı Burada

- Winrar sag tuş menüsünü düzenleyelim Burada

- KuaiZip ( 7-Zip ten daha iyi) Burada


10 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha